Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 51/2003

Grzegorz Gałązka

Watykan, 7 grudnia 2003 r.

Watykan, 7 grudnia 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

Jestem. Pamiętam. Czuwam
„Pozdrawiam pielgrzymów z Polski: z Krakowa - Bractwo Kurkowe z ks. inf. Jerzym Bryłą; Ojców Paulinów z Jasnej Góry i ze Skałki.
Jutro minie 50 lat od dnia, w którym rozpoczęto w częstochowskim sanktuarium nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego. Wówczas było to związane z uwięzieniem Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Potem, śpiewając każdego dnia: Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam, polecaliśmy Maryi wiele spraw Kościoła w Polsce, naszego Narodu i każdego z nas.
Dziś wielbimy Boga za wszelkie łaski, jakie otrzymujemy przez wstawiennictwo Jasnogórskiej Królowej Polski. Jej opiece stale zwierzam wszystkich moich Rodaków.
Szczęść Boże. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Jan Paweł II - papież
Watykan, 7 grudnia 2003 r.

List Papieski z okazji 50-lecia Apelu Jasnogórskiego

Przewielebny Ojciec Izydor Matuszewski
Generał Zakonu Paulinów
Częstochowa - Jasna Góra

Równo pięćdziesiąt lat temu, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zostało po raz pierwszy odprawione nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Królowej Polski. Wówczas modlitwa ta jednoczyła cały Naród w ufnym błaganiu o uwolnienie Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Potem, w okresie przygotowania do tysiąclecia chrztu Polski, w czasie Wielkiej Nowenny, stała się ona niejako programem duchowej odnowy. Poniekąd z tej właśnie modlitwy zrodziły się Jasnogórskie Śluby Narodu, które owocowały w sercach wierzących pragnieniem, by bardziej świadomie i odpowiedzialnie realizować zadania wypływające z przynależności do Chrystusa i do Kościoła. Jak wymownie brzmiały słowa Apelu na Szlaku Nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Częstochowskiej Bogurodzicy! Ile duchowego dobra przyniosły wówczas i dziś przynoszą te święte odwiedziny Królowej Polski w diecezjach, parafiach i w rodzinach!
Kiedy w czerwcu 1983 r. razem z polską młodzieżą stanęliśmy przed Szczytem Jasnej Góry, aby zawierzać Maryi siebie samych i trudne wówczas losy Polski, wszystkim nam towarzyszyła świadomość, że „wypowiadając słowa: «Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam», nie tylko dajemy świadectwo duchowej obecności Bogarodzicy pośród pokoleń zamieszkujących polską ziemię. Te słowa świadczą o tym, że wierzymy w miłość, która nas stale ogarnia. Ta miłość zrodziła się u stóp Krzyża, kiedy Chrystus (...) zawierzył Maryi swojego ucznia Jana: «Oto syn Twój» (J 19, 26). Wierzymy, że w tym jednym człowieku zawierzył Jej każdego człowieka. Równocześnie zaś w Jej Sercu obudził taką miłość, która jest macierzyńskim odzwierciedleniem Jego własnej miłości odkupieńczej. Wierzymy, że jesteśmy miłowani tą miłością, że jesteśmy nią ogarniani: miłością Boga, która się objawiła w Odkupieniu - i miłością Chrystusa, który tego Odkupienia dopełnił przez Krzyż - i wreszcie miłością Matki, która stała pod Krzyżem i z Serca Syna przyjęła do swego Serca każdego człowieka. Jeśli wypowiadamy słowa Apelu Jasnogórskiego, to dlatego, że wierzymy w tę miłość” (18 czerwca 1983 r.).
Nie mogło też zabraknąć odwołania do tych trzech słów Apelu - „jestem, pamiętam, czuwam” - podczas innego nawiedzenia Jasnej Góry, w którym brała udział już nie tylko młodzież z Polski, ale z całego świata, a po raz pierwszy również z krajów na wschód od naszych granic. Właśnie wtedy, w sierpniu 1991 r., te słowa dałem i równocześnie zadałem młodym ludziom jako program świętości na nowe tysiąclecie. Dziś dziękuję Bogu za tamto wydarzenie i za wszelkie owoce, jakie Apel Jasnogórski wydał w sercach tego pokolenia na wszystkich kontynentach.
Stale powtarzam tę modlitwę, zanosząc przed oblicze Czarnej Madonny wszystkie sprawy Polski, świata i Kościoła na całym okręgu ziemi. Nie przestaję też zachęcać do nieustannego powracania do tej miłości, jaka w niej jest zawarta. Tu jest źródło ufności na każdy czas.
Modlę się, aby wszyscy, którzy zwracają się do Jasnogórskiej Pani, obficie z tego źródła czerpali i znajdowali umocnienie na trudnych drogach trzeciego tysiąclecia.
W 50. rocznicę powstania Apelu Jasnogórskiego z serca udzielam apostolskiego błogosławieństwa wszystkim, którzy o 21.00 stają do tej modlitwy przed obliczem Jasnogórskiej Matki Kościoła i Królowej Polski, oraz tym, którzy łączą się za pośrednictwem radia i telewizji - czego sam mogłem doświadczyć w dniu 12 października - albo w zaciszu domów łączą się w duchu ze zgromadzonymi na Jasnej Górze.
Niech to czuwanie z Maryją wydaje błogosławione owoce w sercach wiernych również w nowych dziejach Kościoła w Polsce i na świecie.

Jan Paweł II
Watykan, 5 grudnia 2003 r.

8 grudnia 2003r. w rzymie

Zgodnie z wieloletnią tradycją, z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Papież Jan Paweł II modlił się 8 grudnia u stóp kolumny z figurą Matki Bożej na placu Hiszpańskim w Rzymie. Już po raz 26.
U stóp pomnika upamiętniającego ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu w 1854 r. Ojciec Święty złożył kosz róż i polecił wstawiennictwu Matki Bożej diecezję rzymską i całą rodzinę ludzką, nękaną wojnami i przemocą.
„Królowo pokoju, módl się za nami!
Ku Tobie kierujemy wzrok z coraz większym drżeniem, do Ciebie uciekamy się z nieustanną ufnością w tym czasie naznaczonym wielką niepewnością i obawami o losy naszej planety dzisiaj i w przyszłości. Do Ciebie, pierwszej z całej ludzkości odkupionej przez Chrystusa, wyzwolonej wreszcie z niewoli zła i grzechu, zanosimy wspólnie żarliwe i pełne ufności błaganie:
Wysłuchaj krzyku bólu ofiar wojen i tylu postaci przemocy, które wykrwawiają ziemię. Rozjaśnij mroki smutku i samotności, nienawiści i zemsty. Otwórz umysły i serca wszystkich na zaufanie i przebaczenie!” - modlił się Ojciec Święty.

Jan Paweł II do Polaków

Papież Jan Paweł II podziękował pielgrzymom z Zakopanego za przywiezione z Tatr choinki, które jak co roku ozdobią apartamenty Pałacu Apostolskiego. Pozdrowił też inne grupy pielgrzymów z Polski, przybyłych na audiencję generalną 10 grudnia do Auli Pawła VI w Watykanie.
„Witam serdecznie wszystkich obecnych pielgrzymów z Polski. Ponownie pozdrawiam Księży Biskupów i Seminarium z Radomia. Jeszcze raz dziękuję Zakopanemu za choinki i za nastrój kolędowy. Pozdrówcie ode mnie całe Podhale!” - powiedział Papież.
Ojciec Święty pozdrowił też abp. Stanisława Nowaka z Częstochowy, redakcję Niedzieli i pielgrzymów. „Dziękuję wraz z Wami Bogu za obfite łaski peregrynacji w Waszej archidiecezji obrazu Jezusa Miłosiernego. Wszystkim z serca błogosławię. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!”.
Wcześniej jeden z polskich księży z Sekretariatu Stanu odczytał streszczenie wygłoszonej wcześniej katechezy: „Apokalipsa św. Jana relacjonuje objawienie dotyczące losów Kościoła aż do czasu powtórnego przyjścia Chrystusa. Fragment tekstu, dzisiaj rozważany, przypomina przede wszystkim, że „zbawienie, chwała i moc należą do Boga, który osądzi wszelkie zło i nieprawości” (por. Ap 19, 1-2). Istotę tej prawdy pełnej nadziei stanowi perspektywa ostatecznej interwencji miłosiernego Boga w historię ludzkości. To wówczas nastąpi ostateczny tryumf Kościoła, ukazany w symbolu Godów Baranka. Chrystus i Jego chwalebny Kościół. Baranek i tryumfujący Lud Boży zjednoczeni węzłem miłości. Niech naszej modlitwie towarzyszy świadomość oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa”.

Audiencja generalna, 10 grudnia 2003 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48

[ TEMATY ]

Fatima

Matka Boża Fatimska

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci - rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria, znajdującej się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

CZYTAJ DALEJ

Krok do wyrugowania religii ze szkół. Dyskryminujący projekt Ministerstwa Edukacji

2024-05-13 15:12

[ TEMATY ]

edukacja

Ministerstwo Edukacji

Karol Porwich/Niedziela

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza ograniczyć liczbę godzin zajęć z religii i etyki w szkole. Zmiany w zasadach organizacji tych lekcji doprowadzą do dyskryminacji uczniów chcących uczestniczyć w zajęciach. Wprowadzenie modyfikacji poskutkuje również falą zwolnień wśród katechetów. Projektowane zmiany naruszają art. 53 ust. 1 oraz 53 ust. 4 Konstytucji RP. Działania Ministerstwa mają na celu zniechęcenie młodzieży do uczestniczenia w lekcjach religii.

Projektowane zmiany w organizacji lekcji religii

CZYTAJ DALEJ

Święci pastuszkowie we Wrocławiu

2024-05-14 13:41

Magdalena Lewandowska

Uroczyste wprowadzenie relikwii

Uroczyste wprowadzenie relikwii

W 107. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie do parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu uroczyście wprowadzono relikwie Świętych Pastuszków Hiacynty i Franciszka.

Uroczystej Eucharystii w parafii u ojców klaretynów przy ul. Bujwida przewodniczył ks. Krzysztof Herbut. – 3 lata temu rozpoczynaliśmy w naszej parafii fatimskie nabożeństwa, a ks. Krzysztof Herbut przygotował nas do tego przez triduum poświęcone Matce Bożej. W ubiegłym roku na naszą figurę nałożyliśmy koronę, a dziś w 107. rocznicę objawień fatimskich do naszego kościoła wprowadzamy relikwie Świętych Pastuszków. Mam nadzieję, że to jeszcze bardziej rozpali nasza miłość do Maryi – mówił na początku uroczystości proboszcz o. Aleksander Bober CMF.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję