Reklama

Niedziela Przemyska

750 lat Kobylan

Historię parafii w Kobylanach tworzyło trzydzieści pokoleń wiernych. W roku jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski parafianie dziękowali za sakrament chrztu

Niedziela przemyska 34/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Bogusław Szczurek

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w parafialnym kościele pw. Narodzenia NMP w Kobylanach (dekanat dukielski), którą koncelebrował bp Stanisław Jamrozek, wspólnie z tutejszym rodakiem ks. prof. Władysławem Głową oraz księżmi dawniej i obecnie pracującymi w Kobylanach. W homilii Ksiądz Biskup odniósł się do obchodzonych uroczystości i stwierdził, że w naszej diecezji niewiele wiosek może się poszczycić takim jubileuszem.

Odsłonięcie pomnika

Jak obliczył, około 30 pokoleń tu żyło, pracowało i tworzyło bogatą i jakże piękną historię. Jej wymownym zwieńczeniem jest pomnik św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności mieszkańców za istnienie naszej miejscowości, w łasce i wierze, w 1050. rocznicę Chrztu Polski. Na zakończenie Mszy św. zostały odczytane listy, jakie nadesłali prezydent Andrzej Duda i marszałek sejmu Marek Kuchciński. Odczytali je posłowie na sejm RP: Stanisław Piotrowicz i Piotr Babinetz. Po zakończeniu nabożeństwa gospodarz wioski Kazimierz Krężałek odsłonił pomnik św. Jana Pawła II, autorstwa Andrzeja Samborowskiego-Zajdla. Asystowali mu wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, starosta powiatu krośnieńskiego Jan Juszczak, wójt gminy Chorkówka Andrzej Koniecki. Uroczystego aktu poświęcenia dokonał bp Stanisław Jamrozek.

Kobylany wczoraj i dziś

Następnie zaproszeni goście udali się do Domu Kultury, gdzie Zbigniew Więcek, miłośnik historii i regionalista z Krosna przedstawił dzieje wioski. Po jego wystąpieniu otwarto wystawę „Kobylany wczoraj i dziś”. Bogaty zbiór zdjęć opatrzono mottem „Przeszłość zachowana w pamięci, staje się częścią teraźniejszości”. Jubileuszowy korowód przeszedł ulicami Kobylan do zabytkowego parku, gdzie odbyła się oficjalna część spotkania. Zainaugurował ją sołtys Kazimierz Krężałek. Głos zabierali przedstawiciele parlamentu, władz województwa podkarpackiego, władz samorządowych i lokalnych. Na ręce sołtysa zostały złożone gratulacje, życzenia i okolicznościowe prezenty. Olbrzymim aplauzem przyjęto występ kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich z Kobylan. Wyśpiewały one dzieje wioski-jubilatki w autorskich piosenkach Janiny Więcek. Było na poważnie i z humorem. Dzieci ze Szkoły Podstawowej wzruszyły zebranych montażem „Moja Mała Ojczyzna”, w którym przedstawiły swoją miłość do niej. Dziewczęta z parafialnej scholi zakończyły program artystyczny pierwszego dnia jubileuszowych uroczystości. Zaproszeni goście i licznie przybyli mieszkańcy długo siedzieli w parku przy kawie i dobrej muzyce. Wracały dawne wspomnienia o życiu w beskidzkiej wiosce, jej kulturze i historii.

Reklama

Cegiełka fundacyjna

W drugim dniu jubileuszu wręczono nagrody uczniom Szkoły Podstawowej w Kobylanach, którzy wzięli udział w zorganizowanych przez szkołę konkursach. Na scenie zaprezentowały się zespoły: 50+, schola, Disco Full oraz „Agness”. W trakcie uroczystości zaproszeni goście oraz mieszkańcy mogli zamieścić okolicznościowy wpis do przygotowanej specjalnie na tę okazję Księgi Pamiątkowej i zakupić specjalne wydanie książki o Kobylanach. Ponadto Komitet Organizacyjny 750-lecia Kobylan przygotował inne pamiątki: wyrzeźbione w drewnie herb i jubileuszowy stempel, które wykonał własnoręcznie lokalny artysta Miłosz Trybiec, oraz cegiełkę fundacyjną. Każdy chętny mógł ją nabyć przed i w trakcie uroczystości, a dochód z jej sprzedaży przeznaczono na budowę Jubileuszowego Pomnika.

Bezcenna pamięć

Uroczystości jubileuszowe były dla zaproszonych gości, mieszkańców i sympatyków Kobylan wielkim wydarzeniem i przeżyciem. Organizatorzy mają głęboką nadzieję, że Jubileusz 750-lecia pozostawił niezapomniane wrażenia i na długo zostanie w pamięci uczestników.

2016-08-18 09:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kruszyna: jubileusz 600-lecia parafii św. Macieja Apostoła

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ks. Mariusz Frukacz

„Historię tego miejsca pisze Bóg posługując się ludźmi” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 14 maja 2015 r. przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Macieja Apostoła w Kruszynie z racji jubileuszu 600-lecia istnienia parafii w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

Święto Karty Ruchu Equipes Notre-Dame [Zaproszenie]

2022-12-01 16:44

Jakub Krechowicz/fotolia.com

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości.

Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję