Reklama

Warsztaty Biblijne

2012-11-19 12:00

Ewa Długosz
Edycja przemyska 12/2009

Początkiem marca przy Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu odbyły się drugie już Warsztaty Biblijne, które przeprowadził ks. dr hab. Stanisław Haręzga - moderator Dzieła im. Jana Pawła II w archidiecezji przemyskiej. Zaproszeni na to spotkanie byli czytelnicy „Niedzieli”, a także osoby, które pod przewodnictwem ks. Macieja Gieruli pielgrzymowali do Ziemi Świętej, Jordanii, Egiptu i Rzymu.
Cieszę się bardzo, że było mi dane uczestniczyć w tych warsztatach, ponieważ na półtora dnia zatrzymał się dla mnie czas, wszystkie niezałatwione sprawy odsunęły się na dalszy plan, a najważniejsza stała się Biblia i pytanie - jak ją czytać? Aby było nam łatwiej pracować ze Słowem Bożym, prowadzący zaproponował nam jedną z metod biblijnych - lectio divina.
Siedząc w auli domu rekolekcyjnego, gdzie odbywały się wykłady i ćwiczenia, z godziny na godzinę coraz mocniej słyszałam głos Boga, który przemawiał słowami Apokalipsy św. Jana. Rozważane przez nas listy do siedmiu Kościołów Azji Mniejszej spełniły (i mam nadzieję nadal będą spełniać) swoją misję - nawrócenia, a także przemiany myślenia. W każdym z listów odkryłam wersety dla siebie, podobnie jak wielu innych słuchaczy warsztatów. Chcę przywołać kilka ogólnych myśli, które zrodziły się pod wpływem czytanego Słowa.
Pierwsza istotna dla mnie refleksja pojawiła się po lekturze listu do Kościoła w Smyrnie (Ap 2, 8-11). Po dokładnym przedstawieniu tej wspólnoty, prowadzący warsztaty wyjaśnił symbole pojawiające się w tej perykopie, a później w ciszy serca każdy z nas rozważał przeczytany fragment. Wówczas po raz kolejny w życiu uświadomiłam sobie, że zbyt szybko żyję. Ma to związek z tym, że wciąż myślami wybiegam naprzód i dywaguję nad tym, jak potoczą się powzięte decyzje, plany. Często niepotrzebnie lękam się o przyszłość zamiast spokojnie przeżywać teraźniejszość. Z tego listu wypłynęło też wezwanie, aby więcej spraw zawierzać Bogu, przecież i tak nie jestem w stanie wszystkiego przewidzieć - takie podejście do życia rodzi pokój serca.
Druga ważna myśl, która wciąż mi towarzyszy, ma swój rodowód w liście do Sardes (Ap 3, 1-6). Chrystus zachęcał tę wspólnotę, aby swoje nawrócenie rozpoczęła od tego, co w niej dobre, bo to pochodzi od Boga. I ja poczułam się zaproszona do przemiany życia, zwłaszcza teraz w czasie Wielkiego Postu. Zrozumiałam, że nie muszę zaczynać od początku, gdyż nie wszystko jest we mnie złe. Powinnam rozpocząć od tego, co już mam i na tym budować.
W czasie tych półtoradniowych warsztatów patrzyłam na Kościół i na siebie samą oczami Jezusa, co oczywiście zrodziło zdrowy dystans i pokój serca. W tak krótkim czasie uświadomiłam sobie, że to właśnie jest owocem zasłuchania w Słowo Boga, z którego rodzi się zażyła, synowska relacja z Ojcem, taka, jaką miał Jezus. Zapragnęłam na nowo dostroić swój słuch do tych Słów, które nie zawsze są łatwe i zrozumiałe, ale zawsze dają życie i za to - chwała Panu.

Słowacja: parlament uchwalił nowy sposób finansowania Kościołów

2019-10-16 13:30

st (KAI) / Bratysława

Rada Narodowa Republiki Słowackiej – jednoizbowy parlament tego kraju, uchwaliła dziś nowy sposób wspierania Kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Kończy się w ten sposób okres, kiedy państwo bezpośrednio wypłacało pensję duchownym (od 1949 roku), natomiast fundusze z budżetu będą wypłacane poszczególnym Kościołom czy związkom wyznaniowym w zależności od liczby ich członków.

FOTOWAWA/pl.fotolia.com

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia tej uchwały przez parlament. „Z chwilą wejścia tej uchwały w życie, zostanie zastąpione ustawodawstwo z czasów reżimu komunistycznego, które miało na celu uzyskanie kontroli nad Kościołami. Zatwierdzona ustawa respektuje i bierze pod uwagę obecne warunki ich pracy w społeczeństwie” – stwierdził przewodniczący słowackiego episkopatu.

Nowy sposób finansowania zarejestrowanych Kościołów na Słowacji opiera się na modelu dotychczas stosowanym, ale zakłada stopniowe uwzględnianie liczby wierzących. Rozszerza także możliwości wykorzystania wkładu państwa. Nowelizacja utrzymuje system bezpośrednich dotacji państwowych dla Kościołów i wspólnot wyznaniowych, przewidziany w ustawie komunistycznej z 1949 roku. Grupa ekspertów, złożona z przedstawicieli państwa i Kościołów, uznała aktualizację tego systemu za rozwiązanie optymalne. Zgodnie z nową ustawą państwo będzie finansowało działalność Kościołów dotacją zwiększaną corocznie o stopień inflacji i waloryzacji. Natomiast Kościoły, które nie otrzymały dotacji państwowej w roku 2019 oraz Kościoły, które zostaną zarejestrowane po wejściu w życie proponowanej ustawy, otrzymają dotację na ich wniosek i proporcjonalnie do liczby wiernych.

Przewiduje się, że jeśli liczba wierzących spadnie lub wzrośnie o więcej niż 10 procent w porównaniu z ostatnim spisem ludności, wkład państwa zostanie zmniejszony lub zwiększony jednorazowo, ale nie więcej niż o 1/3 procentowego spadku lub zwiększenia liczby wierzących.

Zarejestrowane Kościoły, których jest obecnie na Słowacji 18 będą mogły wykorzystać dotacje państwowe nie tylko do wykonywania czynności związanych z kultem i płacami dla pracowników Kościoła, ale także na działalność kulturalną i społeczną czy edukacyjną, adresowaną do dzieci i młodzieży. Kościoły będą zobowiązane do corocznego składania sprawozdań z zarządzania dotacją a państwo zachowa prawo do kontroli tego gospodarowania. Nowa ustawa ma wejść w życie począwszy od stycznia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bieniądzice: konkurs recytatorski poświęcony św. Janowi Pawłowi II

2019-10-18 14:59

Zofia Białas

Dokładnie 41 lat temu, 16 października 1978 r., cały świat obiegła wiadomość, że polski kard. Karol Wojtyła został papieżem Janem Pawłem II. Z tej okazji w Szkole im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach odbył się X Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy poświęcony naszemu rodakowi. Hasło tegorocznego konkursu nawiązywało do XIX Ogólnopolskiego Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy”.

Gabriel Wyględacz Radio ZW

Uczestników konkursu wraz z opiekunami powitała dyrektor szkoły Marzena Kowalska. Gościem honorowym wydarzenia był biskup Andrzej Przybylski, który opowiedział o swoim doświadczeniu „znajomości” Papieża Polaka. Konkurs skierowany był do grup: przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Jury w składzie: Magdalena Wicher – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, Barbara Stępień – starszy bibliotekarz Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, prezes Radia ZW Gabriel Wyględacz przyznało wyróżnienia najmłodszym, bo sześcioletnim uczestniczkom, które pięknie recytowały wiersze w swojej grupie.

Natomiast w kategorii klas I – III jury zdecydowało, że miejsce I zajęła Małgorzata Łacina, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieluniu. Miejsce II zajęły dwie uczennice szkoły organizującej konkurs: Daria Ziobro z klasy III i Lena Jastrząbek z klasy II. Na miejscu III znalazły się również 2 osoby: Stefan Jurdziński, uczeń klasy 3 Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieluniu i Jakub Szeliga, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Sieńcu.

Zarówno laureaci konkursu, jaki i pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w konkursie. W sumie zaprezentowało się 26 dzieci z przedszkoli i szkół: z Kurowa, Masłowic, Sieńca, Kadłuba, Wielunia i Bieniądzic.

Za przygotowanie konkursu i jego przebieg odpowiadali nauczyciele: p. Małgorzata Dudzińska i p. Daniel Janecki.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i piękne recytowanie poezji, która sprawiła, że mogliśmy poczuć się jak „w niebie”, gdzie już przebywa nasz ukochany Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem