Reklama

Z Polski

Mijają lata, zmieniają się ludzie, dorastają kolejne pokolenia, których przedstawiciele rokrocznie uczestniczą w uroczystościach imieninowych ks. Jerzego Popiełuszki. Ale jest jedna osoba, która przy grobie Kapłana Męczennika w dniu jego imienin klęka zawsze: Marianna Popiełuszko - matka Księdza Jerzego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Odważnie przeciwstawmy się złu

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego do Łagiewnik przybyło ponad 30 tys. pielgrzymów z różnych stron świata (m.in. Słowacji, Ukrainy, Węgier) i z całej Polski. Niezwykle uroczysty charakter miała już Msza św. sprawowana w sobotę o północy, w czasie trwania nocnego czuwania, przez ks. Jana Seremaka w asyście wielu kapłanów. Na zakończenie czuwania - o godz. 6.00 - Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o. Kazimierz Malinowski, prowincjał Zakonu Ojców Franciszkanów Konwentualnych.
Centralnej Mszy św. o godz. 10.00 w bazylice Miłosierdzia Bożego przewodniczył i homilię wygłosił kard. Zenon Grocholewski - prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. W koncelebrze obok metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza byli także biskupi i kapłani ze Stanów Zjednoczonych, z Włoch, Francji i innych krajów oraz biskupi pomocniczy z Krakowa i kapłani z całej Polski. Wśród uczestników Eucharystii byli również: premier Kazimierz Marcinkiewicz, posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz miasta Krakowa i województwa oraz tysiące wiernych, którzy wypełnili bazylikę i olbrzymi plac przed ołtarzem polowym.
Kard. Stanisław Dziwisz, witając zgromadzonych, powtórzył za Ojcem Świętym Janem Pawłem II, że „z miejsca, gdzie przed laty apostołka Bożego Miłosierdzia - św. s. Faustyna Kowalska usłyszała orędzie Bożego Miłosierdzia, zapłonęła iskra Bożego Miłosierdzia i rozeszła się na cały świat”.
W kazaniu kard. Grocholewski powiedział, że „sprawując Eucharystię, stajemy niejako pod krzyżem Chrystusa rzeczywiście obecnym wśród nas i skutecznie działającym, by z tego krzyża czerpać owoce odkupienia: przebaczenie, światło, moc, łaskę, zbawienie”.
Dużą część swej homilii kard. Grocholewski poświęcił problemom związanym z wiarą. Zauważył m.in.: „Niejednokrotnie odnoszę wrażenie, że my, chrześcijanie, zachowujemy się w gruncie rzeczy jak poganie, którzy z zewnątrz popierają wiarę, opowiadają się za nią, nawet jej bronią, ale nie mają odwagi rzucić się w nurt wiary, nie mają odwagi zacząć myśleć, oceniać, działać według kategorii wiary, przemienić się przez wiarę”.
Msza św. zakończyła się wspólnym odmówieniem Aktu Zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu słowami wypowiedzianymi w Łagiewnikach przez Jana Pawła II.

TAJ

Imieniny księdza Jerzego

Ona jest tu zawsze

Gdy 23 kwietnia wchodziła do warszawskiego kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, w którym rozpoczynała się właśnie Msza św., oczy wszystkich zwróciły się ku niej. - Proszę się przesunąć, chciałam zobaczyć Mamę Księdza Jerzego - szepnęła elegancka kobieta. Stojący obok mężczyzna podszedł bliżej i ucałował Mariannę Popiełuszko w rękę. A ona, z wyraźnym smutkiem na twarzy, powoli poszła w kierunku ołtarza. I usiadła na „swoim” miejscu, obok innych członków rodziny Popiełuszków. - Droga Mamo, ogromnie się cieszymy, że Bóg pozwala Ci razem z nami się modlić, wierzymy, że pozwoli Ci również przeżyć dzień beatyfikacji Twego syna - mówił proboszcz ks. Zygmunt Malacki, podkreślając, że Ksiądz Jerzy jest wiernym świadkiem ogromnej miłości Boga i że swoją męczeńską śmiercią objawia światu bezgraniczną miłość. Rolę ks. Popiełuszki docenił również bp Tadeusz Pikus, który mówił w homilii, że Ksiądz Jerzy nie tyle był przeciw władzy, co przeciw nadużyciom władzy, która w tamtych czasach była przeciwko człowiekowi. - Ks. Popiełuszko wyraźnie wskazywał na sprawiedliwość i prawdę - podkreślił Ksiądz Biskup.
W imieninowych uroczystościach Księdza Jerzego wzięli udział m.in. przedstawiciele władz, delegacje NSZZ Solidarność na czele z przewodniczącym Januszem Śniadkiem, senator Ewa Tomaszewska, delegacje holenderskich związków zawodowych, Sybiracy, przedstawiciele służby zdrowia oraz delegacja Huty Warszawa, która obchodziła 25-lecie poświęcenia sztandaru przez ks. Popiełuszkę. - Właśnie od Huty Warszawa zaczęła się cała droga posługi Księdza Jerzego - akcentował ks. Malacki.

Milena Kindziuk

Tydzień w Polsce

Episkopat Polski ogłosił specjalny list pasterski przed pielgrzymką Benedykta XVI do Polski, czytany w kościołach w całej Polsce w niedzielę 30 kwietnia.

Ceremoniarz papieski abp Piero Marini wizytował kolejno te miejsca w Polsce, w których gościć będzie Ojciec Święty w maju br.

George Weigel, wybitny biograf Papieża Jana Pawła II, odebrał w Warszawie z rąk ministra Kazimierza Ujazdowskiego Złoty Medal zasługi „Gloria Artis” - najwyższe polskie odznaczenie w dziedzinie kultury.

Dwa relikwiarze z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej otrzymał w bazylice Mariackiej w Krakowie biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski. Jeden z relikwiarzy trafi do ordynariatu polowego, drugi - do Kwatery Głównej NATO w Brukseli. Relikwie przekazała s. Małgorzata Kocik ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach.

27 kwietnia powstała koalicja PiS, Samoobrony i grupy byłych posłów LPR. Jarosław Kaczyński w imieniu PiS, Andrzej Lepper z ramienia Samoobrony i Bogusław Kowalski reprezentujący grupę posłów Narodowego Koła Parlamentarnego, którzy opuścili klub LPR, podpisali umowę koalicyjną. W wyniku zawartego porozumienia Samoobrona otrzyma trzy resorty, a Andrzej Lepper zostanie wicepremierem.

Prezydent Lech Kaczyński wraz z metropolitą Kościoła prawosławnego Arcybiskupem Sawą uczestniczył 26 kwietnia w ekumenicznej modlitwie w 20. rocznicę wybuchu w elektrowni w Czarnobylu. Podczas żałobnego nabożeństwa (tzw. panichidy) w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie modliło się kilkunastu duchownych prawosławnych, ewangelickich, katolickich, greckokatolickich, żydowskich i muzułmańskich oraz dyplomaci z państw dotkniętych tą tragedią.

Córka polskiego oficera zamordowanego w Katyniu - Witomiła Wołk-Jezierska zapowiedziała złożenie skargi na Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zdaniem skarżącej, rosyjska prokuratura odmawiając jej uzasadnienia swej decyzji o nieuznaniu zamordowania porucznika Wincentego Wołk-Jezierskiego za zbrodnię stalinowską, złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka. Skargę na Rosję w sprawie zbrodni katyńskiej poparł kapelan Rodzin Katyńskich ks. prał. Zdzisław Peszkowski.

Prezydent Rosji Władimir Putin powołał Władimira Grinina na ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce (zastąpi on zmarłego w ub.r. Nikołaja Afanasjewskiego). Grinin był dotychczas ambasadorem Rosji w Finlandii.

KRRiT wybrała nową Radę Nadzorczą TVP. PiS ma w niej 5 swoich przedstawicieli plus jednego, którego powoła PiS-owski minister skarbu (PiS będzie teraz sam decydować o obsadzie władz TVP, gdyż wystarczy do tego 6 głosów). Ponadto w nowej Radzie Nadzorczej znalazło się 3 przedstawicieli Samoobrony. Poprzednia Rada Nadzorcza wybrała na prezesa TVP obecnego szefa Jana Dworaka.

Senat przyjął ostateczną wersję prezydenckiego projektu zmiany ustawy o rtv: KRRiT ma powoływać i odwoływać swojego przewodniczącego, a uchwały podejmować większością 2/3 głosów.

Marek Król nie będzie już naczelnym Wprost. Tygodnikiem będzie kierował Piotr Gabryel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KEP

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół - państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Rozważanie 3

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję