Reklama

Reklama

Niedziela 34/2016

Szczegółowy spis treści

edytorial

3

Drzwi za szeroko otwarte?

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Ostatnio, może w związku z wakacjami, media jakby znieczulają nas na sprawy uchodźców. Nadchodzi jednak nowa fala migrantów. Dziennikarz śledczy Witold Gadowski, który niedawno wrócił z południa Włoch, przekazuje spostrzeżenia m.in. z portu w Kalabrii.

Bądźmy wyrazicielami chrześcijańskiej tożsamości Europy

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Światowe Dni Młodzieży 2016 powinny stać się przedmiotem wielkiej analizy dla Kościoła. Papież Franciszek odkrywał przed nami prawdy funkcjonujące w nauczaniu Kościoła od 2 tys. lat, ale czynił to inaczej, w sposób żywy i niezwykle przekonujący, dając przy tym świadectwo swojego życia Ewangelią.

z Watykanu

4

Z Watykanu

Obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia są jakby hymnem uwielbienia Pana, śpiewanym przez cały Kościół rozpoznający, że jest nawiedzany przez Boga – powiedział Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 10 sierpnia br.

z Polski

5

Z Polski

Podczas sierpniowej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęto zbieranie pieniędzy na budowę pomników: ofiar tragedii smoleńskiej oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

38. Lubelska Piesza Pielgrzymka

6

Lublin niósł „Niedzielę”

Z abp. Stanisławem Budzikiem rozmawia Jolanta Kobojek

Pątnicy z archidiecezji lubelskiej dotarli na Jasną Górę 14 sierpnia br. 38. Lubelska Piesza Pielgrzymka wędrowała pod hasłem: „Miłosierni jak Ojciec”.

z Jasnej Góry

7

Piesi pielgrzymi dziękują za Światowe Dni Młodzieży

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ze wszystkich stron Polski zmierzały piesze pielgrzymki. Główną intencją wielu z nich było dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i za spotkanie z papieżem Franciszkiem

Pielgrzymki na Jasną Górę w liczbach – do 14 sierpnia 2016 r.

BPJG

dziękczynienie za młodość Kościoła

8

Mijają lata, zostają wielkie Dzieła Boże

Elżbieta Krawczyk

W 25. rocznicę 6. Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie odbyło się na Jasnej Górze 14 i 15 sierpnia br. wieczorne i nocne czuwanie modlitewne, które stanowiło przypomnienie wielkiego święta młodzieży z Janem Pawłem II sprzed ćwierćwiecza.

uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

9

Polska jest darem Boga

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Polska jest darem, dla którego warto podjąć spór o zwycięstwo prawdy i o przyszłość – mówił abp Wacław Depo podczas jasnogórskich uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

temat numeru: kierunek - Jasna Góra

10-11

Fenomenalna Matka Boża

Ks. Marek Łuczak

Światowe sanktuaria bardzo często związane są z tajemnicą objawień. W Częstochowie – w przeciwieństwie do Fatimy czy Lourdes – nikt osobiście nie spotkał na swej drodze Pięknej Pani.

12-15

Szlaki pielgrzymkowe zamiast południków

Ks. Łukasz Jaksik

W sierpniu Jasna Góra w szczególny sposób staje się miejscem zwycięstwa. Klasztor-sanktuarium, ale i twierdza, której nie zdołali pokonać najwaleczniejsi wrogowie narodu. Tym razem chodzi jednak o zwycięstwo nad własnymi słabościami i duchowym marazmem

cudownie uzdrowiona • s. Marie Simon-Pierre Normand

16

Na rodzinnej ziemi św. Jana Pawła II

Z s. Marie Simon-Pierre Normand rozmawia Jolanta Kobojek

Jasna Góra na początku sierpnia br. stała się miejscem pielgrzymowania s. Marie Simon-Pierre Normand, którą cały katolicki świat poznał w związku z jej uzdrowieniem za wstawiennictwem Jana Pawła II. Towarzyszyła jej matka Marie Thomas Fabre

wizyta w Polsce

17

O modlitwę prosi cały świat

Z m. Marie Thomas Fabre rozmawia Jolanta Kobojek

Jasna Góra na początku sierpnia br. stała się miejscem pielgrzymowania s. Marie Simon-Pierre Normand, którą cały katolicki świat poznał w związku z jej uzdrowieniem za wstawiennictwem Jana Pawła II. Towarzyszyła jej matka Marie Thomas Fabre

Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia

18-19

Trzy razy Berlin

Wojciech Dudkiewicz

Do Berlina z trzech miast: Bejrutu, Fatimy i Kazania przez trzy miesiące szli Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia. Hasłem pielgrzymki, której trasę wyznaczał na mapie symbol krzyża, były słowa z modlitwy św. Faustyny: „Zmiłuj się nad nami i nad całym światem”

papież Franciszek powiedział

20-21

Z nadzieją patrzeć w przyszłość

Za: BP KEP

Przemówienie papieża Franciszka do władz oraz korpusu dyplomatycznego, Wawel, 27 lipca 2016

22-23

Czuły dotyk Jezusa

Za BP KEP

Przemówienie papieża Franciszka wygłoszone na rozpoczęcie śDM na krakowskich Błoniach 28 lipca 2016

wieczysta adoracja

24-25

Nie „wyrabiają się” z intencjami

Mateusz Wyrwich

Przychodzą od trzydziestu lat. Mają po 80, niekiedy prawie 90 lat. Ale są też młodsi – kobiety, mężczyźni. Z różnym wykształceniem, z różnym doświadczeniem życiowym, o różnych poglądach politycznych, wykonują różne zawody. Trwają dzień w dzień, noc w noc – na wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu

mocni wiarą • bł. Anna Maria Taigi

26-27

Święta domowego ogniska

Kl. Sławomir Pietraszko

Ile razy widzę moją mamę pochyloną nad przyrządami krawieckimi, z igłą w ręce albo z palcem świeżo skaleczonym podczas szycia, tyle razy przychodzi mi na myśl bł. Anna Maria Taigi

pożegnanie wybitnego Polaka

28-29

Skupiał na sobie dramat i tryumf emigracji

Walter Wiesław Gołębiewski

Inżynier przemysłu naftowego, nauczyciel akademicki, architekt, artysta, językoznawca – autor słowników, publicysta i pisarz polonijny. 21 lipca 2016 r. w USA w mieście Sarasota, FL zmarł w wieku 94 lat prof. Iwo Cyprian Pogonowski, autor wielu atlasów historycznych, znakomity historyk Polski i świata

29

Warsztaty

wspomnienie

30-31

Zofia Miller in memoriam

Marcin Tadeusz Łukaszewski

30 lipca 2016 r. w wieku 81 lat, opatrzona sakramentami świętymi, odeszła Zofia Miller, z domu Szyma, pianistka, wieloletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie, w którym prowadziła klasę fortepianu

wiara i życie

31

Włóż nogę w drzwi

Ks. Mariusz Rosik

Wyjątkowa okazja!

liturgia tygodnia

32-33

Królestwo Boże dostępne dla wszystkich narodów

Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 13, 22-30)

Przez ciasne drzwi

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Słowa Pana Jezusa nie zostawiają wątpliwości, jaka jest droga zbawienia: „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają”– dosłownie: nie będą mieli siły.

poradnik duszpasterski

34

Brawo Oni! Brawo My!

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Brawo my! Ostatecznie tak postanowiłem rozpocząć ten tekst, choć wcześniej były inne, zresztą podobne, pomysły na jego początek. Można było np. napisać, że spisaliśmy się na medal; albo że wszystko było na piątkę z plusem; albo że pokazaliśmy, na co nas naprawdę stać.

felieton wakacyjny

35

Amsterdamskie wrażenia

Jan Żaryn

Mieszkamy w małym hoteliku Washington, blisko Dzielnicy Muzeów. A jest ich w tym mieście kanałow i rowerzystów co najmniej kilkanaście. I to wartych odwiedzin. Rowerzyści panują tutaj zarówno na jezdni, jak i na chodnikach, i rzecz jasna – na ścieżkach rowerowych.

rozmawiamy o Rosji

36-37

Wszystko w ramach systemu

Z Anną Łabuszewską rozmawia Wiesława Lewandowska

O kalejdoskopowych nastrojach w Rosji, oniemiałej opozycji i psach corgi w prywatnym samolocie z Anną Łabuszewską rozmawia Wiesława Lewandowska

72. rocznica Powstania Warszawskiego

38

Generał Rowecki zginął za powstanie

Sławomir Błaut

Komendant główny Armii Krajowej gen. Stefan Grot-Rowecki, w 1943 r. pojmany przez gestapo, został zamordowany w sierpniu 1944 r., prawdopodobnie za odmowę wydania odezwy do powstańców warszawskich, by zakończyli walkę.

fakty • opinie

40

Sternik łodzi Piotrowej

Jan Maria Jackowski, publicysta i pisarz, eseista, senator RP, www.jmjackowski.pl

Przyjazd Ojca świętego Franciszka do Polski na Światowe Dni Młodzieży – które były ogromnym i bardzo owocnym wydarzeniem nie tylko dla Polski, ale także dla ludzi wiary i poszukujących Prawdy na całym świecie – próbowano wykorzystać w swoisty sposób.

Nowe rozmaitości

pr

41

Pobłogosławiony ogień olimpijski

pr

z prasy zagranicznej

Dementi

pr

Sprzedają biskupią rezydencję

pr

Zamieszanie na Sri Lance

pr

Elektroniczne Biblie dla Iraku

pr

Diakonisy w prawosławiu

pr

felietony

42

A czas ucieka

Alina Czerniakowska

Wszyscy wiemy, jak ogromny wpływ na to, co dzieje się w kraju, mają media, szczególnie telewizja, ta najstarsza, niegdyś jedyna – TVP.

Trzymamy za słowo

Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela pozwolił sobie na dłuższy wypoczynek. Oazę spokoju znalazł w południowo-zachodniej Polsce. Urocze miejsce w kotlinie między górami okazało się dla Niedzielnego w sam raz.

43

Ławeczka Ogińskiego

Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Wielu nie chce przedmiotów przypominających polskość i kulturę miasta Wilna

rodzina • poradnik

44

Wakacje w domu

Joanna Operacz

Papież Franciszek spędza te wakacje nie w rezydencji papieży w Castel Gandolfo, tylko w swoim pokoju numer 201 w Domu Świętej Marty w Watykanie.

Jak zmienić świat – instrukcja

turystyka • planujemy wakacje

45

Kierunek: Hiszpania

jk

Nie wiadomo, czy sprawdzą się obliczenia hiszpańskiego zrzeszenia firm turystycznych, że Półwysep Iberyjski odwiedzi w tym roku 75 mln osób, czyli o 6 mln więcej niż rok wcześniej.

Złote ciężarówki

jk

Warszawska marka

Julian Kostrzewa

cykl wakacyjny • na styku kultur i religii • bałkańska mozaika

46-47

W krainie orła

Margita Kotas

Miasto Kruja położone jest w środkowej Albanii, zaledwie 30 km od Tirany. Nazywane często, choć z pewną przesadą, albańskim Krakowem przyciąga swoim urokiem, ale także legendą największego bohatera narodowego – Skanderbega

sport • Krzysztof Głowacki

48-49

Czasami modli się w hotelu, czasami na ringu

Z Krzysztofem Głowackim rozmawia Marta Jacukiewicz

Z Krzysztofem Głowackim – mistrzem świata WBO wagi junior ciężkiej – rozmawia Marta Jacukiewicz

Niedziela Młodych

50-51

Kierunek: ewangelizacja

Małgorzata Czekaj

Ja? Ewangelizować? Niemożliwe! Może kiedyś – myślałam jeszcze kilka miesięcy temu. Jezus jednak zaprasza do robienia rzeczy niemożliwych. On uzdalnia powołanych i daje możliwości

52

Międzynarodowe lato w Taizé

Oprac. ACh

Bracia ze wspólnoty Taizé wraz z wolontariuszami z pięciu kontynentów przyjmują przez wakacje młodych ludzi przybyłych z wielu krajów.

52-53

Przejść przez Golgotę

Oprac. ACh

Potem wielki Znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce I księżyc pod Jej stopami A na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. A jest brzemienna. I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia.
(Ap 12, 1-2)

kultura

54

Młody tak jak my

Witold Dudziński

Choć bł. Pier Giorgio Frassati był patronem i jedną z najważniejszych postaci niedawnych Światowych Dni Młodzieży, pozostaje mało znany.

Bourne wrócił

wd

Każdy swoje

wd

W okrutnym świecie

wd

dookoła Polski

55

Dookoła Polski

Wojciech Dudkiewicz

Skandal dopingowy w środowisku polskich sztangistów nie przesłoni pewnie sukcesów prawdziwych sportowców na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, ale będzie się o nim pamiętać przez lata.

relacje i zapowiedzi

56

Śladami bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego

Ewa Lisiecka

Przy dawnym pałacu Zamoyskich w Łabuniach, na niewielkim cmentarzu jest pochowana urna z prochami bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego, zmarłego w obozie w Dachau 13 kwietnia1941 r.

Legion Maryi zaprasza

Kęckie spotkania polonijne

różne

57

Muzyczne Dary

Kalendarium 21-27 VIII 2016

Ewa Aszkiewicz

List do osób chorych i niepełnosprawnych

akw

58

Ogórki w musztardzie

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Sezon ogórkowy trwa. Świeże warzywa można kupić na straganach lub zebrać w przydomowych ogródkach. Oprócz popularnych sposobów przygotowania ich na zimę, jak np. kiszenie, proponujemy ogórki w zalewie musztardowej.

program tv

59-66

Program telewizyjny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Edycja bielsko-żywiecka

Pielgrzymka jak olimpiada

Mariusz Rzymek

Rozpoczynali w deszczu, a zakończyli z wychodzącym zza chmur słońcem. Uczestnicy 25. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej pokonali ponad 160 km i szczęśliwie dotarli do celu – na Jasną Górę.

I Mistrzostwa Świata Księży w Tenisie

Tomasz Terteka

Pierwsze Mistrzostwa Świata Księży w Tenisie Ziemnym zakończyły się 3 sierpnia w Żywcu. Turniej rozgrywany był na terenie ośrodka Park Tenis Żywiec 1918.

Wyrwany z mocy diabła

Mariusz Rzymek

Z Andrzejem Sową – byłym liderem punkowej grupy Maria Nefeli, byłym ćpunem, a obecnie profilaktykiem uzależnień, m.in. mającym za sobą współpracę z katolickim ośrodkiem dla uzależnionych „Nadzieja” w Bielsku-Białej – rozmawia Mariusz Rzymek.

Edycja częstochowska

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

Ks. Jacek Molka

26 sierpnia to dzień Częstochowskiej Prowincji Kościelnej oraz święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła, ale to przede wszystkim uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Święte rady papieża Franciszka

Ks. Ireneusz Skubiś

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Ojciec Święty zwrócił uwagę wszystkich na wartość doświadczenia i mądrości ludzi starszych – rodziców i dziadków, na wartość ich przekazu życiowych prawd i pouczeń.

Oszuści „na wnuczka” w natarciu

Anna Cichobłazińska

W ostatnim czasie policja zarejestrowała w Częstochowie kilka telefonów do osób starszych, w których zapłakane głosy bliskich informowały staruszków o spowodowaniu wypadku samochodowego, potrąceniu dziecka, zatrzymaniu przez policję.

Edycja podlaska

Zachęta

Marek Sobisz

Zbliżający się tydzień w kalendarzu liturgicznym obfituje w liczne wspomnienia. Oprócz uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej będziemy przywoływać postać św. Moniki, matki św. Augustyna, doktora i Ojca Kościoła

Nowe życie w Chrystusie

Edyta Hartman

26. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę, wędrująca z hasłem: „Nowe życie w Chrystusie”, przeszła już do historii. Przed godz. 9 rano 13 sierpnia pielgrzymi prowadzeni przez swych duszpasterzy dotarli do stóp Sanktuarium Jasnogórskiego.

Kocham kapłaństwo

S. Stefania Korbuszewska CSL

Ignacy Kłopotowski urodził się w 1866 r. w maleńkiej Korzeniówce niedaleko Drohiczyna w czasach zaborów.

15. Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

Ks. Krzysztof Domaraczeńko, Koordynator Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa

W dniach od 3 do 9 lipca w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie odbywały się jubileuszowe, 15. Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa.

Edycja kielecka

Festiwalowy raban młodych

Agnieszka Dziarmaga

Kilkuset pielgrzymów z diecezji Vittorio Veneto bawiło się przez kilkanaście godzin na skalbmierskim stadionie w ramach Festiwalu Młodych, zorganizowanym 26 lipca podczas ŚDM.

Św. Katarzyna z kościoła w Piasku Wielkim

Katarzyna Dobrowolska

Wszystko wskazuje na to że, obraz patronki kościoła w Piasku Wielkim w końcu odzyska swój blask. Wcześniej renowację przejdą również pozostałe zabytkowe obrazy i ołtarze – zapowiada ks. proboszcz Sławomir Dalczyński.

Katecheza z barki dla Ameryki Łacińskiej i Afryki

Katarzyna Dobrowolska

Kiedy przyjechałam 27 lipca na katechezy do Kazimierzy Wielkiej, w mieście od rana panowała fiesta. Nad dużym zbiornikiem wodnym roztańczona młodzież rywalizowała w pieśniach, tańcach, zabawach.

Edycja małopolska

Pielgrzymowanie trwa

Małgorzata Czekaj

Wchodzimy na częstochowskie Aleje NMP, w oddali widać już wieżę klasztoru na Jasnej Górze. A więc jesteśmy! Wyobrażam sobie, że Maryja czeka na nas.

Jedyny taki festiwal

Monika Ziółkowska

Gloria Giordano z Włoch, Barbara Segal z Londynu, Ana Yepes z Hiszpanii, Alaknanda Bose – indyjska mistrzyni tańca Kathak. Te i inne osobistości tanecznego świata połączył Kraków, gdzie od 4 do 9 sierpnia odbyła się XVII już edycja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”.

Chcą żyć sakramentem

Małgorzata Cichoń

– Małżeństwo to śmiertelnie poważna sprawa. Ślubowaliśmy przecież, że będziemy ze sobą aż do śmierci! – mówi Andrzej, od 38 lat mąż Urszuli.

Edycja lubelska

Dziękujemy

Ks. Krzysztof Podstawka

To było zaledwie kilka godzin, 8 kilometrów drogi, niemal nic w stosunku do tego, ile codziennie przemierzali lubelscy pielgrzymi, a jednak wspomnienia na długo pozostaną w pamięci.

Zachwycić się pięknem Maryi

Beata Pieczykura

Pątnicy 38. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę dotarli do celu 14 sierpnia po przejściu ok. 320 km. Najdłuższą trasę (360 km) pokonali pielgrzymi z Chełma.

Świadectwo wiary

Anna Artymiak

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lublinie w ramach Dni w Diecezji gościła 52 osoby z południa Włoch.

Dzieło Duchowego Wsparcia Osoby Uzależnionej

Aleksandra Dudek Ks. Zdzisław Szostak

Rok Święty Miłosierdzia to wspaniały dar i czas łaski, czas otwarcia serca na Boże Miłosierdzie i dzielenia się Nim. W czas jubileuszu pięknie wpisuje się Dzieło Duchowego Wsparcia Osoby Uzależnionej.

Edycja legnicka

U tronu Matki

Ks. Piotr Nowosielski

Cel został osiągnięty! 10 sierpnia, w deszczowe przedpołudnie, pielgrzymi diecezjalnej 24. Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy, osiągnęli Jasnogórski Szczyt.

Idziemy do Maryi

Ks. Piotr Nowosielski

Przed tygodniem, prezentowaliśmy pierwsze grupy tegorocznej pielgrzymki diecezji legnickiej na Jasną Górę. W obecnym numerze uzupełniamy nasz raport o wypowiedzi kolejnych przewodników grup.

Święto Policji

AJ

W bolesławieckiej bazylice maryjnej 5 sierpnia odprawiona została Msza św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji oraz w intencji ich rodzin.

Edycja łódzka

Na Jasną Górę po raz 200.!

Dagmara Zalewska

Czas pielgrzymki to czas obumierania dla siebie. Nie liczy się ani wczesna godzina wstawania, nie liczy się pogoda ani trud, nie liczy się zmęczenie. Liczy się to, co człowiek ma w sercu i po co idzie na Jasną Górę” – powiedział bp Marek Marczak na rozpoczęcie 200. Pieszej Pielgrzymki Tomaszowskiej na Jasną Górę.

Nie zapomnij o nas...

SW

Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi zbiórkę pieniędzy na renowację mogił powstańczych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Docierała do serc

Ks. Krzysztof Nalepa

Nie mogę nie napisać choćby krótkiego wspomnienia o Matce Danucie, bowiem była siostrą zakonną dostrzegającą i przejmującą się każdym napotkanym człowiekiem. Urodziła się 20 sierpnia 1954 r., odeszła do Domu Ojca 8 lipca br.

Edycja przemyska

Dlaczego?

Ks. Zbigniew Suchy

Nie wiem, jak zaowocował w czynach Apel Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Państwo to już wiedzą. Pozostało jeszcze 10 dni sierpnia i może warto podjąć dzieło abstynencji.

Piękna twarz Polski

Adam Szal, Metropolita Przemyski

List Metropolity Przemyskiego po Światowych Dniach Młodzieży.

ŚDM w Przemyślu (20-25 lipca 2016) – kronika i liczby

Ks. Tadeusz Biały

20-25 lipca– w ramach ŚDM w Przemyślu w Bursie Szkolnej przy ul. Chopina 1 odbywały się międzynarodowe warsztaty muzyczne z udziałem Diakonii Muzycznej AP.

750 lat Kobylan

Janina Więcek i Lidia Jakieła

Historię parafii w Kobylanach tworzyło trzydzieści pokoleń wiernych. W roku jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski parafianie dziękowali za sakrament chrztu.

Edycja rzeszowska

Pielgrzymi na szlaku

Iwona Kosztyła

Pod hasłem „Zanurzeni w Miłosierdziu” sprzed rzeszowskiej fary wyruszyła 39. Piesza Pielgrzymka z Rzeszowa na Jasną Górę.

Krasław – siedziba rodu Platerów

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Przypadający na 25 sierpnia dzień św. Ludwika IX, króla Francji i uczestnika średniowiecznych krucjat krzyżowych, jest dobrą okazją do wycieczki do Krasławia na terenie Polskich Inflant.

Skromny sługa pędzla i palety...

Arkadiusz Bednarczyk

Jednym z najwybitniejszych malarzy epoki baroku w Polsce był Szymon Czechowicz. Współczesnych mu artystów, z którymi stykał się zarówno w Polsce, jak i w Rzymie, ujmowała jego skromność i pobożność. Był członkiem Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego.

Edycja sandomierska

U Matki Miłosierdzia

Ks. Adam Stachowicz

Hasłem tegorocznego pielgrzymowania były słowa: „Błogosławieni miłosierni”. Można więc śmiało powiedzieć, że szliśmy po miłosierdzie, z miłosierdziem i do Matki Miłosierdzia.

Krzyż pielgrzyma

Ks. Adam Stachowicz

Powszechnie mówi się, że życie człowieka jest ciągłym dźwiganiem krzyża razem z Chrystusem.

Pielgrzymkowa baza

Ks. Adam Stachowicz

Popatrzmy szczególnie na tych, którzy muszą się napracować, aby pątnicy bezpiecznie doszli do celu. Zanieśliśmy wiele intencji do Matki Najświętszej. Wydarzyło się wiele dobra duchowego.

Edycja sosnowiecka

Diecezjalne pielgrzymowanie

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Wśród rzeszy pątników podążających do Czarnej Madonny na Jasną Górę idą zawsze nasi diecezjanie. Choć pielgrzymują w różnych terminach, tworzą jedną wielką rodzinę zmierzającą do Jasnogórskiej Matki i Królowej.

W 50. rocznicę śmierci Jana Kiepury

Oprac. Sławomir Korczyński

W bieżącym roku mija równo 50 lat od śmierci światowej sławy śpiewaka Jana Kiepury – „chłopaka z Sosnowca”. Z tej okazji przypominamy postać słynnego artysty, który urodził się w stolicy naszej diecezji.

W trosce o wspólnotę

Piotr Lorenc

Mieszkańcy jaworznickiej wspólnoty „Betlejem” nie tylko zmagają się z życiowymi przeciwnościami, lecz także muszą zadbać o dom, w którym mieszkają. W tym celu przygotowano projekt „Różnica”.

Edycja świdnicka

Szczęśliwi miłosierni

Ks. Sławomir Marek

Henryków, Przeworno, Radoszowice, Popielów, Laskowice, Łomnica, Cisie, Kawodrza to przystanki, jakie na drodze do Częstochowy zaliczyli uczestnicy 13. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę.

Parafia ratuje mury obronne

Krystyna Smerd

W Strzegomiu, na terenie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła trwają prace konserwatorskie i budowlane przy pozostałościach średniowiecznych miejskich murów obronnych z XIII wieku.

Idź w pokoju

Ks. Sławomir Marek

Ten z zielonym światełkiem, mówią ludzie, kiedy zapytać o stały konfesjonał w świdnickiej katedrze. Zresztą i bez wskazywania palcem łatwo go znaleźć w dużym kościele, bo rzadko zdarza się, żeby nie stała tam krótsza lub dłuższa kolejka.

Św. Pius X

Bp Ignacy Dec

Święty Pius X nazywał się wcześniej Józef Sarto. Urodził się 2 czerwca 1835 r. we wsi Riese, położonej między Vicenzą a Trewirem, jako syn krawcowej i listonosza.

Edycja szczecińsko-kamieńska

Ufamy Ci!

Patrycja Skrobańska

Królowo Polski! Uznajemy Twe królowanie w Ojczyźnie naszej. Pragniemy przyczynić się do umocnienia Twego władania.

Pielgrzymka w Roku Miłosierdzia

Ks. Grzegorz Wejman

Tegoroczna Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się w wyjątkowych okolicznościach: Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, dziękczynienia za 1050. rocznicę Chrztu Polski (w Borku Wlkp. odbyło sie nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych) i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Będzie kościół w Pustkowie

Ks. Robert Gołębiowski

Wędrując w sezonie wakacyjnym z relikwiami Krzyża Świętego miałem zaszczyt prowadzić Misje u stóp Krzyża w Rewalu.

Wyjątkowe wspomnienia wyjątkowego Kapłana

Ks. Sławomir Kokorzycki

„Spod Pacanowa na Ziemie Odzyskane” to wspomnienia tegorocznego złotego jubilata, ks. kan. Januarego Żelawskiego.

Edycja toruńska

Co zostanie?

Joanna Twardowska

Zakończyły się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, ale wciąż jeszcze tu i ówdzie wybrzmiewają słowa papieża Franciszka czy przemykają przed oczami relacje lub zdjęcia z tamtych wydarzeń. Na łamach „Głosu z Torunia” publikujemy świadectwa uczestników ŚDM z naszej diecezji.

Doskonałe doświadczenie szkoły miłosierdzia

Beata Pieczykura

– Pielgrzymka to cudowne doświadczenie tego, co Pan czyni w naszym życiu – mówił bp Józef Szamocki do pielgrzymów z diecezji toruńskiej na Jasnej Górze.

Bractwo św. Jakuba Apostoła

Ks. Piotr Roszak

W kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu 7 sierpnia miała miejsce uroczysta Msza św. połączona z zaprzysiężeniem nowo powstałego Bractwa św. Jakuba Apostoła.

Edycja warszawska

Jak żyć szczęśliwie

Witold Dudziński

Warsztaty, konferencje, koncerty i rozmowy z ciekawymi gośćmi. W trzech miejscach niedaleko Warszawy odbędą się w końcu sierpnia wakacyjne, plenerowe i rekolekcyjne spotkania młodzieży.

Nadliwie potrzebuje pomocy

Artur Stelmasiak

Niegdyś ośrodek w Nadliwiu tętnił życiem. Teraz sytuacja Fundacji Apostolstwa Eucharystycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych jest coraz trudniejsza.

Śnieg nie przeszkadza

Wojciech Dudkiewicz

Z Jerzym Natkańskim, warszawskim himalaistą, kierownikiem niedawnej wyprawy na szczyt K2 w Karakorum, rozmawia Wojciech Dudkiewicz.

Edycja wrocławska

Częstochowa we Wrocławiu

Magdalena Lewandowska

Wspomnienie Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia), danej „ku obronie naszemu narodowi”, która już ponad 600 lat jest przy nas, pamięta i czuwa z Jasnej Góry, to dla wielu Polaków data wyjątkowa.

Pielgrzymi dotarli do Jasnogórskiej Matki

JM

W strugach deszczu rankiem 10 sierpnia dotarła na Jasną Górę 36. Piesza Pielgrzymka Wrocławska. W tym roku w 15 grupach wędrowało 1500 osób, 40 kapłanów, 19 kleryków i 9 sióstr zakonnych. Razem z pielgrzymami wędrował bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Czytać, czytać i jeszcze raz czytać

Magdalena Lewandowska

O znaczeniu Słowa Bożego w życiu chrześcijan z abp. seniorem Marianem Gołębiewskim, znakomitym biblistą, byłym członkiem m.in. Rady Naukowej KEP, Komisji Nauki Wiary, a w jej obrębie przewodniczącym Sekcji Nauk Biblijnych, rozmawia Magdalena Lewandowska.

Edycja zamojsko-lubaczowska

O spojrzeniu na Matkę

Bp Marian Rojek

Jesteśmy wobec Maryi Jej dziećmi. Pierwszą istotną cechą dziecka jest ten jego nieustanny kierunek patrzenia ku górze, ten zwrot spojrzenia ku wysokości, w stronę dorosłego, wyższego człowieka.

Błogosławieni miłosierni na Jasnej Górze

Ks. Krzysztof Hawro

Uczestnicy 34. Pielgrzymki Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej po 13 dniach wędrowania i pokonaniu ponad 350 km dotarli 14 sierpnia przed oblicze Matki Bożej.

XXI Festiwal Pieśni Maryjnych

Joanna Ferens

Dwudziesta pierwsza edycja popularnego i znanego w regionie Festiwalu Pieśni Maryjnych dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych, który zainicjował ks. Tadeusz Sochan, proboszcz w Górecku Kościelnym, odbyła się na polanie Dąbrowa między Aleksandrowem a Góreckiem Kościelnym.

Uczcili pamięć powstańców

Joanna Ferens

Biłgorajskie obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od uroczystej zbiórki pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przy kościele św. Jerzego w Biłgoraju.

Edycja zielonogórsko-gorzowska

Współczesne Moniki

Edyta Hartman

Nie miała łatwego życia. Borykała się z trudną codziennością. Stąd trosk i zmartwień jej nie brakowało. A miała ich wiele. Każdego dnia nową dawkę zapewniali porywczy mąż i niezbyt dobrze, oględnie rzecz ujmując, prowadzący się pierworodny syn.

Na drogach miłosierdzia

Edyta Hartman

12 sierpnia do Matki Bożej na Jasną Górę dotarła pielgrzymka z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Czy to ma sens?

Katarzyna Jaskólska

O wielkich rzeczach w małych gestach, modlitwie przez radiowęzeł i ważnej szkole życia opowiadają klerycy Adam Krasowski i Mateusz Łopatko.

Aktor jest wędrowcem

Krystyna Dolczewska

Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe z roku na rok coraz bardziej się rozwija i myślę, że na stałe wszedł do tradycji Zielonej Góry. Docenili go zielonogórzanie, bo na wszystkich seansach festiwalu i na wydarzeniach towarzyszących jest bardzo duża frekwencja.

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem