Reklama

Niedziela Częstochowska

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

26 sierpnia to dzień Częstochowskiej Prowincji Kościelnej oraz święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła, ale to przede wszystkim uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zawdzięczamy staraniom bł. Honorata Koźmińskiego. Po upadku powstania styczniowego pragnął on zjednoczyć Polaków wokół Matki Najświętszej – Królowej Polski. Razem z ówczesnym przeorem Jasnej Góry o. Euzebiuszem Rejmanem wyjednali u papieża św. Piusa X ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej. Stało się to w roku 1904. Papież zaś Pius XI w 1931 r. pozwolił, by obchodzono je w całej Polsce. Zatwierdził też tekst Mszy św. i modlitwy brewiarzowej.

Nie byłoby tej uroczystości, gdyby nie cudowny wizerunek Matki Bożej, który jest obecny na Jasnej Górze już kilkaset lat. Bp Jan Długosz tak go opisuje w „Liber Beneficiorum”: „Obraz Maryi Najchwalebniejszej i Najdostojniejszej Dziewicy i Pani, Królowej świata i Królowej naszej (...), wykonany dziwnym i rzadkim sposobem malowania (...) o przeładnym wyrazie twarzy, która spoglądających przenika szczególną pobożnością – jakbyś na żywą patrzył”. Tak naprawdę jest. Do Matki Bożej Częstochowskiej przybywają co roku miliony wiernych z całego świata. Jednak na 26 sierpnia w sposób szczególny przybywają wierni archidiecezji częstochowskiej, by spojrzeć w oczy swojej Matce (szczegółowy program nowenny przed uroczystością znajduje się na str. 3). Pragną, by Ona wskazała im drogę w życiu, by ich prowadziła. Jasnogórski obraz Matki Bożej należy bowiem do tzw. Hodegeteria, czyli w tłumaczeniu – „Ta, która prowadzi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że na Jasnej Górze nigdy nie odnotowano żadnych maryjnych objawień. Dlaczego? To sam obraz Matki Bożej jest jednym wielkim objawieniem. To przed nim zapadają kluczowe decyzje wiernych. To Ona sprawia, że korzystają z sakramentu pokuty i pojednania. To tu mają miejsce najważniejsze celebracje religijne, a niejednokrotnie i państwowe. Na Jasnej Górze nie tak dawno przeżywaliśmy jubileuszowe uroczystości z racji 1050. rocznicy Chrztu Polski, którym przewodniczył papież Franciszek.

Obraz Matki Bożej został ukoronowany koronami papieskimi w roku 1717. Ponownej koronacji dokonano w roku 1910. Zakrywa go srebrna zasuwa z roku 1723, na której widnieje artystyczna kompozycja odnosząca się do Niepokalanego Po­częcia NMP. Przed obrazem codziennie o godz. 21 ma miejsce Apel Jasnogórski.

2016-08-18 09:34

Ocena: +24 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

300 lecie koronacji obrazu M. B. Częstochowskiej - sympozjum

8 września zainaugurowano Rok Jubileuszowy obchodów koronacji obrazu Matki Bożej, Królowej Polski. Jubileusz zwiazany jest z upamiętnianiem 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która miał miejsce 8 września 1717 r.

Kolejnym wydarzeniem nieupamiętnianym to historyczne i zbawcze wydarzenie jest organizowane przez Polskie Towarzystwo Mariologiczne, Zakon Paulinów i Klasztor jasnogórski w dniach 4-6 października na Jasnej Górze sympozjum naukowe. Jego temat: "Z dawna Polski Tyś Królowo, Maryjo..". Jak napisał N.O. Generał Arnold Chrapkowski w swoim liście do do wspólnot paulińskich m.in: "Uroczystość, która zjednoczyła w dziękczynieniu wobec Królowej Korony Polskiej - Króla, Sejm i Senat Rzeczpospolitej, wszystkie stany i duchowieństwo, była ogólnonarodową manifestacją wiary. Sam obrzęd koronacji został przyjęty jako wieczyste przymierze z Bogurodzicą Maryją, Matką Narodu Polskiego. Było to również dopełnienie Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 r. Królewskość Pani Jasnogórskiej i jej duchowe panowanie w Ojczyźnie - stały się przez wieki żywym motywem szukania nadziei, kształtowania tożsamości Narodu, ocalenia skarbu wiary Polaków oraz jedności z Kościołem powszechnym.

CZYTAJ DALEJ

Budować z Bogiem

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 24

[ TEMATY ]

Bóg

liturgia

Grażyna Kołek

Kiedy budujemy dom, to z dnia na dzień widzimy efekt naszej pracy. Najpierw powstają fundamenty, potem ściany i wreszcie dach. Kiedy krawcowa szyje ubranie i powstaje piękna bluzka lub zgrabna sukienka, także widzi efekt swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Wyszli głosić i ...słuchać

2024-06-15 18:57

[ TEMATY ]

Legnica

ewangelizacja miasta

ks. Piotr Nowosielski

Już po raz III, osoby pochodzące z różnych wspólnot z diecezji legnickiej, dzielili się przeżyciem swej wiary, z mieszkańcami miasta. Na to wydarzenie wybrano sobotę, 15 czerwca 2024 r.

Najpierw uczestnicy wydarzenia spotkali się w legnickim Domu Słowa, jako miejscu formacji ewangelizacyjnej, aby przez zawiązanie wspólnoty, udział w modlitwie uwielbienia animowanej przez zespół Nazaret, wysłuchanie katechezy kerygmatycznej i konferencji biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, a także udział w Eucharystii, przygotować się do ewangelizacji miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję