Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poszukiwanie Absolutu, sensu i pełni egzystencji jest właściwe człowiekowi, a w sposób szczególny młodzieży. Drodzy Młodzi, niech Was nie zadowala nic, co jest poniżej najwyższych ideałów! Nie dajcie się zniechęcić tym, którzy rozczarowani życiem nie słyszą głębszych i bardziej autentycznych pragnień ich serca. Macie rację, gdy nie godzicie się na nijakie rozrywki, przelotne mody i propozycje, które Was umniejszają. Jeśli zachowacie wielkie pragnienie Boga, zdołacie uniknąć przeciętności i konformizmu, tak rozpowszechnionych w naszym społeczeństwie.

Jan Paweł II

Z Orędzia na XVII Światowy Dzień Młodzieży 2002 r. w Toronto)

Jan Paweł II do Polaków

1 sierpnia, w czasie jubileuszowej - tysięcznej audiencji generalnej od początku swego pontyfikatu Jan Paweł II powitał poszczególne grupy językowe, m.in. po chorwacku, czesku, litewsku.
Pozdrowienia dla Polaków Ojciec Święty skierował najpierw do pielgrzymki ministrantów z archidiecezji wrocławskiej, po czym powiedział: "Pozdrawiam wszystkich ministrantów, tu obecnych i we wszystkich parafiach i diecezjach Polski. Przypominam również, że w tym dniu dzisiejszym przed 57 laty wybuchło Powstanie Warszawskie, które pociągnęło za sobą wiele ofiar. Potwierdziło zarazem prawo do niepodległości naszego narodu. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".
Odpowiadając na okrzyki polskich ministrantów, Papież dodał: "Gdy miałem Wasze lata, też byłem ministrantem". Po chwili zauważył: "Upał tu wielki, upał większy jak w Polsce. A w Polsce deszcze...".

Audiencja generalna 1 sierpnia 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem
29 lipca br. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II zwrócił uwagę na problem uchodźców z okazji 50. rocznicy uchwalenia Konwencji Genewskiej w tej sprawie. Papież wezwał wspólnotę międzynarodową, aby solidarnie i gościnnie przyjmowała uchodźców. Oto pełny tekst przemówienia Papieża:
"Wczoraj, 28 lipca, Narody Zjednoczone obchodziły 50. rocznicę Konwencji Genewskiej dotyczącej statusu uchodźców. Chodzi o ważną umowę, która pozostaje podstawą, na jakiej opiera się międzynarodowa ochrona uchodźców, jako że ratyfikowało ją ok. 140 krajów, w tym Stolica Apostolska.
Dla narodów biorących udział w II wojnie światowej minione pięćdziesięciolecie było zasadniczo okresem pokoju. Nie brakowało jednak na świecie konfliktów, z powodu których liczba uchodźców i migrantów stale, niestety, rosła. Z drugiej strony odnotowuje się niemało poważnych niedociągnięć we wprowadzaniu w życie Konwencji Genewskiej. Nadzieją wszelako napełnia zaangażowanie, z jakim Wysoki Komisariat Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zabiega o kontrolę skuteczności Konwencji i jej stosowanie w aktualnej sytuacji.
Mam nadzieję, że tak znaczący wysiłek włożony w podniesienie poziomu ochrony i solidarności sprawi, iż podstawowe prawo do azylu nie zostanie odmówione tym wszystkim, którzy go potrzebują. Niechaj wspólnota międzynarodowa zmobilizuje poszczególne kraje i rządzących nimi do realizacji polityki niezbędnej do coraz lepszego wypełniania obowiązku podejmowania uchodźców i godnego ich goszczenia.
Zanosimy dzisiaj nasze modlitwy do Boga, ażeby wyeliminowana została wszelka forma przymusowego przemieszczania się ludzi; ażeby osoby, rodziny i grupy społeczne mogły chronić swoje korzenie, własną tożsamość. Niechaj ich migracje będą dobrowolne, a na świecie zapanuje pokój, któremu sprzyjać będą znajomość i szacunek dla odmienności ludzkich, kulturalnych i duchowych wartości właściwych każdemu narodowi.
Tę szczególną intencję zawierzamy Najświętszej Pannie, Matce całej ludzkości".
Na zakończenie spotkania Jan Paweł II zwrócił się do rodaków. Powiedział:
"Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów z Polski. W mojej modlitwie w sposób szczególny pamiętam o tych, których w minionych dniach dotknęła klęska powodzi. Sercem i modlitwą jestem blisko każdego z nich. Proszę wszystkich moich rodaków o chrześcijańską solidarność względem poszkodowanych. Wiem, że społeczeństwo i Kościół okazują im już teraz wielką troskę. Bóg zapłać. Wszystkim z serca błogosławię".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Watykan i ONZ z niepokojem o legalizacji eutanazji w Holandii

Watykan podziela zaniepokojenie ONZ wejściem w życie w Holandii ustawy legalizującej eutanazję. Genewski Komitet Praw Człowieka ONZ ogłosił w tej sprawie notę, w której wyrażono "głęboki niepokój" z tego powodu, kładąc nacisk na niebezpieczeństwa związane z realizacją ustawy i podkreślając, że chodzi o "bardzo złożoną kwestię natury etycznej". Stały obserwator Stolicy Apostolskiej w Genewie - abp Diarmuid Martin przyjął to oświadczenie z uznaniem, jako "ważne wydarzenie" i położył nacisk na jedno ze sformułowań, które głosi, że "obrona praw ludzkich stanowi troskę całej wspólnoty międzynarodowej". Abp Martin ma nadzieję, że władze holenderskie poczują się w obowiązku odpowiedzieć na stanowisko ONZ.

Reklama

Wkrótce beatyfikacja pary małżeńskiej

Luigi Beltrame Quattrocchi (1880-1951) i Maria Corsini (1884-1965) są pierwszą parą małżeńską w historii Kościoła, która zostanie wspólnie wyniesiona na ołtarze. Uroczystość beatyfikacyjna będzie miała miejsce 21 października br. w Rzymie. Tym samym, jak mówią komentatorzy, spełniło się kolejne pragnienie Ojca Świętego, który bardzo pragnął takiej gloryfikacji pary małżeńskiej. Czym zasłużyli sobie na takie wyróżnienie? Zgodnym, pełnym ciepła i miłości wspólnym życiem rodzinnym, które stworzyli i kultywowali. Jak powiedział prefekt Kongregacji ds. Świętych - kard. JoseM Saraiva Martins, "uczynili swoją rodzinę prawdziwym Domowym Kościołem, otwartym na życie, modlitwę, świadectwo Ewangelii, społeczny apostolat, solidarność z biednymi i przyjaźń".
Kandydaci na ołtarze mieli czwórkę dzieci: Filippo urodzonego w 1906 r., Stefanię urodzoną dwa lata później, młodszego od niej o rok Cesare i najmłodszą Enrichettę, urodzoną w 1914 r. Najstarsza trójka poświęciła się służbie Bogu w stanie duchownym. Do dziś żyją Filippo, Cesare i Enrichetta. Stefania zmarła w 1993 r.
Bohaterem szczególnego wydarzenia z życia małżonków jest najmłodsza, dziś już 87-letnia Enrichetta. Gdy jej matka nosiła ją jeszcze pod sercem, wystąpiły komplikacje. Słynny rzymski lekarz sugerował Marii Corsini i jej mężowi aborcję w imię ratowania życia matki. Propozycja została jednak natychmiast, bez cienia wątpliwości, odrzucona. Sytuacja była poważna. Medycy dawali matce pięć procent szansy na przeżycie porodu. Rodzice jednak zaufali Bogu i nie zawiedli się.

Reklama

(pr)


Stanowisko Watykanu w sprawie zawieszenia prac komisji katolicko-żydowskiej
"Nie została, ani też nie mogła być dokonana jakakolwiek obietnica dostępu do archiwum watykańskiego" - powiedział Radiu Watykańskiemu niemiecki jezuita - o. Peter Gumpel, promotor procesu beatyfikacyjnego Piusa XII. Komentując decyzję katolicko-żydowskiej komisji historyków, badających rolę Watykanu w okresie II wojny światowej, o zawieszeniu swych prac, o. Gumpel powiedział, że w minionych dniach w wyniku tej decyzji rozpętała się na całym świecie kampania oczerniająca Stolicę Apostolską.
Watykański historyk przypomniał, że zadaniem tej komisji, powołanej do życia w 1999 r., było przeanalizowanie zawartości wydanego w latach sześćdziesiątych 12-tomowego zbioru dokumentów Stolicy Apostolskiej dotyczących II wojny światowej i przygotowanie raportu końcowego na ten temat. "Ktokolwiek czyta i bada owych 12 tomów, musi sobie zdawać sprawę z ogromu wkładu Piusa XII w obronę, na ile to było możliwe, każdego ludzkiego życia. Także - rzecz jasna - życia Żydów. Tego aspektu sprawy członkowie komisji, niestety, całkowicie nie docenili" - powiedział o. Gumpel.
W październiku ubiegłego roku o. Gumpel odbył rozmowę z archiwistą watykańskim - kard. Jorge MejiMą, który zapewnił, że w swoim czasie archiwum watykańskie będzie dostępne dla wszystkich naukowców. Jego zdaniem, nie jest to jednak możliwe obecnie, ponieważ wielka część dokumentów - ponad 3 miliony arkuszy - nie jest jeszcze skatalogowana. "Każdy naukowiec, każdy archiwista wie, że nie można korzystać z archiwum, dopóki dokumenty nie są skatalogowane" - podkreślił o. Gumpel.
Historyk watykański zarzucił ponadto członkom komisji, że nikt z nich nie przeczytał w całości wspomnianych 12 tomów dokumentacji i tym tłumaczy trudności w przygotowaniu wspólnego końcowego raportu, którego do dzisiaj nie złożyli.

Reklama

Orędzie na XVII Światowy Dzień Młodzieży

30 lipca br. w Castel Gandolfo opublikowano orędzie na XVII Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się w dniach 18-28 lipca 2002 r. w Toronto. Jan Paweł II zaapelował do młodych, by licznie przybyli do tego wielokulturowego i wielowyznaniowego miasta. Podkreślił, że spotkanie będzie nową okazją, aby "spotkać Chrystusa, świadczyć o Jego obecności we współczesnym świecie i stawać się budowniczymi ´cywilizacji miłości i prawdy´".
Ojciec Święty nawiązał do hasła spotkania w Toronto: Jesteście solą ziemi, jesteście światłością świata (por. Mt 5, 13-14). "Te dwa symbole: sól i światło, użyte przez Jezusa, wzajemnie się uzupełniają i są bogate w treść. W dawnych czasach sól i światło uważano za istotne elementy dla ludzkiego życia" - przypomniał Papież.
Papież stwierdził, że "tak jak sól nadaje smak pożywieniu i jak światło oświeca ciemności, tak świętość nadaje pełny sens życiu, czyniąc je odblaskiem chwały Bożej". "Proszę Boga po trzykroć świętego, przez wstawiennictwo tej niezliczonej rzeszy świadków, aby Was, Drodzy Młodzi, uczynił świętymi, świętymi trzeciego tysiąclecia!" - napisał Ojciec Święty, przywołując przykłady świętych historii Kościoła, także wśród młodzieży.
Jan Paweł II zaapelował do młodych, by potwierdzali na nowo, że "wiara jest decyzją osobistą, która angażuje całą egzystencję". "Niech Ewangelia będzie wielkim kryterium wyznaczającym wybory i kierunki Waszego życia!" - wezwał Ojciec Święty, przypominając młodym, że w ten sposób staną się "misjonarzami w słowach i czynach". Bez względu na to, gdzie żyją i pracują, będą "znakami miłości Boga, wiarygodnymi świadkami miłującej obecności Chrystusa".
Jan Paweł II zachęcił też młodych, by w ramach przygotowań do XVII ŚDM czytali i pogłębiali jego list apostolski Novo millennio ineunte, który ma "towarzyszyć ochrzczonym na nowym etapie drogi Kościoła i ludzi". Życzył młodym, by "ten pierwszy Światowy Dzień Młodzieży na początku trzeciego tysiąclecia przekazał wszystkim orędzie wiary, nadziei i miłości!".

Nowy nuncjusz apostolski dla Białorusi

Papież Jan Paweł II mianował nowego nuncjusza apostolskiego dla Białorusi. Został nim pochodzący ze Słowenii abp Ivan JurkovicS, który jednocześnie otrzymał godność biskupa tytularnego Corbavii. Nuncjusz nominat ma 49 lat, napisał doktorat z prawa kanonicznego. Służbę dyplomatyczną na placówkach Stolicy Apostolskiej rozpoczął w 1984 r. Kolejno pracował w papieskich przedstawicielstwach w Korei, Kolumbii i Rosji oraz w Sekcji Relacji z Państwami watykańskiego Sekretariatu Stanu. Zna siedem języków: chorwacki, włoski, hiszpański, angielski, francuski, niemiecki i rosyjski.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Działacze Opozycji Antykomunistycznej i Osoby Represjonowane pielgrzymowali do Rokitna

2024-05-20 11:38

[ TEMATY ]

opozycja antykomunistyczna

osoby represjonowane

pielgrzymka do Rokitna

Marek Budniak

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z przyczyn politycznych województwa lubuskiego 19 maja odbyli swoją III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Pierwszym punktem programu był wykład prof. dr. hab. Jana Żaryna na temat „Potrzeby dumy narodowej z naszej historii, kultury i wiary, które współtworzyły nasze ponadtysiącletnie dziedzictwo”. W swojej konferencji prelegent przypomniał m.in. słowa ks. Piotra Skargi o tym, że „Każdy, kto ojczyźnie służy, sobie służy” oraz Romana Dmowskiego, który powiedział, że „Wszystko co polskie jest moje […] więc muszę też przyjąć upokorzenia”. Profesor podkreślił, że my Polacy mamy to szczęście, iż nie musimy wstydzić się naszych przodków, powinniśmy być dumni nie tylko z wielkich ich zwycięstw, ale także z tego jak przyjmowali gorycz klęski oraz potrafili mądrze wybierać zaczynając na przyjęciu chrztu w obrządku łacińskim. Postawił pytanie retoryczne czy potrafimy jako pokolenie przeciwstawić się idącej od Zachodu nowej rewolucji marksistowskiej? Zachęcał do zorganizowania w naszych miastach 13 października Narodowego Marszu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Pokorny piewca Ewangelii

Niedziela Ogólnopolska 20/2020, str. VIII

wikipedia.org

Taką osobą był św. Bernardyn ze Sieny, który żył i działał w Italii na przełomie XIV i XV stulecia. Jego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 20 maja.

Przyszły reformator Zakonu Braci Mniejszych od najmłodszych lat odznaczał się nietuzinkowymi zdolnościami. Choć jego rodzice zmarli, gdy był jeszcze dzieckiem, zdobył szeroką wiedzę, m.in. z prawa i teologii.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

W niedzielę 19 maja obchodzono w Gnojniku odpust ku czci patronki nowego kościoła.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. prał. Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchowego w Tarnowie, który wygłosił również homilię.- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – mówił rektor tarnowskiego seminarium, nawiązując do tajemnicy powołania do sakramentu kapłaństwa. I apelował: - Módlmy się, aby ziemia tarnowska zawsze była urodzajną ziemią kapłańską, która wyda Kościołowi nowe i święte powołania kapłańskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję