Reklama

Pierwszy dzień w Sejmie

Posłowie i senatorowie nowej - V kadencji Sejmu swój pierwszy dzień - 19 października 2005 r. - rozpoczęli Mszą św. w warszawskiej archikatedrze. - Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że przyszliście na Mszę św., że przed wykonaniem wielkiego zadania prosicie Boga o pomoc - mówił do nich Prymas Polski, kard. Józef Glemp.

Niedziela Ogólnopolska 44/2005

Artur Stelmasiak

W Sejmie wreszcie zaczęło być stosowane prawo budowlane sprzed 11 lat, które mówi o obowiązku dostosowania obiektów publicznych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

W Sejmie wreszcie zaczęło być stosowane prawo budowlane sprzed 11 lat, które mówi o obowiązku dostosowania obiektów publicznych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Praca w sejmowym duszpasterstwie jest podobna do każdej innej posługi kapłańskiej - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz, duszpasterz parlamentarzystów.

Zawierzcie swą posługę Bogu

Życząc im odwagi, Ksiądz Prymas przywołał postać Jana Pawła II, który na początku swego pontyfikatu powiedział: „Nie lękajcie się”. - Te papieskie słowa są aktualne także w Waszej sytuacji. Zawierzcie swą posługę Bogu - apelował Ksiądz Prymas. W homilii nawoływał również, aby posłowie swą pracą stworzyli warunki do godnego życia. - Kształtujcie taki świat, w którym ludzie będą mogli się zbawiać.
- Dla mnie to jest oczywiste, że kadencje zawsze rozpoczynam Mszą św. Także inne ważne sprawy zaczynam od modlitwy i dla mnie nie jest to nowość. Takie jest moje życie - wyznaje Kazimierz Marcinkiewicz, poseł PiS, desygnowany na premiera RP.
- Chrześcijanin każdą ważną rzecz w swoim życiu powinien zaczynać od modlitwy, bo przecież Pan Bóg jest początkiem i celem ludzkiego życia - mówi Marek Jurek. - Przecież jesteśmy odpowiedzialni przed Bogiem za wykonywaną władzę.

Pierwsze kroki i pomysły

Tuż po Mszy św. parlamentarzyści udali się do Sejmu, gdzie czekały ich pierwsze obrady. Gołym okiem można było zauważyć tych, którzy w potężnym gmachu parlamentu są pierwszy raz. Widać, że w świecie fleszy i kamer czują się jeszcze niepewnie. Jest to także pierwsza kadencja Jarosława Wałęsy, syna byłego prezydenta. Jednak jego obecność dziennikarzy nie krępuje. - To jest moje pierwsze posiedzenie. Nie wiem, czy łatwo będzie mi być posłem z takim nazwiskiem - mówi Jarosław Wałęsa. - Trudno jest mi jeszcze powiedzieć, jak się mieszka w Warszawie, bowiem to jest dopiero moja druga noc w tym mieście. Dodaje, że jedną z pierwszych jego parlamentarnych inicjatyw będzie propozycja zniesienia odpraw poselskich po skończonej kadencji. - Chcę zobaczyć, jak bardzo opozycja będzie oponować - podkreśla.
Kazimierz Marcinkiewicz, który został przez prezydenta desygnowany na premiera, ma wiele planów na uzdrowienie polskiej rzeczywistości. - Myślę, że uda nam się wiele zrobić w polityce prorodzinnej - podkreśla. - Dlatego planujemy program zwiększenia dożywiania dzieci oraz różne ulgi „na dzieci” z najbiedniejszych rodzin. Zamierzamy również zająć się poważnie zwalczaniem bezrobocia, ponieważ brak pracy to największy problem polskich rodzin - mówi Marcinkiewicz. - Stworzenie nowych miejsc pracy jest głównym zadaniem - podkreśla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na wózku do Sejmu

Sejm V kadencji jest wyjątkowy również pod innym względem. Do parlamentu dostały się trzy osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. W związku z tym administracja sejmowych budynków szybko podjęła działanie, aby nowi posłowie mogli się poruszać bez większych przeszkód. - Trzeba było bardzo długo na to czekać. W tym budynku jedenaście lat temu uchwalono ustawę o prawie budowlanym, która zakłada dostosowanie budynków publicznych dla osób niepełnosprawnych - mówi Sławomir Piechota, poseł PO. - To prawo jest egzekwowane w małych miejscowościach. Nawet na wsiach przychodnie i gminy mają podjazdy dla wózków. Myślę, że takie miejsce jak siedziba Parlamentu, który jest symbolem polskiej demokracji, powinno w sposób bardzo staranny spełniać wymogi, które określono w prawie budowlanym - podkreśla. Postanowił podczas tej kadencji zrealizować trzy priorytety, które - jak mówi - wynikają z jego wcześniejszych doświadczeń w samorządzie wrocławskim. - Chciałbym udzielić wsparcia dla aktywności obywatelskiej i rozwoju organizacji pozarządowych. Jest to praktyczny sposób na rozwój i pobudzenie społeczeństwa obywatelskiego - zapewnia. Jednocześnie dodaje, że swój mandat ma zamiar wykorzystać na rzecz poprawy sytuacji rodzin. - Chciałbym, aby Polacy nie odczuwali lęku przed zwiększaniem się liczby dzieci. Również osoby starsze powinny mieć opiekę ze strony rodziny, a dziś często muszą szukać miejsca w domach opieki społecznej. One powinny mieć to wsparcie w rodzinach, w naturalnym środowisku starszego człowieka. Widziałem na Zachodzie wiele luksusowych domów z bardzo smutnymi mieszkańcami, którzy są chorzy na samotność - podkreśla Piechota. Jego zdaniem, w Polsce da się wiele zrobić i poprawić sytuację, aby nasi seniorzy mogli godnie żyć w swoich rodzinach.

Pamięć o ks. Popiełuszce

Pierwsze posiedzenie było bardzo krótkie. Przyszłej koalicji PiS i PO nie udało się ustalić, kto ma być marszałkiem Sejmu. Jednak praktycznie wszyscy świeżo zaprzysiężeni posłowie byli zgodni co do jednego: uchwały upamiętniającej 21. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd wielkiemu patriocie, bohaterskiemu obrońcy uciśnionych i niezłomnemu głosicielowi prawdy. Uważamy, że jego postawa, zgodna z zasadą: „zło dobrem zwyciężaj”, jego przeciwstawianie się kłamstwu, nienawiści, przemocy i obłudzie, jego obrona ludzi pracy przyczyniła się w istotnym stopniu do powstania niepodległej, demokratycznej Polski. Jego męczeńska śmierć stała się posiewem niepodległości Polski. Jego nauczanie o wierności, odpowiedzialności i przebaczeniu pozostaje stale aktualne. Po 21 latach od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego nadal chcemy być wierni jego przesłaniu w pracy na rzecz dobra Ojczyzny - mówią słowa z powagą przyjętej przez posłów uchwały.
Po zakończeniu pierwszego sejmowego posiedzenia bardzo niewielu parlamentarzystów wstępowało do niewielkiej sejmowej kaplicy pw. Matki Bożej Matki Kościoła. - Za czasów poprzedniej kadencji mieliśmy na Mszach św. średnio ok. 30 osób. Na Liturgię przychodzą - oprócz posłów i senatorów - także pracownicy Sejmu - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz, duszpasterz parlamentarzystów. - Niektórym się zdarza, że wstępują tu także w ciągu dnia - dodaje. W zeszłym roku na pielgrzymkę na Jasną Górę pojechało ponad 100 parlamentarzystów. Ks. Pawlukiewicz stwierdza, że praca w sejmowym duszpasterstwie jest podobna do każdej innej posługi kapłańskiej. - My rzucamy Słowo, a co pozostanie z tego w sercach - zobaczymy.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w kościele na Kruczej, a także w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję