Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Forum w Niepokalanowie

„W stronę duszpasterstwa indywidualnego”

Młodzież wraz z duszpasterzami spotkała się w dniach 9-11 lutego br. w Niepokalanowie, by rozmawiać na temat problemów i przyszłości duszpasterstwa młodzieży w naszym kraju. Ponad 100 młodych i 50 księży uczestniczyło w Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży (KFDM). Był to jeden z etapów przygotowań do XXIII Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2008 r. w Sydney (Australia).
Z dyskusji wynikało, że najważniejsze w pracy z młodzieżą jest przygotowanie młodego człowieka do wejścia w dorosłe życie, ukształtowanie jego psychiki i sposobu postępowania. W XXI wieku brakuje autorytetów i często młodzi właśnie w swoim duszpasterzu chcą znaleźć wzór do naśladowania - podkreślano. Zwrócono też uwagę, że podłoże nieporozumień z kapłanami leży już na płaszczyźnie katechezy szkolnej, która często jest prowadzona w nieatrakcyjnej formie. Mówiono też o potrzebie spotkania, o oczekiwaniu na świadectwo wiary dawane przez przewodników duchowych.
Gospodarzem Forum był bp Henryk Tomasik, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży. Podsumowując KFDM, bp Tomasik zwrócił uwagę na często powtarzający się wątek potrzeby połączenia w obecnym duszpasterstwie ducha tradycji z nowoczesnością. Zachęcił duszpasterzy do tego, by ich praca dążyła właśnie w tym kierunku, a młodzież prosił o umacnianie swoich kapłanów i pomoc w budowaniu dzieła Młodego Kościoła Polskiego.

Piotr Drzewiecki

Ekumeniczna skarbonka 2007

Naszym powołaniem jest miłość

Hasło „Naszym powołaniem jest miłość” towarzyszyć będzie tegorocznej akcji „Skarbonka Wielkopostna”. Już po raz drugi będzie ona miała charakter ekumeniczny, współorganizują ją bowiem Caritas Kościoła rzymskokatolickiego, Eleos Kościoła prawosławnego oraz Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Podczas konferencji prasowej, która 14 lutego odbyła się w Sekretariacie Episkopatu Polski, poinformowano, iż zebrane środki zostaną przeznaczone na leczenie oraz rehabilitację dzieci i osób dorosłych.
- Chcemy przypomnieć prawdziwe znaczenie miłości miłosiernej, tej, która jest miłością uczuciową, ale i konkretną, która musi zauważać drugiego człowieka, szczególnie tego, który jest w potrzebie - mówił o. Zdzisław Świniarski, wicedyrektor Caritas Polska. Zwrócił również uwagę na charakter wychowawczy „Skarbonki Wielkopostnej”. Dorośli mogą bowiem własnym przykładem nauczyć dzieci, jak ważna jest pomoc potrzebującym.

Dzieło historyków PAT i IPN

O inwigilacji Kościoła katolickiego w Polsce

Ukazał się pierwszy tom dzieła, które przedstawia wyniki badań podjętych z inicjatywy metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza przez zespół historyków Instytutu Pamięci Narodowej i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, na temat prześladowania i inwigilacji Kościoła katolickiego w Polsce oraz związanych z tym postaw i zachowań duchowieństwa. Książka zatytułowana „Kościół katolicki w czasach komunistycznej dyktatury. Między bohaterstwem a agenturą. Studia i materiały, tom 1”, wydana przez wydawnictwo WAM Ojców Jezuitów, została zaprezentowana podczas panelu pt. „Dlaczego lustracja jest potrzebna Kościołowi?” w auli Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie 15 lutego 2007 r.
Mówiąc o genezie dzieła, jej współredaktor, ks. prof. Jan Szczepaniak, dziekan Wydziału historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, podkreślił, że celem publikacji jest ukazanie niezłomnej postawy Kościoła w okresie komunistycznej dyktatury i przypadków zdrady oraz sprzeniewierzenia swojemu powołaniu przez osoby duchowne.
Bp Jan Szkodoń przewodniczący Komisji „Pamięć i Troska”, reprezentujący Metropolitę krakowskiego, wydanie ksiązki uznał za ważne wydarzenie i przypomniał fundamentalne tezy teologiczno-antropologiczne memoriału, który został przyjęty przez Polski Episkopat. Powiedział, że lustracja, która miała służyć oczyszczeniu i pojednaniu przyniosła wiele złych owoców. Wyraził też nadzieje, ze książka będzie służyć pojednaniu i zabliźnianiu ran.

(TAJ)

Krótko

Nowym szefem polskiej policji został Konrad Kornatowski, który pracował wcześniej w Prokuraturze Krajowej jako szef Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną.

Kazimierz Marcinkiewicz znalazł pracę. Przeniesie się do Londynu, gdzie obejmie przysługujące Polsce stanowisko dyrektorskie w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Zatrzymano dwóch podejrzanych w sprawie katastrofy w KWK Halemba - 56-letniego nadsztygara z firmy MARD i sztygara z kopalni. Prokuratura zarzuca im spowodowanie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi. Grozi za to do 8 lat więzienia.

Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali 13 lutego trzech wysokich urzędników Agencji Mienia Wojskowego. Podejrzewa się ich o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej przestępstw majątkowych i korupcyjnych.

Czy powstanie obwodnica w Augustowie? Minister środowiska i wojewoda wydali już zgodę, ale protestują ekolodzy, bo trasa ma przebiegać przez unikalny obszar ochrony ptaków Rospuda. Decyzję skrytykowała szef KE. Skargę do sądu wniósł też Rzecznik Praw Obywatelskich.

PKN Orlen nie ustaje w ekspansji. Teraz będzie próbował wejść w posiadanie praw do złóż ropy w Rosji. Na rynku są pola naftowe należące do zbankrutowanego koncernu paliwowego Jukos.

Centralne Biuro Antykorupcyjne aresztowało 14 lutego jednego z najlepszych polskich kardiochirurgów dr. Mirosława G. ze szpitala MSWiA w Warszawie. Postawiono mu ok. 20 zarzutów, w tym zabicie pacjenta i przyjęcie kilkunastu łapówek. W domu lekarza znaleziono mnóstwo prezentów i kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzeń Andrzeja Leppera, że ujawnienie nieobyczajnych praktyk wśród polityków Samoobrony miało doprowadzić do zamachu stanu.

14 lutego Sejm uchwalił prezydencką zmianę do ustawy lustracyjnej. W tym samym dniu prezydent ją podpisał. Wejdzie w życie 1 marca.

Koniec „sprawy Lesiaka”? 15 lutego zakończył się proces sądowy. Sąd w Warszawie orzekł, że były funkcjonariusz SB a później UOP wraz z zespołem prowadził działania bezprawne, ale nie wymierzył kary ze względu na przedawnienie sprawy.

Premier Kaczyński na specjalnej konferencji prasowej przedstawił wyniki przeglądu pracy ministerstw. Sensacji nie było, choć Jarosław Kaczyński nie wykluczył kolejnych dymisji ministrów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję