Reklama

Pojadą na finał

2012-11-19 12:00

Anna Bensz-Idziak
Edycja zielonogórsko-gorzowska 12/2009

4 marca w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze został rozstrzygnięty diecezjalny etap XIX Olimpiady Teologii Katolickiej. W Kaliszu - podczas kwietniowego finału - diecezję zielonogórsko-gorzowską reprezentować będą: Rafał Syrek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach, Aleksandra Burzyńska ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach oraz Aleksandra Długaszek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze

Olimpiada Teologii Katolickiej - w której uczestniczyć mogą uczniowie wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych i szkół średnich - w tym roku odbywa się pod hasłem: „Otoczmy troską życie”. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 170 uczniów, do części finałowej zakwalifikowało się 40 osób. Uczestnicy etapu diecezjalnego oprócz Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego musieli zapoznać się z dokumentami i wybranymi tekstami podejmującymi temat ochrony życia.
Lubuskim laureatom pogratulował i wręczył nagrody bp Stefan Regmunt. - Myślę, że największym kapitałem, jaki niesiemy przez życie, jest wiedza i wiara, do których dochodzi jeszcze dobre wychowanie - mówił do młodych olimpijczyków. - Etap diecezjalny - finał to marzenie wielu uczniów, którzy przystąpili do udziału w tej olimpiadzie. Największa satysfakcja jest wtedy, gdy człowiek skupia swoje zainteresowanie na konkretnej problematyce i próbuje ją zgłębiać - wtedy sam sobie udziela nagrody - mówił bp Regmunt.
Zwycięzcą diecezjalnego finału jest licealista Rafał Syrek - lektor i członek Ruchu Światło-Życie. - Teologia, to ciekawa dziedzina - mówi Rafał. - Konkurs wydawał się łatwy, cieszę się, że wygrałem. Do samego finału podchodzę optymistycznie i będę się starał, żeby wypaść jak najlepiej.
Gospodarzem tegorocznej edycji olimpiady jest Kalisz. Olimpiada Teologii Katolickiej jest olimpiadą przedmiotową powołaną przez Warszawskie Towarzystwo Teologiczne im. bł. ks. Romana Archutowskiego. W jej organizacji Towarzystwo współdziała z Komisją Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, środowiskami akademickimi, zawodowymi i katechetycznymi, związanymi z nauczaniem religii rzymsko-katolickiej w szkole.
Wśród celów olimpiady organizatorzy wymieniają: zainteresowanie uczniów wiedzą religijną, rozszerzanie współdziałania nauczycieli religii w kształceniu młodzieży uzdolnionej, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy religijnej oraz stworzenie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień, a nauczycielom - warunków twórczej pracy z młodzieżą.
Na laureatów kaliskiego finału czekają atrakcyjne nagrody: komputer, sprzęt audio, cyfrowy aparat fotograficzny oraz książki. Ponadto 10 laureatów będzie miało zagwarantowany indeks na studia teologiczne, filozoficzne i pedagogiczne.

Częstochowa: Modlitwa w intencji rodzin przed marszem równości

2019-06-15 21:28

Akcja Katolicka

W imieniu Podmiotów zaangażowanych w modlitwę różnicową w intencji polskich rodzin, zapraszam serdecznie Parlamentarzystów, Radnych Miasta Częstochowy, członków ruchów stowarzyszeń, bractw, osoby niezrzeszone na spotkanie modlitewne, które odbędzie się 16 czerwca 2019 r. o godz. 13:00, w Alei Henryka Sienkiewicza, w Częstochowie, przy pomniku Nieznanego Żołnierza.

Archiwum

Rozważając tajemnice różańca, zawierzymy ponownie nasze rodziny Matce Bożej Królowej Polski.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wiślica: ok. 800 osób na Diecezjalnym Spotkanii Młodzieży

2019-06-16 10:39

dziar / Wiślica (KAI)

Ok. 800 osób wzięło wczoraj udział XVII Diecezjalnym Spotkaniu Młodych, które pod hasłem „Po co Ci to? Pod prąd do źródła” odbyło się w Wiślicy, z udziałem m.in. Mietka Szcześniaka i zespołu niemaGotu.

www.facebook.com

Wydarzenie rozpoczęło się chwilą modlitwy w bazylice wiślickiej, a potem procesja przeszła z wiślickiej bazyliki kolegiackiej na plac miejski i na Wiślickie Błonia, gdzie odbyła się część główna wydarzenia.

Mszy św. przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, w asyście biskupów pomocniczych – bp. Mariana Florczyka, pomysłodawcy wiślickich spotkań młodych oraz bp. Andrzeja Kalety, który właśnie w Wiślicy otrzymał sakrament chrztu.

Homilię wygłosił bp Marian Florczyk. Przypomniał w niej historię chrześcijaństwa na ziemiach polskich, związki Wiślicy z obecnością pierwszych chrześcijan, postać księcia Mieszka I, który przyjął chrzest "depcząc pogańskich bożków".

Gościem specjalnym spotkania był Andrzej Sowa, niegdyś lider zespołu punkrockowego Maria Nefeli i narkoman, dziś wolny od nałogów i chętnie składający publiczne świadectwa, autor głośnej książki

"Ocalony. Ćpunk w kościele", zajmujący się profilaktyką uzależnień wśród młodzieży.

Odbył się koncert zespołu niemaGOtu, znanego m.in. z hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 „Błogosławieni Miłosierni”, połączony z Uwielbieniem - w połowie koncertu został wprowadzony uroczyście obraz Matki Bożej Łokietkowej wraz z krzyżem. Matka Boża Łokietkowa odbiera cześć w Wiślicy ponad 800 lat.

Wiślicę jako miejsce dorocznych spotkań młodzieży z diecezji kieleckiej wybrano ze względu na jej tradycje chrzcielne. Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański – trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.

Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, był on rozbudowywany do końca XIV wieku. Jest gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej – Uśmiechniętej.

Obok bazyliki – w Domu Długosza z 1460 r. mieści się Muzeum Regionalne. Długosz – słynny kronikarz i prepozyt kapituły wiślickiej wychowywał tutaj synów Kazimierza Jagiellończyka. Wielu absolwentów szkoły wiślickiej kontynuowało naukę na Akademii Krakowskiej.

Atrakcją Wiślicy są pozostałości fundamentów kościoła św. Mikołaja z X w. oraz gipsowej misy, która jest interpretowana jako naczynie służące do chrztu zbiorowego.

Z Wiślicy wyrusza także pielgrzymka kielecka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem