Reklama

40 lat koronacji Gaździny Podhala

Oddała berło

Roman Stachowski
Niedziela Ogólnopolska 36/2003

Roman Stachowski
Piuska Ojca Świętego, umieszczona w krysztale u stóp cudownej Figury Matki Bożej Ludźmierskiej.

W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uroczystej Sumie odpustowej w sanktuarium w Ludźmierzu przewodniczył metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski. Koncelebrowali księża, którzy w tym roku obchodzili jubileusz 40-lecia święceń kapłańskich. Ksiądz Kardynał założył ornat, w którym 40 lat temu była celebrowana Msza św., w czasie której koronowana była figura Matki Bożej Ludźmierskiej.
„Ten ornat jest świadkiem troski o Kościół i Dzieło Boże” - powiedział podczas powitania kustosz ludźmierskiego sanktuarium, ks. prał. Tadeusz Juchas.
Minęło 40 lat, od czasu, gdy w obecności ponad 200-tysięcznej rzeszy wiernych w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu Prymas Polski - kard. Stefan Wyszyński, w asyście ówczesnego biskupa krakowskiego Karola Wojtyły, zwieńczył cudowną figurę papieskimi koronami. Na zakończenie Eucharystii, gdy księża biskupi błogosławili figurą zebrane rzesze wiernych, z rąk Matki Bożej wypadło berło, które zdołał pochwycić bp Karol Wojtyła. To zdarzenie kard. Wyszyński skomentował słowami: „Matka Boża oddała władzę”.
Gdy po raz pierwszy po wyborze na Stolicę Piotrową Jan Paweł II odwiedził swoją ojczyznę, 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu podczas Mszy św. na polowym ołtarzu umieszczona została figura Tej, która wiernemu ludowi Podhala króluje od ponad 600 lat - Gaździny Podhala.
„Ten skarb, Moi Drodzy, to nie tylko złota korona na skroniach Królowej Podhala, ale także Jej królestwo w duszach, w myślach, w słowach i w uczynkach” - tak niegdyś bp Karol Wojtyła w liście do wiernych przypominał, jak powinien być strzeżony Skarb całego Podhala.
Złote korony, berło i wota zostały skradzione z kościoła w Ludźmierzu w marcu 1983 r. W tym samym roku podczas czerwcowej pielgrzymki Jan Paweł II na krakowskich Błoniach poświęcił nowe insygnia do cudownej figury, a 15 sierpnia metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski dokonał jej rekoronacji. Znamiennym symbolem tegorocznych uroczystości jubileuszowych w ludźmierskim sanktuarium było umieszczenie piuski, którą ofiarował Jan Paweł II, w krysztale u stóp cudownej figury w ołtarzu. „Jak drogocenny klejnot zawiera się w tym niezwykłym symbolu Ojca Świętego jego miłość do Boga, do Ojczyzny, do każdego z nas” - stwierdził w czasie Mszy św. jubileuszowej ks. prał. Tadeusz Juchas.

Hymn o miłości


Niedziela Ogólnopolska 51/2006, str. 18-19

© Igor Mojzes/Fotolia.com

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i miał tak wielką wiarę, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał,
nic mi nie pomoże.
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą;
nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa,
które się skończą, choć zniknie dar języków i choć wiedzy [już] nie stanie.
Po części bowiem tylko poznajemy i po części prorokujemy.
Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.
Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecinne.
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [ujrzymy] twarzą w twarz.
Teraz poznaję po części, wtedy zaś będę poznawał tak, jak sam zostałem poznany.
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: największa z nich [jednak] jest miłość.

Z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 13, 1-13)

Przeczytaj także: Hymn o miłości
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Trzech księży zabitych w ciągu kilku dni na świecie

2019-02-19 15:08

pb (KAI/Il Sismografo) / Rzym

W ciągu kilku dni zamordowano na świecie trzech księży katolickich: jednego na Madagaskarze, jednego w Burkina Faso i jednego w Kolumbii.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Malgaski duchowny, ks. Nicolas Ratodisoa zmarł 14 lutego w wyniku ran zadanych mu podczas napadu rabunkowego, do którego doszło pięć dni wcześniej. Zaatakowali go uzbrojeni mężczyźni, którzy zatrzymali go na drodze, gdy jechał na motorze w miejscowości Mahitsy, 30 km od stolicy kraju Tananarywy. Sprawcy zażądali od niego pieniędzy, których jednak nie miał przy sobie, więc zaczęli do niego strzelać.

Dzień później w Burkina Faso w zamachu terrorystycznym zginął hiszpański misjonarz, o. Antonio César Fernández. 72-letni salezjanin został zabity, gdy dosięgły go co najmniej trzy strzały z pistoletu. Wraz z duchownym zginęło czterech celników z mobilnego punktu kontroli na granicy między Burkina Faso i Togo. Zbrodnia przypisywana jest miejscowym dżihadystom.

Trzeci duchowny, 65-letni ks. Carlos Ernesto Jaramillo został zamordowany ciosami noża 18 lutego w Kolumbii. Do zdarzenia doszło na przedmieściach Bogoty. Mordercą był nastolatek pochodzący z Wenezueli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem