Reklama

Diecezja - wspólne dobro i zadanie

Niedziela świdnicka 12/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tomasz Pluta: - Księże Biskupie, pierwszy Biskup Świdnicki zaprosił Księdza do nowo tworzonej diecezji, prosząc o pomoc i współpracę. Jak z perspektywy upływającego czasu widzi Ksiądz Biskup to dzieło, jakim jest tworzenie Kościoła lokalnego?

Bp Adam Bałabuch: - Osobiście nie byłem zaangażowany w tworzenie struktur diecezji od samego początku, a więc od 25 marca 2004 r., ponieważ wówczas byłem jeszcze księdzem archidiecezji wrocławskiej. Do diecezji świdnickiej przeszedłem dopiero 25 czerwca 2004 r. Zostałem zaproszony przez Księdza Biskupa do tego, aby wziąć udział w kontynuacji tworzenia struktur diecezjalnych i tutaj moja odpowiedzialność plasowała się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza dotyczyła zorganizowania struktur duszpasterskich w diecezji, powołania różnych referatów duszpasterskich, ustanowienia duszpasterzy w poszczególnych sferach działalności duszpasterskiej. Druga płaszczyzna odpowiedzialności dotyczyła organizowania Seminarium Duchownego i studiów teologicznych w Świdnicy. Zanim powstało seminarium i zaczęli studiować tutaj klerycy, to już rok wcześniej rozpoczęli studia studenci zaoczni teologii (2004 r.) przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy na os. Młodych.

- Myślę, że uruchomienie seminarium w tak stosunkowo krótkim czasie, to spory sukces...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tak, z jednej strony budynki, baza materialna, ale, żeby seminarium mogło funkcjonować, trzeba przede wszystkim przygotowanych do tego ludzi, którzy mogliby podjąć rolę wychowawców. Tacy księża zostali wybrani przez Księdza Biskupa i powołani do tej roli. Od początku mieliśmy dość znaczną liczbę księży z doktoratami, którzy podjęli posługę wykładowcy. Oczywiście, musieliśmy się posiłkować, i tak jest do dzisiaj, księżmi wykładowcami z Papieskiego Wydziału Teologicznego i Seminarium Wrocławskiego, jak również Seminarium Legnickiego. Jednocześnie posyłaliśmy naszych młodych księży na studia, by przygotowywać własną kadrę naukową. I to zaczyna owocować, ponieważ w tym roku powróci pierwsza grupa księży wysłanych na studia. Organizowanie życia seminaryjnego to duże przedsięwzięcie. Udało się zaprosić do pracy w seminarium siostry jadwiżanki, za co jesteśmy siostrom bardzo wdzięczni. Siostry w seminarium są bardzo potrzebne, dbają o wiele odcinków życia seminaryjnego, organizują zaplecze gospodarcze, kuchenne, ale też troszczą się o kaplicę, porządki. Siostry od samego początku bardzo ładnie włączyły się w funkcjonowanie i życie naszego seminarium.

- Księże Biskupie, to dzieło, które tworzył Ksiądz Biskup od podstaw, dobrze przygotowane przekazał Ksiądz Biskup w ręce nowego rektora seminarium, a wiązało się to z tym, że papież Benedykt XVI powołał Księdza Biskupa na sufragana diecezji świdnickiej. Proszę podzielić się z Czytelnikami, na czym polega rola biskupa pomocniczego?

- Obecny Ksiądz Rektor od samego początku tworzył struktury seminarium i jest dobrze zorientowany w życiu naszego seminarium. Rzeczywiście musiałem zdać funkcję rektora, ponieważ tych funkcji nie można łączyć. Moja obecna funkcja biskupa pomocniczego, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z tym, żeby pomagać biskupowi diecezjalnemu w wypełnianiu jego zadań, w jego pasterskiej trosce o diecezję. Więc moją rolą jest wspomagać Biskupa przede wszystkim w wizytacjach kanonicznych, bo Biskup jest zobowiązany, co pięć lat odwiedzić każdą wspólnotę parafialną. To jest bardzo trudne zadanie dla jednej osoby. Dzielimy się więc tymi obowiązkami. Drugą taką ważną posługą jest sakrament bierzmowania. W naszej diecezji jest sporo parafii, ponad 180. Biskup pomocniczy jest też wikariuszem generalnym, a zatem wspiera biskupa diecezjalnego w zarządzaniu diecezją. Moją troską jest też piecza nad młodszymi księżmi wikariuszami. Troska o ich posyłanie na taką czy inną placówkę. Biskup pomocniczy jednym słowem wspiera biskupa diecezjalnego w jego posłudze, wszędzie tam, gdzie zachodzi taka konieczność.

Reklama

- Księże Biskupie, diecezja to taka duża rodzina, w naszym przypadku to ponad 680 tys. mieszkańców, większość z nich nie ma okazji porozmawiać z Księdzem Biskupem osobiście. Jak Ksiądz Biskup zachęciłby ludzi, aby odnawiali więź z Panem Bogiem, tym bardziej, że żyjemy w dobie kryzysu gospodarczego, który często też przekłada się na biedę duchową. W jaki sposób zachęcić ludzi do trwania w wierze?

- Tak, diecezje są duże, ale znacznie mniejsze niż to było kiedyś. Więc stąd też kontakt biskupa z wiernymi jest częstszy, istnieje więc też większa możliwość, by z tymi ludźmi się spotykać, przemawiać do nich, udzielać sakramentów. Te wszystkie spotkania stanowią okazję do tego, by ludzi uwrażliwiać na wartości duchowe. Kryzys, który przeżywamy, ekonomiczny czy gospodarczy, jest najczęściej wynikiem kryzysu człowieka, jego moralności, uczciwości. I dlatego staram się ludziom pokazywać, jak ważny jest wymiar duchowy, budowanie głębokiej więzi z Panem Bogiem, ale też z drugim człowiekiem, który żyje obok. Wtedy łatwiej jest nam, przeciwstawiać się takim niekorzystnym tendencjom, które pojawiają się w życiu społecznym, moralnym. Łatwiej jest wytrwać w pewnej wierności, uczciwości wobec Bożego prawa, ale też łatwiej jest ochronić siebie przed negatywnymi skutkami tych często bardzo liberalnych tendencji, które także w sferze moralnej się pojawiają. Jestem też świadomy, że te moje spotkania z ludźmi są sporadyczne, często jednorazowe, więc tutaj dla mnie bardzo ważne jest spotykanie się z księżmi i uwrażliwianie ich na te wszystkie problemy i sprawy. Biskup często może docierać do wiernych jedynie poprzez swoich współpracowników, jakimi są księża. Dlatego tam, gdzie tylko jest możliwość, to Biskup Ignacy czy też ja, jesteśmy na spotkaniach z księżmi, żeby troszczyć się o ich formację, o ich życie duchowe, bo to będzie się przekładać na życie duchowe wiernych. Piąta rocznica diecezji jest szczególną okazją, żeby zintensyfikować nasze działania oraz spotkania z wiernymi i księżmi, aby uwrażliwiać ich na to, co wiąże się ze sferą życia religijnego, duchowego.

- Trwa Wielki Post, na co powinien zwrócić uwagę współczesny człowiek, żeby mógł przeżyć Triduum Paschalne i Wielkanoc we właściwy sposób?

- Wydaje mi się, że jeżeli człowiek chce jakoś mądrze przeżyć Triduum Paschalne, Wielkanoc, to musi myśleć o tym znacznie wcześniej, nie może przespać okresu Wielkiego Postu. Istotne jest to, w jaki sposób od początku przygotowuje się do tego przeżycia. Jak coś ważnego ma się dziać w naszym życiu, to musimy się przygotować poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia po to, aby gdy przyjdzie właściwy czas, wszystko wypadło jak najlepiej. Jeśli zatem chcemy dobrze przeżyć święta, to musimy się do nich systematycznie przygotowywać. Dlatego ważne jest w okresie Wielkiego Postu zaangażowanie się, chociażby w rekolekcje parafialne, przystąpienie do sakramentu pokuty i częste przyjmowanie Komunii św. W ten sposób powinniśmy przygotować się do owocnego przeżycia Triduum Paschalnego. Będzie ono wówczas dla nas wielkim wydarzeniem. Jeżeli jednak czas Wielkiego Postu prześpimy i dopiero w Wielki Piątek przypomnimy sobie, że trzeba jeszcze iść do spowiedzi, aby w Wielkanoc przyjąć Komunię św., to grozi nam powierzchowność, spełnienie pewnego rytuału czy przykazania. Dobrze, że jest przynajmniej tyle, ale chodziłoby o coś więcej, o to żeby to był proces, który rzeczywiście nas przemienia i owocuje pięknym chrześcijańskim życiem.

- Czy chciałby Ksiądz Biskup przy tej okazji dodać coś do tych udzielonych już odpowiedzi, podzielić się czymś z naszymi Czytelnikami?

- Myślę, że warto zachęcić diecezjan do tego, aby w miarę swoich możliwości wspierali naszą młodą diecezję, angażowali się w różne formy życia religijnego, zwłaszcza w swoich parafiach, gdzie są jakieś ruchy, grupy i stowarzyszenia. Aby próbowali tam formować siebie, ale również, jeżeli mają taką możliwość, aby wspierali swoją ofiarnością wszystkie instytucje i struktury, które się tworzą w diecezji, bo proces budowania struktur jeszcze się nie zakończył. Seminarium potrzebuje dokończenia remontów, w diecezji powstaje dom księży emerytów, myśli się o przygotowaniu budynków na muzeum i archiwum diecezjalne. Zapraszamy i zachęcamy wszystkich do współtworzenia struktur naszej diecezji. Ważną troską jest ta dotycząca powołań kapłańskich i zakonnych, niech więc nie ustaje nasza modlitwa o powołania, bo jest seminarium, ale ważne jest, aby byli młodzi ludzie, którzy będą chcieli do tego seminarium przychodzić. Dlatego klimat życia religijnego w parafii niech temu sprzyja.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję