Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wyjątkowe wspomnienia wyjątkowego Kapłana

Jaki wpływ na powołanie kapłańskie ma wypadek w młodym wieku? W jaki sposób dziecięce przygody wpisują się w realizację Bożych planów? Co się działo podczas spacerów z Helenką? Dlaczego chłopak spod Pacanowa znalazł się na Ziemiach Odzyskanych? Jak odbywa się ustalanie pracy z Matką Bożą i kolaboracja ze świętymi dla budowy świątyń?

Na te i wiele innych ciekawych pytań znajdziemy odpowiedź w wyjątkowej książce wyjątkowego autora.

Reklama

„Spod Pacanowa na Ziemie Odzyskane” to wspomnienia tegorocznego złotego jubilata, ks. kan. Januarego Żelawskiego. Wydana na świętowanie 50-lecia kapłaństwa książka jest wyjątkową opowieścią o smutnym, pełnym słabości i chorób dzieciństwie, burzliwej młodości, pełnej pokus drodze seminaryjnego życia i skomplikowanej ale jakże ofiarnej pięćdziesięcioletniej służbie kapłańskiej. Jest to jednocześnie ogromne świadectwo wiary rodzinnego domu, doświadczenia zdarzeń odczytywanych w Bożej perspektywie i odnajdywania we wspomnieniach sensu zdarzeń dziejących się według planów Bożej Opatrzności.

Opowieść o życiu i o marzeniach, o tęsknotach ludzkich i Bożych planach, o ludzkich buntach i duchowym zawierzeniu, nawet w chwilach wydawałoby się zupełnie beznadziejnych doświadczeń.

Jest to rozbrajająca opowieść o kapłańskim zawierzeniu, o logice wiary i pokornym poddaniu woli Bożej. Z kolejnych kart książki płynie w kierunku czytelnika dziecięca ufność i prostota rozumienia prawd trudnych w zwyczajnej codzienności obcowania z Bogiem. Dla większego dobra, dla dobra najpierw wypełniania woli Bożej, następnie realizacji zadania – powołania, a potem, dla dobra tych, których On stawia na drodze kapłańskiego posługiwania i, w perspektywie większej, dla dobra tych, którzy przyjdą po nas, odziedziczą naszą historię i będą czerpali z dziedzictwa, które im zostawimy.

Reklama

Takie są wspomnienia ks. Januarego Żelawskiego, budowniczego dwóch sanktuariów Maryjnych, w Siekierkach nad Odrą i w Brzesku k. Pyrzyc, piewcy Maryjnej chwały w Gietrzwałdzie, Tulcach, Polanowskiej Górze, Siekierkach, Brzesku i w ogóle wszędzie tam, gdzie Jej chwała dociera poprzez publikacje, które wciąż są dodrukowywane. Niewielkiego wzrostu człowiek z ogromnym sercem rozkochanym w Matce Chrystusa opowiada w swoich wspomnieniach o tej wyjątkowej przygodzie, którą była pięćdziesięcioletnia służba Kościołowi na Ziemiach Odzyskanych z perspektywy Bożego Dziecięctwa, wiernego syna pobożnej kieleckiej rodziny, porwanego zadaniem, dla którego wykonania potrzebna była wyjątkowa wiara i szczególna determinacja do wypełniania Bożych planów.

Jest to też niezwykła i bardzo potrzebna publikacja w perspektywie historii, w której wszyscy uczestniczymy, ale nie wszyscy potrafimy, tak jak autor, zatrzymać ją na kartach książki i przekazać potomnym dla świadectwa i udokumentowania trudnych i skomplikowanych czasów powojennego zmagania i szczególnego budowania Kościoła i społeczeństwa na Ziemiach Odzyskanych.

Docenił to abp Andrzej Dzięga, który we wstępie do tej szczególnej publikacji napisał:

„Masz, Drogi Czytelniku, w swoich dłoniach szczególny dokument sensownie przeżywanego kapłańskiego życia, (...) Naszej Ziemi nad Odrą i Bałtykiem potrzebne są takie dokumenty. Szczególnie dokumenty spisywane przez kapłanów (...).

Wielką sprawą jest ten dokument wiary pokolenia kapłanów pionierów naszej ziemi (…) Autorowi, redaktorom i wydawcom, a także Czytelnikom życzę wiele Bożego błogosławieństwa. A wszystkim nam daj Boże taką młodość ducha, jaka nieustannie towarzyszy Księdzu Januaremu”.

Ciekawym dodatkiem do opowieści o przeżytym siedemdziesięciosiedmioletnim życiu jest ostatnia część książki pt. „Kwiatki z mojej 50-letniej pracy duszpasterskiej”, opowiadająca o szczególnych doświadczeniach kapłańskiej służby.

Wydawcą publikacji „Spod Pacanowa na Ziemie Odzyskane”, nakładem Fundacji Wspierania Kultury Noc Poetów w ramach serii „Magna Cultura”, jest Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, dla której jest to kolejny przyczynek do historiografii zachodniopomorskiej ziemi.

Na 250 stronicach tekstu pisanego wyjątkowym, gawędziarskim językiem, znajdują się również liczne zdjęcia dokumentujące przeżyty czas, przypominające miejsca i osoby, a także wydarzenia często niezwykłe i niepowtarzalne, a także już nieobecne.

Książkę kupić można w Szczecinie w sklepie „Ars Christiana” przy Al. Niepodległości i w Księgarni katolickiej przy ul. Papieża Pawła VI nr 4; w Stargardzie w Sklepie parafialnym „U św. Jana” przy parafii św. Józefa, w Choszcznie w księgarni „Pegaz” przy ul. Wolności i w Pyrzycach w księgarni „Bajka” przy ul. Ks. Barnima. Można także zamawiać telefonicznie, dzwoniąc na nr 601 211 922 lub elektronicznie skokorzycki@gmail.com.

Weź zatem, Drogi Czytelniku, w swoje dłonie tę niezwykłą opowieść i zgłębiaj, zanurzaj się w fascynujący świat inspirowany dziecięcym zawierzeniem świadka najnowszej historii. Podziwiaj jak bardzo Boże są ścieżki zwykłych ludzi, a może ucz się w takiej perspektywie odczytywać również swoje życie, bo może się okazać, że dopiero taka interpretacja zdarzeń, spotkań czy doświadczeń oddaje ich właściwy sens, wymiar lub cel. Warto przeczytać tę książkę choćby tylko po to, aby nauczyć się patrzeć na swoje życie w perspektywie Bożej Opatrzności, tak jak to pokazuje autor.

2016-08-18 09:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50 zachęt do dobrego życia

Najważniejsze, co może człowiek uczynić na tym świecie, to troszczyć się o dobro innych, żyć radośnie i pozwolić ptakom śpiewać”. Tę myśl św. Jana Bosko cytuje ks. Józef Gaweł SCJ w książce pt. „Ludzie są dobrzy”. To bardzo trafna sentencja dla książki ukazującej sylwetki osób, których życiowym credo było czynienie dobra.

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Rada Ministrów zwróci się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni

2021-09-28 14:00

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni" - powiedział Müller na konferencji po zakończeniu obrad rządu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję