Reklama

Kościół

Watykan: ogłoszono trzy dekrety Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych

Dekret o cudzie za przyczyną błogosławionej, która będzie mogła być kanonizowana, dekret o męczeństwie podczas wojny domowej w Hiszpanii a także dekret o heroiczności cnót ogłosiła dziś z u poważnienia papieża Franciszka Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych.

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas porannej audiencji udzielonej kard. Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Ojciec Święty upoważnił tę dykasterię do promulgowania dekretów dotyczących:

- cudu przypisywanego wstawiennictwu błogosławionej Heleny Guerra, założycielki Zgromadzenia Oblatek Ducha Świętego, znanych jako „Siostry Świętej Zyty”, urodzonej 23 czerwca 1835 r. w Lucca we Włoszech i zmarłej tamże 11 kwietnia 1914 r;

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- męczeństwa Sług Bożych Gaietà Clausellas Ballvé, kapłana diecezjalnego, urodzonego 5 sierpnia 1863 r. w Sabadell w Hiszpanii i zabitego z nienawiści do wiary 15 sierpnia 1936 r. w pobliżu tej miejscowości; oraz Antonio Tort Reixachsa, świeckiego i ojca, urodzonego 28 marca 1895 r. w pobliżu Barcelony w Hiszpanii i zabitego z nienawiści do wiary w grudniu 1936 r. w Montcada w Hiszpanii;

- heroiczności cnót Służebnicy Bożej Teresy Lanfranco (z domu Annunziata Addolorata), profeski zakonnej ze Zgromadzenia Córek Najświętszej Maryi Panny z Leuca, urodzonej 24 marca 1920 r. w Gallipoli we Włoszech i zmarłej 8 czerwca 1989 r. w Rzymie - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Helena Guerra urodziła się 23 czerwca 1835 r. w Lucca we Włoszech zamożnej, pobożnej, arystokratycznej rodzinie jako jedno z sześciorga dzieci; tylko troje przeżyło do dorosłości. Od najmłodszych lat Helena była oddana Duchowi Świętemu. Współpracowała ze Zgromadzeniem Księży Misjonarzy, opiekując się ubogimi i chorymi, studiując łacinę i pisma Ojców Kościoła. W wieku 22 lat zapadła na chorobę, która przykuła ją do łóżka na osiem lat, podczas których kontynuowała studia. W 1866 r. założyła Stowarzyszenie Maryi, Córki Świętej Agnieszki w Lucca we Włoszech i została jego pierwszą członkinią; wspólnota ta przekształciła się później w Siostry Oblatki Ducha Świętego (Siostry Świętej Zyty), które opiekowały się i dbały o edukację religijną dziewcząt. Jedną z jej uczennic była święta Gemma Galgani, a Oblatki kontynuują swoją pracę do dziś w domach we Włoszech, Brazylii, Kanadzie, Filipinach, Libanie i Iranie. Beatyfikował ją 26 kwietnia 1959 roku św. Jan XXIII. Wydany dzisiaj dekret o autentyczności cudu oznacza, że bł. Helena Guerra będzie kanonizowana.

Reklama

Ks. Gaietà Clausellas i Ballvé urodził się w Sabadell w Katalonii 29 grudnia 1863. W wieku 14 lat wstąpił do seminarium duchownego w Barcelonie. Przyjął święcenia kapłańskie w 1886 r., by następnie podjąć posługę duszpasterską w kilku parafiach. Był znany jako „ojciec ubogich”. Został zamordowany strzałem w głowę, 15 sierpnia 1936 roku, w pobliżu Barcelony przez wojska rewolucyjne. Wydany dzisiaj dekret o jego męczeństwie, a także Antonio Tort Reixachsa, oznacza, że niebawem nastąpi beatyfikacja obydwu męczenników.

Służebnica Boża Teresa Lanfranco, zgłoszona w urzędzie stanu cywilnego pod imieniem Annunziata Addolorata, urodziła się w Gallipoli 24 marca 1920 r. Otrzymała od rodziców dobre wzorce życia chrześcijańskiego i ludzkiego. Od swojej matki zaczerpnęła wielkie nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny; wraz z nią codziennie odmawiała Różaniec, modlitwę maryjną, do której była nieustannie przywiązana.

W wieku około 17 lat Ada (jak ją powszechnie nazywano) spotkała młodą Elizę Martinez (1905-1991), i dołączyła do małej wspólnoty w Botrugno 17 września 1937 roku. Entuzjastycznie nastawiona do charyzmatu powierzonego opiece Maryi Dziewicy i początkowo zorientowana na apostolat parafialny i edukację dziewcząt, od pierwszej chwili stała się najwierniejszą uczennicą i powiernicą założycielki.

W 1938 r. wspólnota z Botrugno przeniosła się do pobliskiego Miggiano i tak rozpoczęła się działalność Pobożnej Unii Sióstr Niepokalanej. W dniu obłóczyn 20 marca 1938 r., Annunziata Addolorata przyjęła imię siostry Teresy, na cześć świętej z Lisieux. W dniu 15 sierpnia 1941 r. biskup Ugento, Giuseppe Ruotolo, erygował Unię Pobożną jako Instytut na prawach diecezjalnych, sugerując nową nazwę Instytutu: „Córki Najświętszej Maryi Panny z Leuca”, a 17 sierpnia tego samego roku pierwsze zakonnice złożyły pierwszą profesję zakonną.

Reklama

Siostra Teresa, ze względu na swoją dojrzałość, przykładne życie zakonne i cnoty w wieku zaledwie 21 lat została wybrana przez Matkę Założycielkę do prowadzenia kandydatek do życia zakonnego w roli mistrzyni nowicjatu. Dla duchowego pokrzepienia i sprostania delikatnemu zadaniu, które zostało jej powierzone, nieustannie szukała schronienia u stóp Jezusa obecnego w Najświętszej Eucharystii, prosząc o światło, inspirację, wsparcie i pocieszenie.

W 1943 r., Zgromadzenie Zakonne Córek Najświętszej Maryi Panny z Leuca otrzymało Dekret Erekcji Prawa Papieskiego, co sprawiło, że nowa rodzina zakonna powiększyła się.

W 1946 r. Matka Teresa Lanfranco przeniosła się wraz z nowicjatem do Rzymu, do nowej siedziby Generalatu przy viale Gorizia. W 1958 r. zarówno Generalat, jak i Nowicjat znalazły swoją ostateczną siedzibę w Prima Porta. W tych latach, gdy Zgromadzenie kształtowało swój apostolski, charytatywny i misyjny charyzmat, na rzecz samotnych matek i opuszczonych dzieci, osób z marginesu społecznego, więźniów, emigrantów, a także na rzecz katechezy w parafiach i wczesnej edukacji dzieci.

W ostatnich latach życia Matka Teresa Lanfranco przygotowywała się na spotkanie z Boskim Oblubieńcem z wielkim duchem wiary, ofiarując swoje cierpienia i modlitwy za Kościół, rozwój Instytutu, uświęcenie każdej siostry, kapłanów i całej ludzkości.

Zmarła w Rzymie 8 czerwca 1989 r., po gorącym pragnieniu i otrzymaniu pociechy sakramentów. Ze względu na jej rosnącą opinię świętości, proces beatyfikacyjny został otwarty 14 lipca 2018 r. w Sanktuarium Bazyliki Santa Maria di Leuca. Ostatnia sesja dochodzenia diecezjalnego odbyła się 20 lipca 2019 roku.

Jej doczesne szczątki spoczywają w kaplicy Domu Generalnego Córek św. Marii z Leuca przy Via Tiberina w Rzymie, obok grobu Założycielki, błogosławionej Matki Elizy Martinez. Do beatyfikacji Teresy Lanfranco konieczny jeszcze będzie dekret o autentyczności cudu.

2024-04-13 13:18

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież planuje wizyty w Trieście i Weronie

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Podlewski

Papież Franciszek odwiedzi w lipcu Triest, miasto portowe nad Adriatykiem. Poinformował o tym sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi. Papież ma przybyć do Triestu 7 lipca na zakończenie 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Wygłosi tam przesłanie do uczestników i odprawi Mszę św.

Wizyta w Trieście będzie drugą w tym roku podróżą Franciszka na terenie Włoch. 18 maja - w sobotę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego - na zaproszenie biskupa Werony, Domenico Pompiliego, papież ma odwiedzić Arenę w Weronie, aby wziąć udział w ważnym wydarzeniu na rzecz pokoju, a następnie odprawi Mszę św. na miejskim stadionie piłkarskim.

CZYTAJ DALEJ

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

[ TEMATY ]

świadectwo

zakonnica

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

„W ciągu nauki w szkole średniej zastanawiałam się nad sobą, moim życiem i przyszłością, szukałam mojej drogi. Po maturze z koleżanką z liceum zaczęłyśmy jeździć do Krakowa na skupienia i rekolekcje powołaniowe. Dało mi to dużo, bo mogłam poznawać siebie, pogłębiać życie modlitwy i znajomość Pisma Świętego” – podkreśliła s. Joanna.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o żołnierzach walczących pod Monte Cassino: o Polskę walczyli i za Polskę ginęli

2024-05-18 19:16

[ TEMATY ]

Monte Cassino

Andrzej Duda

PAP/Piotr Nowak

Polscy żołnierze walczący pod dowództwem gen. Władysława Andersa to bohaterzy, którzy walczyli o to, aby otworzyć drogę do wolności; oni o Polskę walczyli i za Polskę ginęli - mówił podczas obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino prezydent Andrzej Duda.

Na słynnej polskiej nekropolii we Włoszech odbyły się główne uroczystości 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję