Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Drugi Marsz Papieski

Mieszkańcy Wałbrzycha oraz liczni pielgrzymi z całego regionu, zgromadzili się w niedzielę 14 kwietnia aby uczcić osobę św. Jana Pawła II, a także wyrazić swoje poparcie za ochroną ludzkiego życia.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

Marsz papieski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Drugi Marsz Papieski w Wałbrzychu

Drugi Marsz Papieski w Wałbrzychu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pochód zainaugurowany koronką do Miłosierdzia Bożego przed kościołem św. Wojciecha na Piaskowej Górze, przeszedł osiedlowymi ulicami w kierunku Podzamcza. Na czele procesji szli duchowni, a wśród nich m.in. ks. prał. Jan Gargasewicz, ks. kan. Wiesław Rusin, ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, ks. kan. Czesław Studenny oraz ks. Kamil Osiecki i dk. Mateusz Bandura. Organizatorzy nieśli obraz z wizerunkiem papieża Polaka i baner z napisem "Pamięć, Modlitwa, Obecność". Kilkuset uczestników marszu trzymało barwne flagi i transparenty z hasłami w obronie życia i przez całą trasę podejmowało śpiew na przemian z modlitwą różańcową. Marsz był nie tylko formą hołdu dla wielkiego Polaka, ale również okazją do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami wiary i moralności.

Siła nadziei

Po dotarciu do sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego, wiernym towarzyszył bp Marek Mendyk, który przewodniczył uroczystej Eucharystii, a także wygłosił homilię. Biskup świdnicki skupił się na motywie nadziei, który jest nie tylko kluczowy w nauczaniu św. Jana Pawła II, ale także stanowi esencję chrześcijańskiego przesłania. - Kiedy w naszym życiu pojawia się sytuacja, z którą wiążemy wielką nadzieję, ogarnia nas wewnętrzna energia do życia - przypominał podkreślając, że nadzieja motywuje do działania i pomaga przetrwać trudności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup poruszył również tematykę obrony życia, akcentując jej ważność w kontekście chrześcijańskiej wiary. - Bądźmy solidarni z życiem. To jest apel do wszystkich, bez względu na przekonania religijne. Każda ludzka istota ma prawo do absolutnego poszanowania podstawowego prawa, jakim jest właśnie życie – mówił przypominając słowa papieża Polaka, że Naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości.

- Bądźmy solidarni z życiem. To jest apel do wszystkich, bez względu na przekonania religijne. Każda ludzka istota ma prawo do absolutnego poszanowania podstawowego prawa, jakim jest właśnie życie - mówił bp Marek Mendyk

Podziel się cytatem

Pamięć trwa

Na koniec pasterz diecezji podziękował tym wszystkim, dzięki którym odbył się tegoroczny marsz. - Bardzo dziękuję organizatorom tego wydarzenia. Ten marsz wpisuje się w przerwaną tradycję Mszy świętej papieskiej na stadionie u podnóża Chełmca, która odbywała się przez wiele lat i była transmitowana przez Radio Maryja i TV Trwam. Po pandemii, która nam to wszystko poprzestawiała, organizatorzy uznali, że warto pomyśleć nad nową formułą, żeby o Janie Pawle II pamiętać. Stąd też zapewne ten marsz jest jakąś próbą nawiązania do tego, co było. Czy to już będzie kolejna, nowa tradycja - tego nie wiemy. Pozwalamy się prowadzić Duchowi Świętemu. Może pojawią się jeszcze jakieś inne, do czego serdecznie zachęcam. Ale warto zawsze mieć jeden cel: promować papieskie nauczanie i stale przypominać o aktualności tego przesłania dzisiaj, zwłaszcza w temacie małżeństwa i rodziny – mówił.

Reklama

Jakie nowe formy może przyjąć przyszłe wydarzenie, pozostaje jeszcze do odkrycia, ale jedno jest pewne – marsz ten będzie nadal znaczącym wydarzeniem w kalendarzu miasta Wałbrzycha.

❤️ Tegorocznymi Organizatorami wydarzenia byli:
Stowarzyszenie "Ludzie Jana Pawła II"
Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu
Stowarzyszenie Katolickie "Civitas Christiana"
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Świdnickiej
Zakon Świecki Rycerzy Kolumba
Akcja Katolicka

ks. Mirosław Benedyk

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

ks. Mirosław Benedyk

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

ks. Mirosław Benedyk

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

ks. Mirosław Benedyk

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

ks. Mirosław Benedyk

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski
2024-04-14 20:30

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Ułani na święcie patronki klasztoru

[ TEMATY ]

Wałbrzych

siostry niepokalanki

Ryszard Wyszyński

Meldunek ułanów przed Domem Zakonnym sióstr niepokalanek

Meldunek  ułanów  przed Domem Zakonnym sióstr niepokalanek

14. Pułk Ułanów Jazłowieckich, już po raz kolejny uczestniczył w obchodach patronalnego święta sióstr niepokalanek w Wałbrzychu.

Tym razem w klasztorne progi ułani przybyli w niedzielę 11 grudnia, po uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

CZYTAJ DALEJ

Lektura nie tylko dla parafian

2024-06-16 17:01

[ TEMATY ]

Sanktuarium św. Józefa w Warszawie

Edgar Sukiennik

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

Pierwsza książka autorstwa Aldony Konkiel Kalendarium parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole w latach 2022–2023 to już druga publikacja z serii kalendarium parafii św. Józefa. Dwa lata temu autorka wydała drukiem obszerne kalendarium dokumentujące dzieje najnowsze parafii. Tym razem oddaje do rąk czytelników nieco krótsze, ale bardzo bogate pod względem merytorycznym kalendarium za ostatnie dwa lata. W tym czasie w parafii miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, jak chociażby jubileusz 35-lecia nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu, czy ustanowienie relikwiarium ze zbiorem ponad 200 relikwii świętych i błogosławionych. To jeden z największych zbiorów relikwii w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

[ TEMATY ]

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

- Wierzę, że św. Jan Paweł II jest dzisiaj wśród nas i woła wraz z nami: totus Tuus, Maryja - mówił na początku Mszy św. proboszcz ks. Jarosław Żmija. Zaznaczył, że parafia przygotowywała się do jubileuszu przez szereg wydarzeń. Zwrócił uwagę, że dzieci przyniosą do ołtarza własnoręcznie wykonane różańce, a każdy paciorek oznacza dziesiątkę odmówioną w rodzinie. Jako dar ofiarny złożone zostaną także księgi pamiątkowe, które towarzyszyły peregrynacji obrazu Matki Bożej. - Wpisy w tych księgach to wyraz szczerej miłości parafian do Jezusa i Maryi - mówił ks. Jarosław Żmija.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję