Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Człowiek to kapłan, jeszcze "bezwiedny i niedojrzały", którego życiowym zadaniem jest od samego początku budowanie mostów (ponti-fex) łączących człowieka z człowiekiem, a wszystkich z Bogiem. Marne są społeczeństwa, w których zanika ów kapłański charakter osoby ludzkiej. Ta myśl zawsze była mi bliska. Mogę powiedzieć, że w pewnym stopniu kształtuje ona społeczny wymiar mojego pontyfikatu.

Jan Paweł II

(Z przemówienia wygłoszonego do pracowników rzymskiego Instytutu Polskiego oraz naukowców-znawców twórczości Norwida - 2 lipca 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Pragnę dzisiaj przemierzyć wraz z Wami etapy podróży apostolskiej, którą w minionych dniach dane mi było odbyć na Ukrainie. Dziękuję Bogu, że umożliwił mi tę pielgrzymkę, która tak bardzo leżała mi na sercu. To On chciał, aby była ona aktem hołdu dla tego narodu, jego długiej i chwalebnej historii wiary, świadectwa i męczeństwa" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 4 lipca 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

1 lipca br. w rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II zwrócił się z gorącym apelem o modlitwy w intencji pokoju. W szczególny sposób wspomniał Sri Lankę, gdzie od 20 lat toczy się wojna. Podkreślił, że jedyną drogą rozwiązania konfliktu są pokojowe pertraktacje. Ojciec Święty powiedział:
"Rozpoczyna się dzisiaj miesiąc lipiec, który zgodnie z tradycją ludową poświęcony jest kontemplacji tajemnicy Najdroższej Krwi Chrystusa, niezbadanego misterium miłości i miłosierdzia. Tak jak w dzisiejszej liturgii, apostoł Paweł potwierdza tę prawdę w liście do Galatów, mówiąc: ´Chrystus uwolnił nas, abyśmy na zawsze pozostali wolnymi´ (por. Ga 5, 1. 13-18). Ta wolność ma bardzo wielką cenę: życie, krew Zbawiciela. Tak, krew Jezusa Chrystusa jest niezachwianym potwierdzeniem wielkiej miłości Boga, która wyzwala człowieka z niewoli grzechu i śmierci. (...)
W sposób szczególny ogarniam dziś myślą Sri Lankę, gdzie z okazji święta Najświętszej Maryi Panny z Madou wspólnota katolicka tego kraju gromadzi się na modlitwie w tym sanktuarium, aby wypraszać tak bardzo upragniony dar pokoju. Oby grupy uwikłane w konflikt etniczny, od 20 lat będący posiewem gwałtu i okrutnych wydarzeń w tym drogim mi narodzie, mogły odnaleźć drogę dialogu i prawdziwego pojednania. Tylko rozwiązanie polegające na wzajemnych negocjacjach, na spotkaniu, może być jedyną drogą do przezwyciężenia poważnych problemów i ostatecznego zaprzestania tego straszliwego konfliktu.
Maryja, Matka Tego, który swoją krwią zbawił świat, błogosławi wytrwałym wysiłkom tych wszystkich, którzy w Sri Lance i we wszystkich innych miejscach budują klimat zrozumienia i odprężenia. Są one podstawowymi, niezbędnymi przesłankami, aby budować zgodę i pokój".

Reklama

Papież oddał hołd Norwidowi

2 lipca br. Jan Paweł II oddał hołd Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, w 180. rocznicę jego urodzin. "Mamy wszyscy wielki dług w stosunku do tego poety - czwartego wieszcza", powiedział Ojciec Święty podczas audiencji dla pracowników rzymskiego Instytutu Polskiego oraz naukowców-znawców twórczości Norwida. C. K. Norwid jest ulubionym poetą Ojca Świętego, a cytaty z jego dzieł znajdują się nawet w oficjalnych dokumentach papieskich.
"Chciałem rzetelnie spłacić mój osobisty dług wdzięczności dla poety, z którego dziełem łączy mnie bliska, duchowa zażyłość, datująca się od lat gimnazjalnych" - powiedział Papież. Przypomniał, że podczas okupacji niemieckiej "myśli Norwida podtrzymywały naszą nadzieję pokładaną w Bogu, a w okresie niesprawiedliwości i pogardy, z jaką system komunistyczny traktował człowieka, pomagały nam trwać przy zadanej prawdzie i godnie żyć. Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem" - stwierdził Ojciec Święty.
Jan Paweł II zwrócił uwagę, że siła autorytetu, jakim jest dla nas Norwid, bierze się z krzyża.
Norwid przypominał też Polakom, że "zaszczyt bycia człowiekiem, nie do pojęcia na ziemi", jest "zrozumialszy w niebie", dokąd droga wiedzie właśnie przez bramę krzyża. Przechodząc przez nią, człowiek dostrzega, że prawda jego bycia człowiekiem przerasta go nieskończenie. Z niej jest jego wolność.
W swoich refleksjach podczas audiencji Papież podkreślił, iż poeta z wielkim bólem mówił Polakom, że nie będą dobrymi patriotami, jeśli wpierw nie będą pracowali na swoje człowieczeństwo.
Ileż polskich spraw toczyłoby się inaczej, gdyby Polacy odnaleźli w swoim sumieniu prawdę głoszoną przez Norwida, że "ojczyzna jest to wielki zbiorowy obowiązek", który "składa się w naturze rzeczy z dwóch: z obowiązującego Ojczyznę dla człowieka i z obowiązującego człowieka dla Ojczyzny" - mówił Papież. Życzył Polakom, by przez ich pracę spełniały się w społeczeństwie słowa kończące Fortepian Szopena: "Jękły - głuche kamienie: Ideał - sięgnął bruku".
"Dobrze, że teraz przynajmniej urna z ziemią ze zbiorowej mogiły, w której poeta został pochowany, znajdzie na Wawelu należne mu miejsce w ojczyźnie, bo ojczyzna, pisał Norwid, ´jest to miejsce, w którym najmilej spocząć i umrzeć´". Urnę z ziemią z paryskiej mogiły Norwida Jan Paweł II poświęcił 1 lipca br. w Watykanie.

Reklama

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Watykanie

29 czerwca br., w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów Wiecznego Miasta, Jan Paweł II nałożył paliusze 36 arcybiskupom metropolitom z 21 krajów, mianowanym w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wśród nich był metropolita białostocki - abp Wojciech Ziemba. Msza św., podczas której otrzymali oni ten symbol jedności z Następcą św. Piotra, została odprawiona 29 czerwca - wyjątkowo - wieczorem, a nie, jak zwykle, przed południem. Tradycyjnie obecna była delegacja Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola, tym razem z Metropolitą Francji i egzarchą Hiszpanii - Jeremiaszem na czele.
Z Ojcem Świętym koncelebrowali nowi metropolici i 150 biskupów, mianowanych również w ostatnim czasie. Biorą oni udział w specjalnym sympozjum zorganizowanym dla nich przez Kongregację ds. Biskupów.
W homilii Papież nawiązał m.in. do słów Szymona Piotra: " Ty jesteś Chrystus, Syn Boga żywego" (por. Mt 16, 16): "Ileż to razy powtarzaliśmy to wyznanie wiary... Ileż razy ja sam znajdowałem w nich wewnętrzne wsparcie, by kontynuować misję powierzoną mi przez Bożą Opatrzność!". Ojciec Święty przypomniał, że słowa te towarzyszyły również obchodom Roku Świętego, "który kazał nam utkwić wzrok w ´Jezusie Chrystusie, jedynym Zbawicielu wczoraj, dziś i na wieki´".
W dalszej części kazania nawiązał do postaci i dzieła św. Pawła: "Wiarę ´zachowuje się´, obdarzając nią (por. Redemptoris missio, 2). Takie jest nauczanie apostoła Pawła. Tak jest, od kiedy uczniowie w dniu Pięćdziesiątnicy, prowadzeni przez Ducha Świętego, wyruszyli z Wieczernika w różnych kierunkach. Ta misja ewangelizacyjna trwa w czasie i jest normalnym sposobem, w jaki Kościół zarządza skarbem wiary. Wszyscy musimy aktywnie uczestniczyć w tym dynamizmie" .

Reklama

Audiencja dla premiera Berlusconiego

3 lipca br. Jan Paweł II przyjął na trwającej półtorej godziny audiencji nowego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Była to jego pierwsza wizyta w Watykanie, od kiedy niespełna miesiąc temu objął urząd premiera. Niemal połowę czasu audiencji gość spędził w papieskiej bibliotece, najpierw rozmawiając blisko trzydzieści minut w cztery oczy z Janem Pawłem II, następnie w obecności członków swej delegacji wymieniając upominki. Berlusconiemu towarzyszyli m.in.: sekretarz generalny MSZ Umberto Vattani oraz minister kultury Giuliano Urbani.
Premier podarował Papieżowi rosyjską ikonę z XVIII wieku, życząc, by jak najszybciej mogło spełnić się jego marzenie o podróży do Moskwy.
Premier Włoch podziękował Papieżowi za wszystko, co robi dla Włoch. Jan Paweł II ze swej strony życzył mu powodzenia w odpowiedzialnej pracy.

140-lecie "L´ Osservatore Romano"

Dziennik L´ Osservatore Romano obchodzi 140-lecie istnienia. Specjalny - jubileuszowy numer, z datą 1 lipca 2001 r., otwiera list od Jana Pawła II, który napisał m.in.: "Ja sam stale śledzę dzień po dniu religijne, duszpasterskie, kulturalne, polityczne i społeczne itinerarium dziennika". W numerze znalazły się reprodukcje pierwszych stron wydań związanych z największymi wydarzeniami tego 140-lecia, a także artykuły historyka Giorgio Rumiego i kard. Crescenzio Sepe.
Dziennik L´ Osservatore Romano powstał na życzenie bł. papieża Piusa IX. Inicjatywa wydawania dziennika wyszła jednak od osób świeckich: dwu uchodźców politycznych z włoskiego regionu Romagna - Nicoli Zanchiniego i Giuseppe Bastii oraz rzymskiego markiza Augusta Baviery. Papież wyraził zgodę na wydawanie dziennika w czerwcu 1861 r. W czasie ostatniej wojny dziennik L´ Osservatore Romano użyczył swych łamów włoskim antyfaszystom związanym z Kościołem, czym naraził się na gniew władz włoskich, a następnie okupacyjnych.
Z okazji 140-lecia istnienia L´ Osservatore Romano Papież Jan Paweł II życzył pracownikom redakcji "odważnej wytrwałości w obronie wartości ludzkich i chrześcijańskich, na których bazuje każda prawdziwa cywilizacja".

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Rozważanie 6

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję