Reklama

Kościół

Pokój i Miłość – kierunki Wielkiego Postu

Tegoroczna Środa Popielcowa zastaje nas w dramatycznym momencie historii. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Papież Franciszek ogłosił 2 marca dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Ukrainie. Wydaje się, że ten wyjątkowy Wielki Post, okres 40 dni indywidualnej pokuty i nawrócenia, rozpoczynamy w momencie, w którym świat go najbardziej potrzebuje. Jak owocnie przeżyć Wielki Post? Jakie działania podjąć, by zachować pokój serca i nieść go dalej?

[ TEMATY ]

zdrapka wielkopostna

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielki Post co roku wprowadza nas Środa Popielcowa. Obowiązujący tego dnia ścisły post wyznacza charakter kolejnych dni. Tego dnia posypujemy głowy popiołem przypominając sobie o tym, że powstaliśmy z prochu i w proch się obrócimy, czyli o tym, że nieustannie zbliżamy się do granicy z wiecznością. W trakcie Eucharystii pada także wezwanie do nawrócenia i wiary w Ewangelię. Nabożeństwa wielkopostne, modlitwa, post, jałmużna i podjęte postanowienia poprowadzą nas przez czas refleksji nad kierunkiem własnego życia, a także objętością miłości i pokoju w naszych sercach.

Jak dobrze przeżyć Wielki Post?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ujęciu klasycznym

Na 40 dni oczyszczenia i przygotowania do (prawdziwie) Wielkiej Nocy Kościół proponuje nam klasyczne i niezawodne (jeśli dobrze wykorzystane) metody takie jak: spowiedź, udział w rekolekcjach i nabożeństwach, a także realizację postanowień ukierunkowujących nas na Miłość wcieloną. Z sakramentu pokuty i pojednania warto skorzystać nie tylko tuż przed kulminacyjnym momentem świąt Zmartwychwstania, ale także na początku Wielkiego Postu. Pojednani z Bogiem mamy szansę lepiej usłyszeć Jego podpowiedzi i doświadczyć poruszeń, a co najważniejsze nie minąć się z Nim i to z Nim w centrum naszej codzienności przeżyć ten okres. Kolejna propozycja, która pomaga nastroić nasze serca na Bożą harmonię, to udział w rekolekcjach wielkopostnych. Treść nauczania inspiruje do zmiany myślenia, a ta z kolei pomaga w przemianie serca. W Wielkim Poście szczególnie pochylamy się nad tajemnicą Męki Pańskiej, w odkrywaniu której pomagają nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Wreszcie drogę nawrócenia ujętą w indywidualnym planie reformy wyznaczają również podjęte postanowienia – praktyczne działania lub ograniczenia, które mają nam pomóc uporządkować nasze życie i powrócić do Źródła.

Czerpiąc z inspiracji

Chcąc dobrze wykorzystać czas poprzedzający świętowanie zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i grzechem wiele osób w przemyślany sposób przygotowuje się do rozpoczęcia Wielkiego Postu. Posłuchajmy inspiracji, jakimi podzielili się z nami katolicy aktywni w przestrzeni publicznej.

Reklama

Maciej Gnyszka (biznesmen, bloger, prezes Towarzystw Biznesowych): Przede wszystkim staram się zdefiniować wroga – poznać swoje wady. Z całej palety wybieram te, z którymi najwyższa pora się pożegnać. Biorę na warsztat jedną albo dwie i wyznaczam sobie cele z nimi związane. Zgodnie z klasyką duchowości, oprócz uderzenia w wady, staram się rozbudzić cnoty przeciwne, dlatego określam konkretne praktyki, które podejmę, aby te cnoty w czasie Wielkiego Postu rozwinąć.

Joanna Miśkiewicz (dziennikarka Adeste): Staram się więcej czasu poświęcić na modlitwę. Bardzo dobrze pamiętam Wielki Post, w którym postanowiłam codziennie odmawiać różaniec. Z racji tego, że wtedy trudno mi było znaleźć spokojny moment na odmówienie całości, zaczęłam go dzielić na dziesiątki do odmówienia w ciągu dnia. W ten sposób modliłam się i po przebudzeniu, i w autobusie, i podczas przerwy między zajęciami, i powrotu do domu, i wieczorem. To były krótkie chwile, ale miałam dzięki temu wrażenie, że cały mój dzień jest wypełniony modlitwą.

Krzysztof Głowacki (autor profilu na FB: Wierność jest sexy): Mój sprawdzony sposób na dobre przygotowanie do Wielkiego Postu? Zastanawiam się jaka jest jedna rzecz, którą chcę zmienić w swoim życiu, a potem realizuję ten zamiar małymi krokami.

Aleksandra Mieczyńska (dziennikarka Radia Fiat): Piszę te słowa w dniu ataku Rosji na Ukrainę. Karnawał siłą rzeczy zniknął z horyzontu wcześniej niż Wielki Post przyszedł. Przez ostatnie tygodnie towarzyszył mi fragment z Księgi Ezechiela (Ez 14, 21-22): "Bo tak mówi Pan Bóg: Nawet gdybym zesłał na Jerozolimę owe cztery moje straszne klęski – miecz, głód, dzikie zwierzęta i zarazę, aby w niej wyniszczyć ludzi i zwierzęta, to jeszcze pozostanie tam Reszta, która ocali synów i córki". To przez te słowa czuję się podprowadzona pod tegoroczny Wielki Post.

Reklama

ks. Sebastian Picur: Ważne wydarzenia skłaniają do wcześniejszego przygotowania. Podobnie jest z Wielkim Postem, który trwa kilka tygodni i prowadzi na głębiny modlitwy, ascezy i życia duchowego. Aby jak najowocniej przeżyć Wielki Post należy się do niego dobrze przygotować. Oczywiście zachęcam do tego, aby już wcześniej podjąć modlitwę o dobre przeżycie tego okresu liturgicznego. Można pomyśleć o postanowieniach i ich owocność zawierzyć Chrystusowi przez Maryję. Polecam ciekawą inicjatywę pomagającą twórczo przeżyć Wielki Post o nazwie „Zdrapka Wielkopostna”. Zawarte w niej ćwiczenia na każdy dzień skłaniają do aktywności i jeszcze większego zaangażowania, co prowadzi do szerszej otwartości na Bożą łaskę. To właśnie „Zdrapka Wielkopostna” świetnie wpisuje się w przygotowywania do tego wyjątkowego czasu.

Ze Zdrapką Wielkopostną

Kościół oferuje nam mnogość propozycji na owocne przeżycie Wielkiego Postu, inspiracji dostarczają nam także inni czerpiąc ze swoich doświadczeń. Z kolejną zachętą przychodzi także akcja Zdrapki Wielkopostnej, która od lat daje impuls do działania przynosząc naręcze kreatywnych pomysłów skłaniających do głębokiej duchowej odnowy. Tegoroczna karta z zadaniami na każdy dzień zabiera nas w podróż przez meandry duchowości ignacjańskiej. Uczestnicy zdrapki, razem z generałem św. Ignacym Loyolą, udadzą się na 40-dniowe ćwiczenia dając sobie szansę na indywidualny, rodzinny i wspólnotowy wzrost. Przemienione serca potrafią wyzwolić więcej dobra, nieść miłość dalej, pomagać mądrzej i dawać pokój tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny. Hasło przewodnie akcji zaprasza do tego, żeby “W Chrystusie odkryć wszystko na nowo” i zobaczyć rzeczywistość oczami Boga.

Reklama

Wielki sprawdzian z miłości

Ten Wielki Post może przypominać ćwiczenia w koszarach, w których chrześcijanie mobilizują się do wzmożonej praktycznej pracy duchowej. Już teraz trwa sprawdzian z miłości, solidarności i otwartości naszych serc. O ile bardziej dalekosiężna i efektywna będzie wszelka pomoc, jeśli pomnożymy w sobie miłość i spojrzymy na świat z perspektywy nieba. O miłości pięknie i łatwo się mówi, trudniej się jednak do niej dorasta. Czy przeglądając się słowach Pisma Świętego możemy powiedzieć, że do niej dorastamy?

“Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". (Mt 25, 40)

“Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują”. (Mt 5, 44)

“Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. (Rz 12, 21)

Życie mówi: “Sprawdzam!”. Co mu odpowiemy?

2022-03-02 07:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdrapka Wielkopostna 2021... to musisz o niej wiedzieć!

[ TEMATY ]

zdrapka wielkopostna

Mat.prasowy

Jak wygląda Zdrapka Wielkopostna 2021? Jaka jest jej tematyka? To jest tajemnica pilnie strzeżona przez redaktorów, drukarzy i plastyków. Nie ma szans, aby wizerunek zdrapki wypłynął przed czasem.

Premiera Zdrapki zawsze odbywa się na trzy tygodnie przed Środą Popielcową. Tak zwany UNBOXING jest dla nas okazją do świętowania. Po wielu miesiącach przygotowań sprzymierzeńcy akcji odkrywają wizerunek oraz myśl przewodnią.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

[ TEMATY ]

świadectwo

uzdrowienie

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Przeszłość pana Edwarda z Olkusza pełna jest ran, blizn i zrostów, podobnie też wygląda jego ciało. Podczas wojny walczył w partyzantce, był w Armii Krajowej. Złapany przez gestapo doświadczył ciężkich tortur. Uraz głowy, uszkodzenie tętnicy podstawy czaszki to pamiątki po spotkaniu z Niemcami. Bili, ale nie zabili. Ubowcy to dopiero potrafili bić! To po ubeckich katorgach zostały mu kolejne pamiątki, jak torbiel na nerce, zrosty i guzy na całym ciele po biciu i kopaniu. Nie, tego wspominać nie będzie. Już nie boli, już im to wszystko wybaczył.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję