Reklama

25. rocznica zamachu na Ojca Świętego

Prof. Gabriel Turowski - jeden z przyjaciół ze „Środowiska Wujka” - Ojca Świętego Jana Pawła II, wówczas immunolog kliniczny w Akademii Medycznej w Krakowie, członek międzynarodowego konsylium profesorów powołanych do oceny prawidłowości leczenia Ojca Świętego bezpośrednio po zamachu 13 maja 1981 r. i uczestnik zespołu leczącego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tadeusz A. Janusz: - Mija 25. rocznica zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Do dzisiaj nie znamy osób faktycznie odpowiedzialnych za próbę zabójstwa Ojca Świętego. Niejednokrotnie w swych wypowiedziach podkreślał Pan, że w planach Bożych Jan Paweł II nie miał zginąć, natomiast zaledwie po trzech latach pontyfikatu wszedł na drogę cierpienia i stał się znakiem Bożej Opatrzności w wypełnianiu Maryjnego przesłania fatimskiego i w głoszeniu światu Miłosierdzia Bożego. Na jakich przesłankach opiera Pan swe przekonanie?

Prof. Gabriel Turowski: - Moim zdaniem, świadczy o tym wiele faktów, które wiążą się z zamachem. Pierwszy - to ten, że zamach na Ojca Świętego nastąpił 13 maja 1981 r. o godz. 17.19, tzn. w tym samym czasie, kiedy przed 64 laty miało miejsce objawienie się Matki Bożej w Fatimie. A przecież dobrze wiemy, że Ojciec Święty całe swoje życie i posługę związał z Maryją - Totus Tuus. Warto również wspomnieć, że 10 maja 1981 r. Ali Agca wraz z innym mężczyzną był obecny przed plebanią parafii Tor Tre Teste, wizytowanej przez Jana Pawła II. Zarejestrowano to na zdjęciach wykonanych w czasie uroczystości. Ali Agca był zaledwie kilka metrów od Ojca Świętego. Należy więc sobie zadać pytanie: Dlaczego wówczas nie zrealizował planów zabójstwa? Dlaczego? Jest jeszcze wiele zdarzeń, po ludzku niewytłumaczalnych, które uchroniły Jana Pawła II od śmierci.

- Przypomnijmy te zdarzenia...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ali Agca był dobrze wyszkolonym snajperem i posiadał niezawodny dziewięciostrzałowy pistolet, a zdołał oddać tylko dwa strzały. Jeden ugodził Ojca Świętego, szczęśliwie nie był on śmiertelny. Druga kula przeszyła ramię Ojca Świętego, potem trafiła w rękę stojącej obok kobiety z Jamajki, a następnie utkwiła w śródpiersiu Anny Odre - Amerykanki urodzonej w Wadowicach. Morderca został natychmiast rozpoznany, w popłochu zaczął uciekać. W biegu chciał oddać strzał do goniącego go policjanta, ale pistolet nie wypalił. Okazało się, że pistolet już wcześniej został zablokowany przez łuskę, która przy poprzednim strzale nie odskoczyła. Zapewne ta blokada uratowała życie Jana Pawła II. Zdaniem specjalistów, taki przypadek zdarza się raz na milion. Ojciec Święty dzięki szybkiemu działaniu ks. Stanisława Dziwisza błyskawicznie znalazł się w szpitalu - szybciej niżby to mogło się wydawać. W poliklinice dostali informację, że Ojciec Święty został „ugodzony” i jest ranny. Na wszelki wypadek została zorganizowana i czekała na niego ekipa chirurgów gotowa do przeprowadzenia operacji. Sam Agca nie mógł zrozumieć, dlaczego zamach się nie udał, a gdy usłyszał o objawieniach w Fatimie, był zdumiony i zaniepokojony faktem, że zamach mogła udaremnić interwencja Boża.

- „Świadomość fatimska” przyszła dopiero po zamachu i to nie bez Pana udziału...

- Chodzi Panu o rozmowę, jaką przeprowadziłem z Ojcem Świętym 17 lipca 1981 r.?

Reklama

- Tak. Proszę o tym opowiedzieć.

- W tym dniu po wizycie lekarskiej zadałem Ojcu Świętemu pytanie, czy wie, że zamach nastąpił o tej samej porze, co objawienia Matki Bożej dzieciom w Fatimie w 1917 r., tj. o godz. 17.19. Obliczył to mój przyjaciel prof. M. Linarez, geofizyk z Madrytu, który prosił, aby informację tę przekazał Ojcu Świętemu. Papież nie skomentował tego faktu, natomiast po kilku dniach poprosił o materiały dotyczące Fatimy, a pielgrzymując tam rok później, powiedział: „Udaję się do tego błogosławionego miejsca także po to, by raz jeszcze w imieniu całego Kościoła wysłuchać Orędzia, które 65 lat temu popłynęło z ust wspólnej Matki zatroskanej o los swoich dzieci. Dziś to Orędzie jest bardziej aktualne i naglące niż kiedykolwiek. Jak bowiem patrzeć bez trwogi na falę sekularyzmu i permisywizmu, które także poważnie zagrażają podstawowym wartościom moralnym i zasadom chrześcijańskim?”.

- Ta niecodzienna zbieżność dat zamachu i pierwszego objawienia w Fatimie sprawiła, że Orędzie Fatimskie zostało na nowo odczytane i wypełnione podczas pontyfikatu Jana Pawła II, a po 1982 r. nastąpiły także dalsze akty zawierzenia świata Maryi. W wielkim pontyfikacie sługi Bożego Jana Pawła II zawierzenie ludzkości Niepokalanemu Sercu Maryi jest, według Pana, momentem wyjątkowym. Dlaczego?

- Jestem głęboko przekonany, że Ojciec Święty potrzebę zawierzenia świata Matce Najświętszej nosił w swym sercu od początku swego pontyfikatu, mając w pamięci akt poświęcenia narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi 8 września 1946 r. przez kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski. Od samego początku pamiętał o wynagradzającym nabożeństwie w pierwsze soboty miesiąca, a w modlitwie różańcowej z wiernymi nawiązywał do Orędzia Matki Bożej z Fatimy.
Już w trzecim roku pontyfikatu Ojciec Święty postanowił - wspólnie z zaproszonymi przedstawicielami wszystkich Konferencji Episkopatów Kościoła Katolickiego i Patriarchów Kościoła Wschodniego - dokonać 7 czerwca 1981 r. Aktu Zawierzenia Świata Maryi Pannie Theotokos w 1600. rocznicę I Soboru Konstantynopolitańskiego i 1550. rocznicę Soboru Efeskiego. Jak wiemy, zamiaru swego nie mógł urzeczywistnić. Dlatego też Jan Paweł II 25 marca 1984 r. - w uroczystość Zwiastowania Pańskiego po Mszy św. na Placu św. Piotra z zaproszonymi biskupami z całego świata ponownie zawierzył Niepokalanemu Sercu Maryi ludzi i narody. Wszyscy widzieli wówczas, z jaką żarliwością i przejęciem Jan Paweł II, klęcząc u stóp figury Niepokalanej z Capelinhy das Aparicoes (kaplicy Objawień w Fatimie), modlił się słowami, ponownego Aktu Zawierzenia. W głosie pełnym powagi i głębokiego wzruszenia Jan Paweł II wyraźnie ujawnił potrzebę ofiarowania się za ludzkość i świat.

- Nasuwa się nieodparta refleksja, że celem zamachu na życie Ojca Świętego w dniu 13 maja 1981 r. miało być uniemożliwienie zrealizowania tak istotnego dla Kościoła modlitewnego spotkania Kościołów Zachodniego i Wschodniego i zawierzenia świata Maryi?

- W planach Bożej Opatrzności zło w dobro się obraca. Zapewne dlatego Ojciec Święty kontemplując wydarzenie z 13 maja 1981 r. w nawiązaniu do pierwszego objawienia się Matki Boskiej w Fatimie również 13 maja 1917 r., chciał w sposób właściwy odczytać znak dany od Maryi. Ośmielam się snuć przypuszczenie, że w pontyfikacie Jana Pawła II rozpoczął się „fatimski szlak”. Wymagało to przestudiowania orędzia fatimskiego, nawiązania łączności z żyjącą jeszcze Siostrą Łucją, uczestniczką objawień Matki Najświętszej, a także podjęcia stosownych działań. Papież trzykrotnie udawał się do Fatimy, przy czym pierwsza jego podróż, w rok po zamachu, była podziękowaniem za dar ocalenia i zawierzeniem ludzkości Niepokalanemu Sercu Maryi.

- Czy mamy prawo sądzić, że 13 maja 1982 r. Ojciec Święty, inspirowany zamachem na swoje życie, za pośrednictwem Maryi złożył swe życie w ofierze Panu Bogu?

- Tak. Matka Boża żądała od Franciszka, Hiacynty i Łucji modlitw i ofiar za nawrócenie grzeszników i ofiarowania siebie, jednocząc się z cierpieniami Pana Jezusa. Należy sądzić, że i Ojciec Święty świadomie przyjął na siebie cierpienie, jakie Bóg przygotował dla niego na długie lata pontyfikatu oraz w czasie jego przejścia do Domu Pana. Za kogo ofiarował te cierpienia - to pytanie, na które mógłby tylko on sam odpowiedzieć. Nasuwa się jeszcze jedna refleksja - pontyfikat Jana Pawła II został w cudowny sposób przedłużony, by przez długie lata Ojciec Święty mógł służyć Kościołowi i dawać świadectwo o Maryi jako Jej oddany syn - TOTUS TUUS.

- Dziękuję za rozmowę.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję