Reklama

Polska

Warszawa: nietypowe spotkanie zainspirowane postawą papieża

Przedstawiciele różnych religii z licznych krajów - nie tylko europejskich, ale także m.in. z Izraela, Chin, Kirgistanu - spotkali się na żywo i online w stolicy Polski, by przez dwa dni zgłębiać temat ludzkiego braterstwa. 9-10 kwietnia w Collegium Bobolanum Akademii Teologicznej w Warszawie miała miejsce specjalna konferencja naukowa. Okazję do jej zorganizowania stanowiła 5. rocznica podpisania wspólnego dokumentu przez papieża Franciszka oraz wielkiego imama Al-Azhar Ahmeda el-Tayeba.

[ TEMATY ]

spotkanie

Warszawa

papież Franciszek

religie

PAP/ETTORE FERRARI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencję wymyśloną i przygotowaną w dużej mierze przez o. prof. Zbigniewa Kubackiego SJ zatytułowano „Braterstwo dla pokoju światowego i współistnienia”. Jedna z jej organizatorek, dr Kamilla Frejusz, zauważa w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, że podczas wydarzenia można było zobaczyć, jak różne kultury oraz społeczności odbierają wspomniane przesłanie przywódców religijnych na ten temat. „Głos zabierali zarówno teologowie chrześcijańscy, jak i muzułmańscy” - opisuje.

Podsumowując spotkanie, dr Frejusz powiedział, że duże wrażenie zrobił na nim wykład o. Davida Neuhausa, jezuity z Jerozolimy. - Mówił on, że z jednej strony mamy piękny dokument o ludzkim braterstwie, a z drugiej strony widzimy, jak w Ziemi Świętej obie strony konfliktu wykorzystują religię w celu uzasadnienia przemocy, a nawet zbrodni. Bardzo istotne było też dla mnie, że na konferencji wysłuchaliśmy nie tylko interesujących wykładów naukowych, ale także świadectw, świadectw o tym, jak konkretne organizacje religijne w praktyce realizują ideę dialogu międzyreligijnego oraz ducha braterstwa”.

Jak zaznacza dr Frejusz, wydarzenie to nie była wyłącznie konferencja akademicka, co okazało się szczególnie cenne. „Zaproponowaliśmy także warsztaty dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Były one prowadzone przez młodzież palestyńską, przez turecką Fundację Dunaj oraz przedstawicieli Jezuickiej Służby Uchodźcom - opowiada kobieta. - Jak myślę, najcenniejsze było to, że młodzież miała szansę poznać główne idee dokumentu, ale także uczestniczyć w praktycznych działaniach związanych z wielokulturowością”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-04-12 16:05

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczcili kardynała Augusta Hlonda

Cieszę się, że postać kardynała Augusta Hlonda - niewątpliwie męża opatrznościowego polskiego Kościoła - wraca z zapomnienia - powiedział arcybiskup senior Damian Zimoń podczas uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. Sesja, podczas której radni sejmiku przyjęli uchwałę wyrażającą hołd i wdzięczność kardynałowi Augustowi Hlondowi odbyła się 21 października - w 65. rocznicę jego śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Moją ojczyzną są Kazachstan, Rosja i Polska

Niedziela łódzka 18/2024, str. IV

[ TEMATY ]

repatriacja

Archiwum prywatne

Wiktoria Skalmierska - repatriantka z Kazachstanu, tancerka w łódzkim Zespole Pieśni i Tańca Poltex

Wiktoria Skalmierska - repatriantka z Kazachstanu, tancerka w łódzkim Zespole Pieśni i Tańca Poltex

Nie wyobrażam sobie, byśmy w niedziele i święta nie poszli do kościoła na liturgię Mszy św. – podkreśla Wiktoria Skalmierska w rozmowie z Niedzielą.

Ks. Paweł Gabara: Kiedy i w jakich okolicznościach dowiedziała się Pani o swoim polskim pochodzeniu?

Wiktoria Skalmierska: O polskich korzeniach mojej rodziny dowiedziałam się, kiedy miałam 14 lat. W domu rozmawialiśmy w języku rosyjskim, a obok nas mieszkała większość naszej rodziny, więc czymś naturalnym było to, że jesteśmy Rosjanami mieszkającymi w Kazachstanie. W pewnym momencie moja mama poinformowała nas, że będąc repatriantami, możemy starać się o powrót do Polski. Wtedy uświadomiłam sobie, że z pochodzenia jestem Polką. Mój dziadek nigdy nie opowiadał, w jaki sposób znalazł się w Kazachstanie. Jedynie moja mama, jeszcze jako mała dziewczynka, słyszała, jak babcia mojego dziadka rozmawia ze swoją córką po polsku za zamkniętymi drzwiami.

CZYTAJ DALEJ

Papież do komików: można śmiać się także z Boga, tak jak z ludzi, których kochamy

2024-06-14 10:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Czy można śmiać się również z Boga? I to nie jest bluźnierstwo!?” - takie pytanie postawił Franciszek przyjmując na audiencji reprezentację komików z różnych krajów. „Oczywiście, tak. jak bawimy się i żartujemy z ludźmi, których kochamy” - wyjaśnił Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że mistrzem z podejściem z humorem do Boga jest żydowska tradycja sapiencjalna i literacka. „Można to czynić, ale nie obrażając uczuć religijnych osób wierzących, zwłaszcza ubogich”- zaznaczył, dodając, że śmiech humoru nigdy nie jest skierowany przeciwko nikomu, ale zawsze jest włączający, proaktywny, wzbudza otwartość, współczucie, empatię. „Humor nie obraża, nie upokarza, nie przybija ludzi do ich wad” - powiedział Franciszek. „Nie przestawajcie pocieszać ludzi, zwłaszcza tych, którym najtrudniej jest patrzeć na życie z nadzieją” - zachęcał papież „Pomóżcie nam z uśmiechem patrzeć na rzeczywistość z jej sprzecznościami i marzyć o lepszym świecie” - prosił Ojciec Święty. Zauważył, że komunikacja często dziś rodzi niezgodę, ale komicy potrafią łączyć różne, a czasem nawet przeciwstawne rzeczywistości. „Jak wiele musimy się od was nauczyć!” - stwierdził, zachęcają komików, by modlili się do Pana Boga i prosili o poczucie humoru, zwłaszcza posługując się piękną modlitwą świętego Tomasza More'a.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję