Reklama

Nie przegap

Przejść przez Golgotę

Potem wielki Znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce I księżyc pod Jej stopami A na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. A jest brzemienna. I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia.
(Ap 12, 1-2)

W czasie Golgoty Młodych chcemy skupić się na apokaliptycznym Znaku – spróbować odczytać go i przyjąć do własnego życia. Św. Franciszek z Asyżu nadał Maryi wyjątkowy tytuł DZIEWICY UCZYNIONEJ KOŚCIOŁEM. Bo to Ona pierwsza przeszła drogę Kościoła, i w Niej faktem stają się wszystkie obietnice Boga. Stąd Maryja, Matka Kościoła, jest dla każdego wierzącego znakiem nadziei.

Znak Niewiasty możemy odczytywać na różne sposoby. Jest to przede wszystkim obraz Ludu Bożego – Kościoła, ale Tradycja widzi w nim również Najświętszą Maryję Pannę, czego odbicie znajdujemy w sztuce. Stąd na plakacie tegorocznej Golgoty figura Maryi – taka, jaką doskonale znamy z kościołów, kapliczek i naszych domów.

Często nie czujemy, że to, co słyszymy w Kościele, da się przełożyć na nasze życie. Doświadczamy pewnej „abstrakcyjności” swojej wiary. W całym zamieszaniu wkraczania w dorosłość gubimy się w relacji z Bogiem, nie rozumiemy Jego Słowa, doświadczamy braku wiary, niechęci do modlitwy i liturgii. Nie potrafimy wykrzesać z siebie „dobrego chrześcijanina”. Doprowadza to do sytuacji, w której sami sobą czujemy się rozczarowani, nie potrafimy „ogarnąć” swojego życia w prawie żadnym wymiarze. Boimy się relacji, odpowiedzialności, decyzji…

Celem tegorocznej Golgoty Młodych jest przejście ze sfery sloganu, teorii i zagubienia do osobistego doświadczenia działania Pana Boga. Spojrzymy wyraźnie na Maryję, by uczyć się chodzić Jej śladami. Chcemy zgłębić tajemnice Jej życia – od Zwiastowania po Wniebowzięcie – po to, żeby w Bożym świetle spojrzeć na własne życie i powołanie. Zawierzamy Jej siebie, aby Ona poprowadziła nas do autentycznego zjednoczenia z Bogiem. Wtedy to On, przez działanie Kościoła, sam zmieni nasz sposób patrzenia na rzeczywistość i doprowadzi do nawrócenia. Przeprowadzi z lęku, ciemności i niepokoju do nowego życia w Duchu Świętym.

Reklama

* * *

Czym jest Golgota Młodych?

• To spotkanie młodzieży

• To miejsce spotkania z Bogiem; doświadczenie Chrystusa w swoim życiu

• To Festiwal Prostego Życia, po którym zawiłe życie staje się prostsze

• To Serpelice, piękna, mała, otoczona lasami nadburzańska miejscowość

• To ludzie: św. Franciszek, bracia kapucyni, artyści, muzycy, harcerze oraz „ludzie Golgoty”

• To uczestnicy – ludzie z Polski i świata, którzy opuszczają zatłoczone miasta, by na łonie pięknej przyrody posłuchać Słowa Bożego, muzyki, świadectw

• To atmosfera, w której można nieszablonowo spojrzeć na własne życie, doświadczyć innej perspektywy i zmienić coś na dobre

• To 10 lat doświadczeń wielu tysięcy ludzi, którzy doznali fenomenu Golgoty Młodych

2016-08-17 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Plecak Pielgrzyma

Wyprodukowano 600 tys. plecaków pielgrzyma – w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

2023-01-31 09:57

[ TEMATY ]

500 plus

Adobe Stock

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

„Zachęcam wszystkich rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku. Sama procedura odbywa się bez wychodzenia z domu, dzięki dostępnym platformom internetowym. Złożenie wniosku do 30 kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. My ze swojej strony zapewniamy, że środki trafią do rodzin zgodnie z terminami. Program Rodzina 500+ będzie realizowany, a środki na ten cel zostały zabezpieczone” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję