Reklama

Diecezjalny finał OTK

2012-11-19 12:00


Edycja bielsko-żywiecka 12/2009

4 marca w gmachu kurii odbył się diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej

Łącznie 107 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w diecezjalnym etapie 19. edycji najbardziej prestiżowego konkursu wiedzy religijnej w Polsce. Spośród wszystkich uczestników finałowych zmagań najliczniejszą grupę stanowili uczniowie bielskich i żywieckich szkół średnich; co trzeci uczestnik finału reprezentował placówkę z Bielska-Białej, a co szósty był uczniem żywieckiej szkoły.
W czasie 45 minut finaliści musieli odpowiedzieć na pytania sprawdzające znajomość katolickiej nauki na temat godności ludzkiego życia i jego obrony. Rozwiązując test bezbłędnie, można było zdobyć maksymalną ilość 62 punktów. Najlepszemu młodemu teologowi naszej diecezji udało się osiągnąć wynik 50 punktów.
- Myślę, że finaliści byli dobrze przygotowani. Zresztą test tak był skonstruowany, że na pytania trzeba było udzielać bardzo konkretnej odpowiedzi - powiedział dyrektor wydziału katechetycznego, ks. dr Marek Studenski. - Trzeba docenić to, że w natłoku zajęć, których uczniom szkół średnich na pewno nie brakuje, znaleźli oni czas na uczenie się niełatwych przecież treści. Skoro chcieli zająć się teologią, to także świadczy o ich wierze - dodał kapłan.
Olimpiada Teologii Katolickiej organizowana jest już po raz dziewiętnasty. Powołaną przez Warszawskie Towarzystwo Teologiczne im. bł. ks. Romana Archutowskiego, kontynuuje tradycje dotychczasowej Olimpiady Wiedzy Religijnej.
Tegoroczną edycję OTK organizuje diecezja kaliska. W roku szkolnym 2008/2009 uczniowie uczestniczący w olimpiadzie zgłębiają swoją wiedzę teologiczną w nawiązaniu do tematu: „Otoczmy troską życie”. Zwycięzcy etapów diecezjalnych spotkają się w ogólnopolskim finale, który, zgodnie z terminarzem, ma się odbyć w dniach 17-19 kwietnia w Kaliszu. Tam bielsko-żywiecką diecezję reprezentować będzie troje uczniów, którzy zdobyli największą ilość punktów w etapie diecezjalnym.
Laureaci ogólnopolskich finałów mogą być przyjęci bez egzaminów wstępnych na teologię, filozofię, pedagogikę na wyznaczonych uczelniach, dodatkowo trójka najlepszych otrzyma nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego (zwycięzca otrzyma laptop).

PB

ZWYCIĘZCY DIECEZJALNEGO ETAPU XIX OTK
Przemysław Gorzołka - I Liceum Ogólnokształcące w Cieszynie
Karolina Gościniak - III Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej
Brygida Mika - Liceum Ogólnokształcące Zgromadzenia Sióstr Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej

Zielona Góra: Dekrety rozdane

2019-06-18 14:10

Katarzyna Krawcewicz

Czerwiec w naszej diecezji od lat jest miesiącem zmian. Księża proboszczowie, wikariusze i neoprezbiterzy otrzymują w tym czasie dekrety. W tym roku to wydarzenie miało miejsce 18 czerwca w domu biskupim w Zielonej Górze. Biskup Tadeusz Lityński wręczył dekrety kilkudziesięciu kapłanom.

Maciej Krawcewicz

Wśród księży, którzy otrzymali dekret, jest ks. Michał Graczyk, który opuszcza naszą diecezję i udaje się do zakonu benedyktynów w Triors we Francji. - To pragnienie kiełkowało we mnie jeszcze w seminarium, ale w pełni odkryłem je już po święceniach. Rozmawiałem o tym z księdzem biskupem, z czasem zacząłem już prosić o zgodę. Rok temu odbyłem dwumiesięczną próbę, a teraz wstępuję do nowicjatu i zaczynam formację – mówi.

Cały artykuł ukaże się w papierowym wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydencka wizyta w Dolinie Krzemowej

2019-06-18 18:39

KPRP

Prezydent Andrzej Duda, w ostatnim dniu wizyty roboczej w USA, spotkał się z przedstawicielami firm z Doliny Krzemowej, m.in.: IBM, Microsoft, Oracle, Facebook, Cisco i VISA. Rozmawiał również z kierownictwem You Tube'a i Google'a.

Jakub Szymczuk/Niedziela

W Menlo Park otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii.

– Dziękuję za spotkanie w tym miejscu, tak znaczącym dla rozwoju światowych nowoczesnych technologii – mówił Prezydent, dodając, że Silicon Valley to na pewno centrum światowej nowoczesności, jeżeli chodzi o rozwój technologiczny, przemysłowy i technologii cyfrowych. Podkreślił, że Polska, jako jedno z największych państw w naszej części Europy, ma dużą ambicję stać się hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne.

Forum zostało zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, aby przedstawić potencjał sektora technologicznego oraz umożliwić polskim przedsiębiorstwom nawiązanie kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami Venture Capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej.

Wizyta w siedzibie Google'a

Prezydent z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z prezes YouTube'a Susan Wojcicki oraz wiceprezesem Google'a ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem.

Jakub Szymczuk/Niedziela


Prezydent, pytany o podsumowanie wizyty w USA, zwrócił uwagę na niezwykle ważny komponent polityczny i spotkanie z Prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wizytę w Białym Domu uznał za bardzo udaną, wskazując na podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększenia obecności armii USA w naszym kraju, w ramach NATO, a także innych porozumień m.in. ws. współpracy energetycznej.

Andrzej Duda ocenił, że współpraca polsko-amerykańska jest absolutnie współpracą strategiczną w bardzo wielu dziedzinach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem