Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Łagiewniki

Święto Miłosierdzia w łagiewnickim sanktuarium

    „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ - mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień.

2024-04-03 21:04

Małgorzata Pabis

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto Miłosierdzia jest wydarzeniem, które zawsze gromadzi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych. Zapraszamy do wspólnego świętowania i korzystania z łask, które Pan Jezus związał z tym dniem. Hasłem tegorocznego Święta są słowa, które wypowiadamy w Koronce i na zakończenie Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu: „Miej miłosierdzie dla nas i całego świata”.

1. W sobotę, 6 kwietnia o godz. 18.00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odprawi Mszę świętą wigilijną. Wtedy rozpocznie się również peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów w Archidiecezji Krakowskiej. Od godz. 20.30 będzie czuwanie modlitewne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. O północy w Bazylice zostanie odprawiona Msza święta, której będzie przewodniczył Bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. Po Mszy świętej druga część modlitewnego czuwania od godz. 2.00 do 4.30.

3. W niedzielę, 7 kwietnia główna Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego będzie odprawiona o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym /transmisja w TVP1/. Podczas tej Mszy świętej zostanie poświęcony Dzwon Nadziei do Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kiabakari w Tanzanii.

4. Msze święte w Niedzielę Miłosierdzia Bożego będą odprawiane według następującego porządku:

godz. 6.00 /Bazylika/ – przewodniczy Ks. Michał Kania, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej

godz. 8.00 /Bazylika/ – przewodniczy Bp Damian Muskus OFM, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej

godz. 12.30 /Bazylika/ – przewodniczy Ks. Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

godz. 16.00 /ołtarz polowy/– przewodniczy Kardynał Stanisław Dziwisz

godz. 18.00 /Bazylika/ – przewodniczy Bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski /Msza święta z udziałem młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/

Reklama

godz. 19.00 /Kaplica Klasztorna/ – przewodniczy Ks. Robert Głodowski MS, wikariusz prowincjalny Misjonarzy Saletynów.

5. Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w Bazylice o 15.00 /transmisja w TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz w TV TRWAM, EWTN i TV Republika/.

6. Wszystkie Msze święte i nabożeństwa z Bazyliki i ołtarza polowego będą również transmitowane przez Radio i Telewizję Misericordia na stronie internetowej www.misericordia.eu i kanale Rektoratu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na YouTube. Msza święta z Kaplicy Klasztornej będzie transmitowana na stronie internetowej www.faustyna.pl

Podajemy kilka uwag porządkowych dotyczących tegorocznego Święta Miłosierdzia:

• Kapłanów pragnących dołączyć do koncelebry zapraszamy 15 minut przed Mszą świętą

do zakrystii w dolnej Bazylice. Prosimy o przyniesienie własnych alb.

• Spowiedź w nocy z soboty na niedzielę będzie w Bazylice, a od godz. 8.00 w niedzielę – w strefie spowiedzi, w konfesjonałach na terenie zadaszonym przed Bazyliką dolną.

• Spowiedź dla osób głuchoniemych i niedosłyszących będzie w kaplicy Krzyża Świętego

w dolnej Bazylice.

• Spowiedź w językach obcych będzie w dolnej Bazylice oraz w oznaczonych konfesjonałach na zewnątrz w strefie spowiedzi.

• Komunia święta pomiędzy Mszami świętymi będzie rozdawana w namiocie eucharystycznym znajdującym się pod ołtarzem polowym obok wieży widokowej, przed Bazyliką dolną.

• Do godz. 18.00 w niedzielę do Bazyliki dolnej wstęp będą miały tylko osoby upoważnione.

• Punkt Osób Zaginionych będzie w pomieszczeniu na końcu pasażu handlowego za sklepem Caritas „Dar Serca” /tel. 122523306/.

• Parkingi dla autokarów z Pielgrzymami będą przy ul. Motarskiego /kolor niebieski/, przy Sanktuarium św. Jana Pawła II /kolor biały/, przy ul. Turowicza /kolor zielony/ oraz - jako rezerwowy - wzdłuż ulicy Witosa /kolor żółty/. Miejsca dla osób niepełnosprawnych będą na parkingu przy ul. Motarskiego /wjazd od ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia/.

Reklama

• Punkty gastronomiczne na terenie Sanktuarium będą czynne od soboty rano do zakończenia uroczystości w niedzielę wieczorem. W nocy z soboty na niedzielę będzie możliwość skorzystania z ciepłego posiłku.

• Na Błoniach obok Bazyliki zostaną ustawione dwa telebimy, na których będą transmitowane Msze święte i Godzina Miłosierdzia odprawiane w Bazylice. Dojście na Błonia będzie możliwe od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu przy ul. Motarskiego,

a także przez Most Miłosierdzia od Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz od ul. Zakopiańskiej (za stacją benzynową Shell).

• Informacje o funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie podczas Święta Bożego Miłosierdzia można znaleźć na stronie: https://ztp.krakow.pl/kmk/komunikaty/751-2024

• Dziennikarze, którzy chcą brać udział w uroczystościach proszeni są o zgłoszenie tego faktu do p. Małgorzaty Pabis, rzecznika prasowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

(tel. 512561134, mail: rzecznik@misericordia.eu). Dla Dziennikarzy jest przeznaczone pomieszczenie w budynku obok zakrystii (poziom -1), gdzie będą mogli przygotować swoje materiały i skorzystać z małego poczęstunku. Informujemy, że ołtarz polowy to strefa sacrum, do której nie będzie możliwe wejście dziennikarzy, fotografów

i operatorów kamer. Na Błoniach zostanie wydzielone specjalne miejsce do filmowania,

a w wieży widokowej zostanie umieszczona kostka do pobrania sumy dźwięku.

• Szczegółowy plan Święta Miłosierdzia oraz bieżące informacje o jego przebiegu są publikowane na stronie internetowej www.misericordia.eu

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Tym razem otrzymaliśmy wsparcie parafii Ćmielów i Szewna, bo tam młodzież licealna w okresie Wielkiego Postu zorganizowała kolejną już zbiórkę elektrośmieci. To właśnie dzięki temu, że do szkoły uczęszcza młodzież z różnych parafii możemy realizować akcję w różnych miejscach. Bardzo dziękuję księżom proboszczom za otwartość i umożliwienie realizacji akcji społecznych - mówił ks. Stanisław Gurba, koordynator projektu. Surowce zostały posegregowane i wysłane do Fundacji. Następnie trafią do firm recyklingowych, a pozyskane środki pieniężne zostaną przekazane na budowę studni w krajach misyjnych. Natomiast szkołom, które biorą udział w projekcie przyznawane są punkty, które potem można wymienić na drobne nagrody.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Artur Tarnowski

2024-04-18 11:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wczoraj w godzinach popołudniowych odszedł do Pana Jan Artur Tarnowski.

Syn ostatnich właścicieli Dzikowa zmarł w Warszawie. Za niecałe dwa miesiące obchodziłby swoje 91 urodziny. Odszedł Człowiek wielkiego serca otwartego zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących, wspierał bowiem wiele instytucji, a zwłaszcza te, które zakładały lub zakładali jego przodkowie, kontynuując tym samym ich niepisany testament, jak Dom Pomocy Społecznej dla Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie, który przed przeszło wiekiem powołali do życia jego dziadkowie Zofia z Potockich i Zdzisław Tarnowski. Wspierał również ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, w tym obywatelki i obywateli Ukrainy, dotkniętych skutkami wojny.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskie opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję