Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pamiętna godzina 21.37

2024-04-03 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 kwietnia minęło 19 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Przez cały dzień pod pomnikiem Papieża Polaka gromadzili się wierni na cichej modlitwie.

Mimo że od śmierci Jana Pawła II minęło już prawie 20 lat pamięć o jego pontyfikacie, dorobku i charyzmacie, nie zginęła. Przez cały poświąteczny wtorek - 2 kwietnia - na Plac Katedralny w Łodzi, gdzie znajduje się pomnik papieża, przybywali wierni z Łodzi i okolic, chcąc oddać hołd największemu z Polaków. Młodsi i starsi w cichej modlitwie, składając kwiaty czy paląc znicze, zatrzymywali się choć na chwilę pod katedrą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wieczorem, w godzinę odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, czyli o 21.37, przy pomniku spontanicznie odmówiono modlitwy i odśpiewano ukochaną pieśń papieża – „Barkę”. Obecny wśród wiernych bp Marek Marczak odmówił litanię do św. Jana Pawła II, zaś proboszcz parafii katedralnej ks. Ireneusz Kulesza podziękował wszystkim, że co roku, bez względu na pogodę i okoliczności, pamiętają o godzinie śmierci Papieża i przybywają pod łódzką katedrę.

Reklama

W godzinach przedpołudniowych kwiaty pod pomnikiem w imieniu władz Łodzi, której Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem, złożył wiceprezydent Adam Wieczorek. - Jan Paweł II odegrał wyjątkową role w obaleniu komunizmu w Polsce. Znane są słowa otuchy i aprobaty papieża dla ruchu „Solidarności” oraz zrozumienia naszych dążeń i aspiracji. Kościół za jego pontyfikatu stanowił zawsze miejsce schronienia i pomocy dla działaczy opozycji niepodległościowej. Pamiętajmy o tym!  – mówił Adam Wieczorek.

Rok temu, także 2 kwietnia, w godzinach wieczornych kilka tysięcy łodzian wzięło udział w marszu pamięci św. Jana Pawła II. Była to odpowiedź mieszkańców miasta na próbę podważania autorytetu papieża – Polaka. Była to także odpowiedź na poranną dewastację pomnika papieża, który został oblany farbą.

Jan Paweł II tylko raz odwiedził Łódź podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny – 13 czerwca 1987 r., kiedy to spotkał się z wiernymi m.in. na łódzkim Lublinku, w bazylice archikatedralnej oraz z włókniarkami w zakładach „Uniontex”.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z żywym Kościołem – Domowy Kościół

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W czasie rekolekcji oazowych 3 stopnia każdego wieczoru odbywa się spotkanie z osobami zaangażowanymi w życie Kościoła w ramach cyklu spotkań z żywym Kościołem. W czwartym dniu uczestnicy młodzieżowej oazy rzymskiej spotkali się z Adam i Monika Tataradzińskimi, którzy od lat należą Ruchu Światło – Życie, a żyjąc w małżeństwie, idą drogą formacji w Domowym Kościele oraz są współorganizatorami Rzymskiej Oazy Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Koronka do Miłosierdzia Bożego - jak się modlić?

Koronka - obok aktu: Jezu, ufam Tobie - jest najbardziej znaną modlitwą do Miłosierdzia Bożego. Tłumaczona jest nawet w narzeczach afrykańskich, we wszystkich zakątkach świata.


Podziel się cytatem

W tej modlitwie ofiarujemy Bogu Ojcu: Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa, Jego Boską Osobowość i Jego Człowieczeństwo. Recytując słowa: "najmilszego Syna Twojego" - odwołujemy się do tej miłości, jaką Bóg Ojciec darzy swego Syna, a w Nim wszystkich ludzi, a więc uciekamy się do najsilniejszego motywu, aby być przez Boga wysłuchanym.

CZYTAJ DALEJ

Były lekarz i arcybiskup Paryża: dla biologii zygota to już człowiek

2024-04-15 13:58

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Nauka stale dostarcza nam nowych informacji o początku człowieka i o jego płynnym rozwoju. Powinno nas to wprawiać w zdumienie, my tymczasem kurczowo trzymamy się bezpodstawnych z biologicznego punktu widzenia wyobrażeń o pierwszych dniach naszego życia. Zwrócił na to uwagę były arcybiskup Paryża, który zanim został kapłanem przez 11 lat wykonywał zawód lekarza. Na zaproszenie organizacji Réseau Vie wygłosił wykład na temat ludzkiego embrionu.

Podkreślił, że badania naukowe ciągle poszerzają naszą wiedzę o życiu prenatalnym. Przykład tego stanowi choćby odkrycie komunikacji między matką i zarodkiem zanim jeszcze zagnieździ się w macicy. Zarodek wysyła biochemiczne sygnały, a matka potrafi je odebrać i rozpoznać, że jest w ciąży – mówił abp Aupetit. Podkreślił on, że dla nauki to oczywiste, że od połączenia dwóch gamet, żeńskiej i męskiej, powstaje zarodek i rozpoczyna się nieodwracalny proces. W kategoriach biologicznych zarodek jest istotą ludzką, z własną informacją genetyczną. Nie jest ani ojcem, ani matką, ale oryginalną istotą, produktem ich obojga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję