Reklama

Anioł - to nie żarty...! To czysty i potężny duch

2012-10-08 11:46

Z ks. dr. Tomaszem Trębaczem rozmawia Katarzyna Jaskólska
Edycja zielonogórsko-gorzowska 40/2012

Aleksandra Jaskólska
Anioł sprzed pałacu książęcego w Żaganiu

KATARZYNA JASKÓLSKA: - 2 października wspominamy Aniołów Stróżów. Niby coś tam o nich wiemy, ale chyba nie do końca, skoro zwracamy się do nich tak rzadko. Jak to z nimi jest? Czy każdy ma Anioła Stróża?

KS. DR TOMASZ TRĘBACZ: - Oczywiście.

- Bez względu na to, czy w niego wierzy, czy nie?

- Tak.

- A skąd to wiadomo?

- Z Pisma Świętego Jest tam choćby zdanie wypowiedziane przez Jezusa: „Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych, bo mówię wam: aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego” (Mt 18, 10). Wiarę w Anioła Stróża u pierwszych chrześcijan odnotowują też Dzieje Apostolskie (12, 16) i tradycja Ojców Kościoła, którzy uczyli, że każdy człowiek otrzymuje swojego anioła. Nie sposób pominąć św. Tomasza z Akwinu i jego angelologię - zresztą słusznie nazywa się go Doktorem Anielskim. Prawda o istnieniu aniołów jest dogmatem wiary. IV Sobór Laterański (1215 r.) stwierdził, ze oprócz rzeczy widzialnych stworzył Bóg świat duchów niewidzialnych, tj. aniołów. Ten dogmat przypomniany zostanie później na I Soborze Watykańskim (1870 r.). To, że każdy ma Anioła Stróża, to dogmat wiary z nauczania uroczystego. Jako katolicy jesteśmy zobligowani w to wierzyć.

- Kim jest anioł?

- Przede wszystkim jest stworzeniem Bożym, czyli został powołany do istnienia przez Pana Boga. Anioł nie jest nazwą własną tego bytu duchowego, ale określa jego funkcję, którą to stworzenie pełni. Angelos z języka greckiego znaczy tyle, co posłaniec. Aniołowie są to więc byty stworzone do konkretnych zadań i do nich posłane. Św. Augustyn też mówił o tym, że anioł oznacza funkcję, a nie naturę. Przez to, czym jest - jest duchem, a przez to, co wypełnia - jest aniołem.
Z powodu tych funkcji wyróżniamy aniołów, archaniołów, cherubinów, serafinów itd. Duchy te mają różne miejsca w hierarchii niebiańskiej. Systematyzacji próbował dokonać św. Ambroży, opierając się na Piśmie Świętym, tradycji judaistycznej i biblijnej. Mówił, że są archaniołowie, aniołowie, cherubini, serafini, trony, zwierzchności, władze. Są opiekunowie ludzi, ale też np. miast. Angelologia jest skomplikowana i nie da się jej streścić w kilku zdaniach.

- Gdzie szukać informacji o aniołach? Dużo jest książek na ich temat, ale nie każda warta jest polecenia.

- Przede wszystkim w Biblii. Stary Testament mówi o aniołach, a Jezus to później potwierdza. Mamy też naukę Ojców Kościoła. Warto też sięgnąć do Katechizmu Kościoła Katolickiego, gdzie podstawy angelologii są jasno i prosto podane.
Rzeczywiście, na rynku jest wiele książek o tematyce „anielskiej”. Często ocierają się one o ezoteryzm, wróżbiarstwo. Wszyscy ci współcześni uzdrowiciele, jasnowidze i wróżki chętnie nawiązują do tematyki anielskiej, aby się uwiarygodnić.

- Żeby nie straszyć potencjalnego klienta tarotem, ktoś wyciąga tzw. karty anielskie...

- Taka osoba, jak już wspomniałem, chce się uwiarygodnić. Ale to, co ci ludzie robią, jest wbrew nauce Kościoła i Pisma Świętego Powoływanie się na aniołów nic tu nie zmienia i nie jest żadnym usprawiedliwieniem.

- Jaki powinien być nasz stosunek do aniołów?

- Pozytywny. To nasi przyjaciele. My często o nich nie pamiętamy. Jako dzieci słyszymy o nich na katechezie, uczymy się pięknej modlitwy „Aniele Boży, stróżu mój…”, ale później kiedy dorastamy, ten świat anielski zostaje gdzieś w tyle. Jest takie myślenie, że „aniołek” nie pasuje do dorosłego człowieka. Wyobrażamy go sobie jako takiego bobasa ze skrzydełkami. To trochę takie barokowe wyobrażenie. Tymczasem anioł jest duchem, bardzo potężnym.
Aniołowie mają nam pomagać, mają nas strzec. Myślę, że w jakiś sposób współpracują z ludzkim sumieniem. Zniechęcają do czynienia zła - czujemy nieraz taki wewnętrzny głos: Może tam jednak nie idź...; Może tego nie rób... itp. Myślę, że w ten właśnie sposób aniołowie na nas oddziaływują. Oni oczywiście szanują naszą wolność, więc żaden anioł nie chwyci nas za rękę i nie będzie gdzieś ciągnął na siłę. Upadły anioł kusi nas do grzechu, a dobry anioł skłania do dobrego.

- Ale tego złego słucha się jakoś chętniej.

- Bo zło jest zawsze przyjemniejsze, z pozoru przynajmniej; i jest łatwiejsze. Zawsze ten zły anioł pokaże nam zło jako pozornie dobre. Uderza w naszą wolność, w możliwość wyboru, podpowiada, że przecież nie musimy słuchać Bożych przykazań. Im mniej myślimy o Panu Bogu, im mniej się modlimy, tym łatwiej upadłemu aniołowi do nas dotrzeć.

- Mówi Ksiądz o bardzo subtelnym działaniu aniołów. Ale czytamy o przypadkach, kiedy ich działanie było bardzo namacalne. Dzieją się rzeczy, które ludzie przypisują interwencji anielskiej. Gdzieś pojawia się anioł. Czemu czasami działa tak „mocno”? Mi mój Anioł Stróż się nie pokazał, a chciałabym go zobaczyć.

- Widocznie dzieje się tak z polecenia Bożego. Biblia pokazuje nam, że w Historii Zbawienia jest kilka takich mocnych akcentów. Jakub walczył z aniołem. Do Maryi przyszedł Archanioł. Anioł wypuścił Apostoła z więzienia. Niewiasty w grobie Jezusa zobaczyły aniołów. To są momenty, w których Bóg poprzez anioła stara się ingerować „bardziej”. To nie znaczy, że nie szanuje woli człowieka, tylko widocznie taka jest potrzeba. W historii - nie tylko tej dawnej - spotykamy objawienia anielskie.
Dlaczego aniołowie nie pokazują się nam czy nie działają w jakiś szczególny sposób? Tego nie wiem. Może za mało z nimi rozmawiamy na modlitwie. A może nie chcemy dostrzegać ich obecności. Zdarza się coś dobrego, a my mówimy, że mieliśmy fart - nie myślimy nawet, że mógł nam tu pomóc nasz Anioł Stróż.
Temat aniołów musimy przede wszystkim rozpatrywać w optyce wiary. Rozmawiajmy z nimi, mówmy o tym, co jest dla nas ważne, co jest trudne. Nie tylko z okazji wspomnienia Aniołów Stróżów. Można anioła poprosić, żeby o czymś ważnym nam przypomniał. Albo żeby dobrze nastawił do nas człowieka, z którym musimy coś ważnego załatwić. Wiele osób dzieli się takimi doświadczeniami.

- Czy wyobrażenie aniołów zmieniało się wraz z epokami?

- W pierwszych wiekach Kościoła wyobrażano sobie aniołów jako takie byty eteryczne, mówiono nawet o „materii anielskiej”, o delikatnych ciałach. To były takie ludzkie wyobrażenia. Dzisiaj wiemy, że anioł jest duchem. Duchem czystym, który ma inteligencję, rozum, wolną wolę i poznanie. Poznanie inne niż my, bo nie poznaje zmysłami, tylko poznaje całą swoją istotą. Przez to jest bytem „wyższym” od człowieka. Pismo Święte mówi, że człowiek został uczyniony niewiele mniejszym od aniołów. Chodzi tu właśnie o tę wyższość duchową. Co ciekawe - my nie jesteśmy „skończonym produktem” Bożej miłości. Ciągle się rozwijamy, udoskonalamy, dążymy do świętości. A anioł jest bytem „skończonym”, on się już nie rozwinie. Już nie będzie lepszy, ani nie będzie gorszy. To, że część aniołów się zbuntowała, dokonało się w innym wymiarze, poza czasem. Aniołowie mają początek, ale nie mają końca, tak samo jak dusza ludzka - tu jesteśmy podobni.

- Jezus powiedział, że po zmartwychwstaniu będziemy jak aniołowie. Co to znaczy?

- Nasze ciało będzie zbawione, chwalebne - tak jak ciało Chrystusa. Czy będziemy mieć zmysły jak za życia i odczuwać ból, głód, pragnienie? Pewnie nie, bo Bóg to wszystko zaspokoi. Aniołowie też nie cierpią głodu, nie mają popędów. Więc pod tym względem będziemy do nich podobni. Ale nie będziemy aniołami. I nieraz trochę mnie irytują napisy choćby na nagrobkach dzieci - myślę, że wynikające z braku podstawowej wiedzy teologicznej - „powiększył grono aniołków”. Nie. Człowiek nie będzie aniołem. To całkowicie inny byt. Oczywiście nie ma w tym nic złego, że czystą duszę dziecka porównuje się do anioła i może w ten sposób człowiek łagodzi ból po stracie dziecka. Ale powtarzam - dusza dziecka po śmierci pójdzie do Pana Boga, jednak aniołem nigdy nie będzie.

- Od kiedy mam Anioła Stróża? Od poczęcia, od urodzenia czy od chrztu?

- Anioły nie mają emerytury. Myślę, że jest on nam przeznaczony od zawsze, na długo przed naszym stworzeniem. Rozpoczął opiekę od chwili naszego poczęcia, a będzie z nami i po naszej śmierci. Może to on nas zaprowadzi przed oblicze Boga?

- Modlimy się też do archaniołów, których wspominamy 29 września. Trzej znani w biblii z imienia: Archanioł Michał, Archanioł Rafał, Archanioł Gabriel - po ludzku patrząc, można powiedzieć, że to są nazwiska. Kiedy mamy się do nich zwracać? Jak Anioł Stróż „nie da rady”?

- Nie, to nie o to chodzi. Archaniołowie są wyznaczeni do rzeczy bardzo konkretnych. Mówią nam o tym ich imiona. Np. Archanioł Michał walczący z grzechem, z szatanem, reprezentuje całą moc Bożą. To właśnie Boża moc czyni go potężnym. Szatan kpi z tego archanioła, nazywa go nawet „Michałkiem”, ale to właśnie on reprezentuje Boży oręż, to jego Bóg posyła do walki. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej w momencie buntu Lucyfera i jednej trzeciej aniołów to ten anioł - i to jako szeregowiec - pierwszy wystąpił przeciw złemu ze słowami: „Któż jak Bóg!”. I to właśnie znaczy imię Michał. Lucyfer został stworzony jako jeden z pierwszych aniołów, miał ogłosić światu wielkość Bożą (lux ferre - niosący światło). Przeciwko niemu, tak potężnemu stanął Michał - wsparty Bożą mocą.
Gabriel znaczy „Bóg jest moją siłą”, a Rafał „Bóg uzdrawia”. W ikonografii archaniołowie są często przedstawiani z różnymi atrybutami, które są symbolami ich prawdomówności. Samo pojawienie się archanioła było odczytywane jako znak działania Bożego, prawdomówności Boga i Jego potęgi. Człowiekowi pozostaje zatem tylko wierzyć. I z takim nastawieniem przeżywajmy codzienność, wiedząc, że choć go nie widzę i czasem nie czuję, to on jest zawsze pół kroku za mną…; jest przy mnie - mój Anioł Stróż.

* * *

Ks. dr Tomasz Trębacz, autor książek „Szatan jako źródło zła - studium dogmatyczno-pastoralne”, „Być człowiekiem pełniej - w myśli E. Stein”, „Rytuał peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego”, „Zrozumieć zmartwychwstanie” (współautor); zajmuje się tematyką satanizmu, magii, okultyzmu i sekt

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Marka


Niedziela Ogólnopolska 14/2012, str. 24-25

Piotr Słomski

Zaraz wczesnym rankiem arcykapłani wraz ze starszymi i uczonymi w Piśmie i cała Wysoka Rada powzięli uchwałę. Kazali Jezusa związanego odprowadzić i wydali Go Piłatowi. Piłat zapytał Go: „Czy Ty jesteś królem żydowskim?”. Odpowiedział mu: „Tak, Ja nim jestem”. Arcykapłani zaś oskarżali Go o wiele rzeczy. Piłat ponownie Go zapytał: „Nic nie odpowiadasz? Zważ, o jakie rzeczy Cię oskarżają”. Lecz Jezus nic już nie odpowiedział, tak że Piłat się dziwił. Na każde zaś święto miał zwyczaj uwalniać im jednego więźnia, którego żądali. A był tam jeden, zwany Barabaszem, uwięziony z buntownikami, którzy w rozruchu popełnili zabójstwo. Tłum przyszedł i zaczął domagać się tego, co zawsze im czynił. Piłat im odpowiedział: „Jeśli chcecie, uwolnię wam Króla Żydowskiego?”. Wiedział bowiem, że arcykapłani wydali Go przez zawiść. Lecz arcykapłani podburzyli tłum, żeby uwolnił im raczej Barabasza. Piłat ponownie ich zapytał: „Cóż więc mam uczynić z tym, którego nazywacie Królem Żydowskim?”. Odpowiedzieli mu krzykiem: „Ukrzyżuj Go!”. Piłat odparł: „Cóż więc złego uczynił?”. Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: „Ukrzyżuj Go!”. Wtedy Piłat, chcąc zadowolić tłum, uwolnił Barabasza, Jezusa zaś kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie. Żołnierze zaprowadzili Go na wewnętrzny dziedziniec, czyli pretorium, i zwołali całą kohortę. Ubrali Go w purpurę i uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę. I zaczęli Go pozdrawiać: „Witaj, Królu Żydowski!”. Przy tym bili Go trzciną po głowie, pluli na Niego i przyklękając, oddawali Mu hołd. A gdy Go wyszydzili, zdjęli z Niego purpurę i włożyli na Niego własne Jego szaty. Następnie wyprowadzili Go, aby Go ukrzyżować. I przymusili niejakiego Szymona z Cyreny, ojca Aleksandra i Rufusa, który wracając z pola właśnie przechodził, żeby niósł krzyż Jego. Przyprowadzili Go na miejsce Golgota, to znaczy Miejsce Czaszki. Tam dawali Mu wino zaprawione mirrą, lecz On nie przyjął. Ukrzyżowali Go i rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy, co który miał zabrać. A była godzina trzecia, gdy Go ukrzyżowali. Był też napis z podaniem Jego winy, tak ułożony: „Król Żydowski”. Razem z Nim ukrzyżowali dwóch złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. Tak wypełniło się słowo Pisma: W poczet złoczyńców został zaliczony. Ci zaś, którzy przechodzili obok, przeklinali Go, potrząsali głowami, mówiąc: „Ej, Ty, który burzysz przybytek i w trzech dniach go odbudowujesz, zejdź z krzyża i wybaw samego siebie!”. Podobnie arcykapłani wraz z uczonymi w Piśmie drwili między sobą i mówili: „Innych wybawiał, siebie nie może wybawić. Mesjasz, król Izraela, niechże teraz zejdzie z krzyża, żebyśmy widzieli i uwierzyli”. Lżyli Go także ci, którzy byli z Nim ukrzyżowani. A gdy nadeszła godzina szósta, mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. O godzinie dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: „Eloí, Eloí, lemá sabachtháni”, to znaczy: Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? Niektórzy ze stojących obok, słysząc to, mówili: „Patrz, woła Eliasza”. Ktoś pobiegł i napełniwszy gąbkę octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić, mówiąc: „Poczekajcie, zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, żeby Go zdjąć z krzyża”. Lecz Jezus zawołał donośnym głosem i oddał ducha. A zasłona przybytku rozdarła się na dwoje, z góry na dół. Setnik zaś, który stał naprzeciw Niego, widząc, że w ten sposób oddał ducha, rzekł: „Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym”.
Oto Słowo Pańskie

Polecamy niedziela.pl/spis_liturgia.php|„Kalendarz liturgiczny” - liturgię na każdy dzień

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Czaja do młodych

2018-03-24 20:48

hh / Opole (KAI)

„Drodzy moi młodzi przyjaciele, zróbcie wszystko, aby jak Maryja przyjąć Bożą wolę, wezwanie i powołanie” – powiedział bp Andrzej Czaja w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu podczas diecezjalnych obchodów 33. Światowego Dnia Młodzieży. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Nie bój się”.

diecezja.opole.pl

Jako ideał realizowania Bożej woli, opolski biskup wskazał Maryję, która mężnie i odważnie przyjęła, a najpierw jeszcze rozeznała, czego od Niej oczekuje Bóg. „To na Nią wskazuje nam papież jako na wspaniałe natchnienie, przykład rozeznawania i podjęcia woli Bożej. Trudno o lepszy przykład” – przyznał.

Papież w orędziu na 33. Światowy Dzień Młodzieży napisał, że dla wiary zagrożeniem nie jest tylko niewiara, ale też lęk, strach, obawa. „Arcykapłani, faryzeusze, cały Sanhedryn dużo gorzej się zachowali niż Herod po narodzinach Jezusa. Ten przywołał mędrców, aby szukali w księgach informacji o nowo narodzonym Królu” – zaznaczył bp Czaja.

„Świat – mówił kaznodzieja – jest na tyle w sobie próżny, pewny siebie, że będzie nas skłaniał do tego, byśmy po swojemu rozeznawali, zostawiając Boga. Nad tym jeszcze czuwają moce ciemności, żebyśmy tylko nie spojrzeli w stronę nieba, czego Bóg oczekuje. A Boży projekt oznacza dla mnie drogę do szczęścia. Na różne sposoby jesteśmy odwodzeni od tego, żeby nie rozeznawać w codzienności, co jest wolą Bożą. I tak jesteśmy coraz bardziej przemądrzali” – stwierdził.

Według hierarchy, podpowiedzią w rozeznawaniu woli Bożej mogą być mądrzy ludzie o otwartej tożsamości, a szczególną pomocą są kapłani. „Niestety jest coraz więcej rozeznawania światowego. Papież Franciszek przestrzega przed duchową światowością. Nie zeświecczenie duchowości, ale sakralizacja tego, co światowe. Ze »światowego« czyni się religię. W zdobyczach świata widzi się boga” – przytoczył słowa papieża opolski ordynariusz.

Ponadto, zdaniem biskupa, nieodzowną w rozeznawaniu Bożego projektu na nasze życie, Bożej woli i tego, co mamy czynić w codzienności, jest wyciszenie, chwile modlitwy i trwania przed Panem. Ważne jest również zaufanie Kościołowi i zwierzchnikom, biskupom i kapłanom.

„Synod – mówił bp Czaja – który jest przed nami, to wielka szansa dla nas wszystkich. I dla Kościoła, żeby znalazł jak najlepsze ścieżki docierania do was młodych i dla was, byście powiedzieli Kościołowi, czego oczekujecie, abyście podpowiedzieli, jak wam lepiej służyć”- dodał.

Kaznodzieja podkreślił, że Bóg oczekuje od nas przede wszystkim wierności i posłuszeństwa w przymierzu zawartym na chrzcie, a przypieczętowanym krwią Chrystusa. „Nie żyjcie po swojemu, nie żyjcie jak mówi świat. Otwórzcie się na Innego – na Boga samego, na Jego Kościół i pasterzy. Ale też sami podejmijcie trud trwania przed Panem na modlitwie, wsłuchując się w Boże słowo” – prosił.

Opolski biskup wyjaśnił, że to dzięki temu, że Bóg wspomagał Jezusa, On też mógł wypełnić do końca wolę Bożą, która bywa trudna i oznacza nieraz wielki krzyż, ale zawsze jest z myślą o naszym dobru i szczęściu.

„Jesteśmy w stanie udźwignąć największy krzyż, bo Pan wspomaga. Nie stoi z boku i nie patrzy jak sobie poradzimy. Pan wspomaga tych, którzy jak Maryja rozeznawszy wolę Bożą, starają się ją z całą ufnością w sercu podjąć i wypełnić. I tego wam życzę, byście umieli rozpoznać powołanie swoje, a także rozpoznawać w całym życiu swoim, czego Bóg od was pragnie, a wtedy dusza będzie doznawać pokoju i spełnią się słowa Jezusowe, że żyć z Nim będziemy na wieki” – zakończył.

Podczas spotkania Bp Andrzej Czaja wręczył delegacjom z każdej parafii symboliczną świecę, która będzie towarzyszyć parafialnym inicjatywom młodzieżowym, zwłaszcza związanym ze zbliżającym się Synodem Biskupów na temat „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem