Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojsko dziękuje za polskiego Papieża

16 października br. w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu wojsko zorganizowało uroczystość z okazji jubileuszu Pontyfikatu Jana Pawła II. W uroczystym koncercie pt. Błogosław, Boże, Papieża wystąpiła solistka Operetki Wrocławskiej Monika Gruszczyńska, trio instrumentalne „Serenity” oraz Reprezentacyjna Orkiestra Śląskiego Okręgu Wojskowego pod batutą mjr. Edwarda Tomkowa. Fragmenty Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II recytował Zygmunt Bielawski.
Witając przybyłych gości, proboszcz bazyliki - ks. prał. płk Sławomir Żarski zwrócił uwagę, że minione ćwierć wieku to tylko jedno pokolenie, a to, czego dokonał Jan Paweł II, jest na miarę stuleci.
Kulminacyjnym punktem uroczystości, które można zaliczyć do centralnych w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego, była dziękczynna Msza św., którą odprawił i homilię wygłosił biskup polowy WP - gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź. Ksiądz Biskup nazwał 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II wielkimi rekolekcjami, do których garnie się cały świat, słuchając głosu jego serca, sumienia i starając się odpowiadać na pytania wynikające z Ewangelii.
Z okazji jubileuszu środowisko wojskowe Wrocławia wystosowało do Jana Pawła II okolicznościowy telegram. Także radni Wrocławia skierowali telegram do Ojca Świętego, dziękując mu za 25 lat nauczania i słowa otuchy w najtrudniejszych czasach dla kraju i miasta.
Dopełnieniem wieczoru był koncert dedykowany Ojcu Świętemu w wykonaniu wrocławskich artystów i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej oraz wspólny występ chórów Wrocławia pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

Wojciech Mścichowski

„Sonata” w hołdzie Ojcu Świętemu

Uroczysty koncert Apostoł Jedności dla uczczenia 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II zorganizowała Warszawska Orkiestra Młodzieżowa „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego. Młodzi wykonawcy zaprezentowali muzykę Chopina, Moniuszki, Osmańskiego, Rubinsteina, Bacha i Straussa. Honorowy patronat nad koncertem objęli kard. Józef Glemp - Prymas Polski i abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce.
Na koncert, który odbył się 19 października w Galerii Porczyńskich w Warszawie, licznie stawili się dyplomaci akredytowani w Polsce, którzy - najczęściej na szczeblu ambasadora - reprezentowali blisko 30 państw ze wszystkich kontynentów. Prezes orkiestry - Jacek Łepecki powitał wszystkich zgromadzonych i odczytał okolicznościowy list abp. Józefa Kowalczyka.
Po każdym zagranym utworze cytowane były wypowiedzi Ojca Świętego o wierze, kulturze i odpowiedzialności.
Warszawska Orkiestra Młodzieżowa „Sonata” istnieje od 1984 r. Zaczynała jako zespół dziecięcy, a przez stałe wzbogacanie i doskonalenie warsztatu muzycznego stała się profesjonalną orkiestrą młodzieżową. Od początku przyświecały jej dwa cele: kultywowanie wartości patriotycznych, narodowych i kulturalnych w społeczeństwie oraz wychowywanie młodych ludzi, kandydatów na artystów muzyków, w duchu poszanowania wartości, przez kształtowanie ich wrażliwości i szeroko rozumianej kultury osobistej.
Orkiestra dała ok. tysiąca koncertów w Polsce i na świecie, m.in. w: Szwecji, Francji, Belgii, Austrii, Niemczech, Izraelu i Wielkiej Brytanii. W 2001 r. grała w Watykanie dla Jana Pawła II. Wtedy to Papież otrzymał od orkiestry statuetkę i tytuł „Honorowego Sonatora”. Tytułem tym orkiestra honoruje instytucje, a przede wszystkim ludzi zasłużonych dla kultury.
Jednym z patronów medialnych koncertu był Tygodnik Katolicki Niedziela.

W. Ś.

Koncert DLA Jana Pawła II

Katowicka archikatedra Chrystusa Króla była miejscem, w którym wyjątkowo uroczyście świętowano Jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II i gorąco modlono się w intencji Najdostojniejszego Jubilata.
Punktualnie o godzinie 17.15 rozległo się bicie dzwonów, przypominające godzinę wyboru kard. Wojtyły na Następcę św. Piotra. Zaraz potem rozpoczął się Koncert Papieski pt. Pater noster, którego organizatorami byli: abp Damian Zimoń - metropolita katowicki, prof dr hab. Janusz Janeczek - rektor Uniwersytetu Śląskiego i Polskie Radio Katowice. W koncercie wystąpili: Krzysztof Kolberger - recytacja - i Akademicki Chór Uniwersytetu Śląskiego pod dyr. Aleksandry Paszek-Trefon.
Wyboru tekstów dokonał ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik z KUL, który snuł następującą refleksję: „Jezus mówi do Boga Abba. To aramejskie słowo znaczy «tatusiu», a wyraża wielki szacunek dziecka do Ojca, ale i serdeczną bliskość, bezgraniczne zaufanie. Oto istota chrześcijaństwa, samo serce Jezusowej Dobrej Nowiny: Bóg jest Ojcem, świat i człowiek są z Ojca, z Jego stwórczej miłości. Dlatego «otrzymaliście ducha przybrania za synów...» Przeżywamy czas kryzysu ojcostwa. Nasz świat bywa zwany «światem bez ojców» Dlatego pragniemy, by nasza muzyka służyła wielkiej sprawie promieniowania Ojcostwa Bożego na nasz współczesny, ludzki świat. By była hołdem Temu, którego zwiemy Ojcem Świętym, a którego ojcostwo od 25 lat jest znakiem tego, iż promieniowanie Ojcostwa Bożego jest w naszym świecie możliwe. I że przynosi nadzieję”.
Bezpośrednio po koncercie abp Zimoń uroczyście sprawował Mszę św. w intencji Papieża. W wygłoszonej homilii ukazał osobę Jana Pawła II jako wiernego świadka Dobrej Nowiny i niestrudzonego głosiciela Ewangelii nadziei.

Ks. Paweł Maciaszek

Tydzień w Polsce

Podczas 324. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi zdecydowali, że 4 grudnia, kiedy Kościół wspomina św. Barbarę, patronkę górników, będzie obchodzony Dzień Modlitw za Bezrobotnych.

W Polsce przebywał biskup Szanghaju - Jin Luxian. Odwiedził m.in. Warszawię, Jasną Górę, Kraków i Pieniężno. Była to pierwsza wizyta w naszym kraju tak wysokiego rangą duchownego z Chin.

Najwyższe odznaczenie papieskie - Order św. Sylwestra Papieża - otrzymała Wanda Błeńska, która przeszło 40 lat leczyła chorych na trąd w Afryce. Order wręczył jej podczas Mszy św. w bazylice archikatedralnej w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Wielka rzesza warszawiaków, działacze „Solidarności” i parlamentarzyści uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w stołecznym kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w 19. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Modlono się o rychłą beatyfikację ks. Popiełuszki. Homilię wygłosił pomocniczy biskup warszawski Tadeusz Pikus.

Jerzy Kluger, szkolny przyjaciel Jana Pawła II, otrzyma tytuł „Człowieka Pojednania 2003”, przyznawany co roku przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Mieszkający od kilkudziesięciu lat we Włoszech Jerzy Kluger został uhonorowany w uznaniu jego szczególnych zasług dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego zrozumienia i pojednania chrześcijan i Żydów w Polsce.

Minęła 2. rocznica tragicznej śmierci biskupa radomskiego Jana Chrapka. W całym kraju zostały zorganizowane modlitwy w jego intencji.

Po raz pierwszy Polska - jako sojusznik USA - znalazła się na liście krajów, na terenie których al-Kaida zamierza przeprowadzić zamachy terrorystyczne. Oznajmił to Osama bin Laden w nagraniu wyemitowanym przez arabską telewizję Al-Dżazira.

Sejm przyjął ustawę o tzw. opłacie paliwowej, z której dochody mają być przeznaczone na budowę (płatnych) autostrad. W związku z tym w 2004 r. wzrośnie cena paliwa.

Przyjęty przez rząd Leszka Millera „Krajowy Program na rzecz Kobiet” łamie podstawowe prawa dzieci, chronione w konstytucji RP i Konwencji o Prawach Dziecka - alarmuje Polska Federacja Ruchów Obrony Życia w liście do rzecznika praw dziecka Pawła Jarosa. Federacja, zrzeszająca 136 organizacji prorodzinnych, zaapelowała o interwencję w tej sprawie. List podpisał w imieniu PFROŻ jej prezes - Paweł Wosicki.

Komisja Krajowa „Solidarności” zapowiedziała falę protestów przeciwko antyspołecznej polityce rządu Leszka Millera. Jednocześnie powołała krajowy sztab, który ustali harmonogram akcji protestacyjnych. Tymczasem Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Kolejarzy zapowiedział bezterminowy strajk generalny. Jeśli rząd nie podejmie poważnych rozmów z kolejarzami, już 13 listopada br. może dojść do całkowitego zatrzymania ruchu pociągów w kraju.

Według raportu Europejskiej Federacji Dziennikarzy, niemieccy właściciele gazet w Polsce próbują narzucić redakcjom zgodny ze swoim narodowym interesem punkt widzenia. Zagraniczny kapitał - w 3/4 niemiecki - kontroluje 85% rynku medialnego w Europie Środkowej, stwierdza m.in. raport.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny do księży: ojciec nie dominuje, ale wydobywa potencjał

2024-05-09 20:39

[ TEMATY ]

księża

bp Artur Ważny

Ks. Przemysław Lech/diecezja.sosnowiec.pl

O ojcostwie, które nie chce dominować, ale wydobywać potencjał z ludzi świeckich, m.in. mówił bp Artur Ważny podczas spotkania z księżmi dziekanami 23 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Konferencja odbyła się 9 maja w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

W spotkaniu z biskupem sosnowieckim udział wzięli również pracownicy wydziałów kurialnych, na czele z kanclerzem - ks. Mariuszem Karasiem.

CZYTAJ DALEJ

Dziś rozpoczyna się proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

2024-05-10 08:01

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny świeckiej misjonarki i wolontariuszki Heleny Kmieć. W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału. Helena została zamordowana 24 stycznia 2017 r. podczas misji w Cochabambie w środkowej Boliwii. Zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci. W chwili śmierci miała zaledwie 25 lat. - Ona pokazuje, że w XXI w. świętość ludzi młodych jest możliwa i jest realna - mówi KAI przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.

Kim była Helena Kmieć?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję