Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Włoch

Głos w obronie krzyży w szkole

Nie opada fala powszechnego oburzenia po orzeczeniu sędziego Mario Montanaro w procesie przeciwko władzom oświatowym w mieście L’ Aquila w regionie Abruzji (Włochy), nakazującym „w imię wolności religii” usunąć krzyże z klas w szkole w miejscowości Ofena, do której uczęszczają synowie lidera włoskich muzułmanów Adela Smitha (będącego stroną w procesie). Swoją dezaprobatę wobec wyroku sądu wyrazili m.in.: sekretarz generalny włoskiego Episkopatu - bp Giuseppe Betori, prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi, wicepremier Gianfranco Fini i burmistrz Rzymu Walter Veltroni. Do głosów oburzenia przyłączył się dziennik L’ Osservatore Romano. Również Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 29 października br. nawiązał do sporu wokół usunięcia krzyża. Tymczasem minister sprawiedliwości Roberto Castelli zarządził dochodzenie w celu ustalenia, czy orzeczenie sądu jest zgodne z obowiązującym prawem. Zdaniem byłego prezesa włoskiego Trybunału Konstytucyjnego Antonio Baldassarre - to, że Republika Włoska jest państwem świeckim, nie zmienia faktu, iż religia katolicka ma szczególne miejsce w życiu kraju. Już sama konstytucja - przypomina Baldassarre - uznaje katolicyzm za istotną część tożsamości Włochów. Jego zdaniem, wyrok jest „błędny i dyskusyjny”, a apelacja od niego jest konieczna.

Z Belgii

Coraz więcej krajów za odwołaniem do chrześcijaństwa w konstytucji UE

Coraz więcej krajów deklaruje swoje poparcie dla odwołania się do chrześcijańskich korzeni Europy w przyszłym traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej. Jak wynika z zakończonej w Brukseli sesji międzyrządowej nt. konstytucji UE, 10 z 25 państw (Polska, Austria, Czechy, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Malta, Portugalia, Słowacja i Włochy) popiera umieszczenie w preambule odniesienia do chrześcijaństwa, przy zasadniczym sprzeciwie 3 państw - Belgia, Francja i Turcja popierają wersję Konwentu Europejskiego (odniesienia do „filozofii i kultury greckiej, cywilizacji rzymskiej, epoki renesansu oraz wieku oświecenia”).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Brazylia

Kościół katolicki w Brazylii po raz kolejny skrytykował współczesne formy niewolnictwa w tym kraju. Zdaniem o. Xaviera Plassata, znanego w Brazylii obrońcy praw człowieka i koordynatora biura duszpasterstwa krajowego na rzecz walki z niewolnictwem, po pierwszych sukcesach na tym polu nowego prezydenta Luisa Inacio „Lula” da Silvy wszystko zaczyna powracać na stare tory. Francuski dominikanin powiedział m.in., że w Brazylii prześladuje się odważnych sędziów i prokuratorów, którzy prowadzą sprawy przeciwko wielkim właścicielom ziemskim, wykorzystującym ludzi do pracy niewolniczej.

Hiszpania

Abp Paul Cordes - przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”, przemawiając 23-24 października br. w imieniu Stolicy Apostolskiej na madryckiej konferencji przedstawicieli państw i organizacji zaangażowanych w odbudowę Iraku, powiedział m.in., że pomoc międzynarodowa nie powinna powodować ekonomicznego uzależnienia Iraku ani upokarzać jego mieszkańców. Abp Cordes przedstawił stanowisko Watykanu w sprawie przyszłości tego kraju i odczytał list Ojca Świętego Jana Pawła II do uczestników spotkania. Przypomniał m.in. o humanitarnym zaangażowaniu Kościoła katolickiego na terenie Iraku.

Chorwacja

Stolica Apostolska życzy sobie gorąco współpracy przedstawicieli wspólnot religijnych z instytucjami państwowymi w tym, co dotyczy przedstawiania religii w programach oświatowych. Ukazywanie jej w sposób tendencyjny czy deprecjonujący byłoby dla młodych pokoleń bardzo szkodliwe - powiedział abp Francisco-Javier Lozano, szef delegacji watykańskiej, na zakończonej w Opatii w Chorwacji konferencji europejskich ministrów kultury.

Uzbekistan

Uzbeccy katolicy obchodzili 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II podczas 4. spotkania ogólnokrajowego w Taszkencie. Znaczenie posługi Papieża przedstawił zebranym przełożony tamtejszej misji sui iuris - o. Krzysztof Kukułka OFM Conv. Podkreślił on m.in. wkład Jana Pawła II w przemiany, dzięki którym w tej byłej republice radzieckiej od 12 lat mogą pracować księża katoliccy. Ze względu na ustawodawstwo uzbeckie, zabraniające publicznej działalności misyjnej, cały ciężar ewangelizacji spada na osoby świeckie.

Ziemia Święta

W sanktuarium w Deir Rafat obchodzono w niedzielę 26 października br. święto Matki Bożej Królowej Palestyny. Eucharystii przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah wraz z trzema biskupami pomocniczymi.
W uroczystości maryjnej uczestniczyło kilkudziesięciu księży z patriarchatu i z różnych zgromadzeń zakonnych oraz wielu wiernych z Galilei, Nazaretu, Hajfy, Jerozolimy i z parafii w centrum Izraela. Nie mogli, niestety, przyjechać - z powodu restrykcji izraelskich - katolicy palestyńscy z Betlejem i innych parafii na Zachodnim Brzegu. Szczególną intencją uroczystości u stóp Matki Bożej Palestyny była modlitwa dziękczynna za ćwierćwiecze Pontyfikatu Jana Pawła II i błagalna o pokój w Ziemi Świętej.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II zwołał na 2-3 grudnia br. do Watykanu Synod Biskupów Kościoła Chaldejskiego dla wyboru patriarchy Babilonii Chaldejczyków. Papież podjął tę decyzję, kierując się „ojcowską troską o czcigodny Kościół chaldejski i z uwzględnieniem kanonu 72 § 2 Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich”.

Abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce odprawił w kaplicy Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie Mszę św. na zakończenie triduum modlitw o beatyfikację s. Celiny Borzęckiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. W 2003 r. przypada 170. rocznica urodzin i 90. rocznica śmierci s. Borzęckiej.

Ogłoszony został konkurs na hymn XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Spotkanie młodych całego świata z Papieżem trwać będzie od 16 do 21 sierpnia 2005 r. Propozycje towarzyszącej mu pieśni należy nadsyłać komitetowi organizacyjnemu w Kolonii do końca lutego 2004 r.

Chińska policja zatrzymała 10 księży i grupę seminarzystów Kościoła podziemnego. Księża i seminarzyści spotkali się w miejscowości Shijiazhunag, położonej w północnochińskiej prowincji Hebei. Policja uznała zgromadzenie za nielegalne i aresztowała duchownych.

W Waszyngtonie odbyła się wielka demonstracja dziesiątek tysięcy osób - przeciwników amerykańskiej okupacji Iraku. Ruch antywojenny w USA pobudziła rosnąca nieustannie liczba ofiar wśród żołnierzy stacjonujących w Iraku.

Obietnicą 33 mld dolarów pomocy dla Iraku zakończyła się madrycka konferencja przedstawicieli 61 państw i 19 organizacji zaangażowanych w odbudowę tego kraju (3/4 tej sumy stanowią dotacje, resztę pożyczki).

Michaił Chodorkowski, zwany carem ropy, prezes giganta naftowego Jukos i najbogatszy Rojanin, został aresztowany za przestępstwa gospodarcze. Komentatorzy twierdzą, że prawdziwą przyczyną jego aresztowania jest fakt, iż wspierał partie przeciwne Kremlowi.

W 5 skoordynowanych samobójczych zamachach terrorystycznych w Bagdadzie zginęły co najmniej 42 osoby, a 216 zostało rannych. Był to największy atak zwolenników obalonego reżimu od zakończenia wojny. Najstraszniejszy okazał się zamach na siedzibę Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, w wyniku którego śmierć poniosło 12 Irakijczyków. Wcześniej w stolicy Iraku doszło do ataku rakietowego na najlepiej strzeżony hotel w mieście, w którym przebywał zastępca sekretarza stanu USA Paul Wolfowitz.

Ahmed Kurei, premier Autonomii Palestyńskiej, uległ namowom Jasera Arafata i zgodził się pozostać na stanowisku szefa rządu.

Sąd administracyjny w Harare w Zimbabwe nakazał przywrócić prawo do ukazywania się zamkniętego przez władze jedynego niezależnego dziennika w tym kraju - The Daily News. Państwowa komisja ds. mediów odebrała mu licencję, gdyż ostro krytykował rządy prezydenta Roberta Mugabe.

W Pretorii (RPA) podpisano pakt o zawieszeniu broni w Burundi, co daje nadzieję na całkowite zakończenie trwającej od 1993 r. wojny domowej w tym kraju. Porozumienie parafowali: prezydent Burundi - Domitien Ndayizeye i przywódca paramilitarnych sił FDD Pierre Nkurunziz.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję