Reklama

Kościół

XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”

Pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” będzie obchodzony 13 października w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie XXIV Dzień Papieski. Dzień ten upamiętnia pontyfikat Papieża Polaka i jest okazją do wsparcia zdolnej młodzieży z małych miejscowości, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

PAP/Piotr Nowak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tym, co składa się co roku na obchody Dnia Papieskiego mówili przedstawiciele Fundacji w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Podsumowali także ubiegłoroczny, XXIII Dzień Papieski.

Hasło XXIV Dnia Papieskiego, który odbędzie się 13 października, wyjaśnił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wskazał, starość i cierpienie to zagadnienia, które niekoniecznie są akceptowane przez współczesny świat, zdominowany przez postawy hedonistyczne, gdzie liczy się tylko młodość i piękno. Jednakże Jan Paweł II miał odwagę nauczać na te tematy wielokrotnie podczas swojego pontyfikatu. Zaświadczał także o nich własnym przykładem, gdy w ostatnich dziesięciu latach pontyfikatu cierpienie i starość były wręcz towarzyszami jego życia. - Także my, niezależnie czy głosimy o tym w porę czy nie w porę, powinniśmy o nich mówić - przekonywał metropolita warszawski, zachęcając do tego także media.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak podkreślił, papież był niejako prorokiem swoich czasów, gdyż poruszał wiele trudnych tematów, takich jak ochrona życia poczętego czy zło wojny i konieczność dążenia do pokoju na świecie. Dziś te zagadnienia nadal są istotne m.in. w kontekście wojny na Ukrainie i groźby rozszerzania się wojny na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Publiczne przeżywanie choroby a także starości, stały się jednymi z najbardziej zapamiętanych symboli pontyfikatu Papieża Polaka. Śledzone "na żywo" przez kilkaset milionów ludzi na całym świecie cierpienie papieża wciąż pozostaje głęboką nauką i wymownym świadectwem człowieczeństwa. Stylem, w jaki Jan Paweł II trwał przy życiowym krzyżu, nadawał zupełnie inną wagę swoim rozważaniom teologicznym i filozoficznym.

Reklama

Papież mówił o szczególnym przesłaniu Chrystusa składającym się na ten wymiar Ewangelii, który nazywa "Ewangelią cierpienia". Od początku swojej publicznej działalności Jezus mówił swoim słuchaczom o potrzebie cierpienia, a każdy, kto chce iść za Nim, musi zaprzeć się samego siebie, musi wziąć krzyż swój na każdy dzień i Go naśladować (Łk 9,23). Każdy cierpiący swoim cierpieniem fizycznym czy duchowym, zapisuje kolejne strony Ewangelii cierpienia głosząc ją zarazem swojemu otoczeniu i ludziom współczesnym.

Organizatorem Dni Papieskich jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla papieża Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

Reklama

W ciągu 24 lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Około 2000 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.

Poprzedni, XXIII Dzień Papieski obchodzony był 15 października 2023 r. pod hasłem “Jan Paweł II cywilizacja życia” nawiązującym do encykliki św. Jana Pawła II "Evangelium vitae" o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia - przypomniał przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk.

W przeddzień Dnia Papieskiego, 14 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Nagród TOTUS TUUS 2023. Nagrody te otrzymują osoby i instytucje, które w swoim życiu, działalności i misji inspirują się nauczaniem oraz postawą św. Jana Pawła II. Laureatami zostali: dr Paweł Grabowski (Promocja godności człowieka), prof. Paweł Łukaszewski (Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej), ks. prof. Jarosław Marecki (Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II) oraz Miesięcznik “W drodze” (TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka). Nagrodę specjalną TOTUS TUUS 2023 otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, wybitny teolog dogmatyczny i poeta.

W niedzielę 14 października bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu ds. Polonii, przewodniczył w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie porannej Mszy Św. „radiowej”. W Świątyni Opatrzności Bożej ks. Paweł Walkiewicz, wiceprzewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawił Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a homilię wygłosił ks. Dariusz Kowalczyk. W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie Mszę Św. celebrował z kolei biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz.

Reklama

W niedzielny wieczór TVP 1 wyemitowała Koncert Galowy XXIII Dnia Papieskiego pt. „Cywilizacja życia”. Wystąpili w nim m.in. Olga Szomańska, Anna Józefina Lubieniecka, Gabi Gąsior, Krzysztof Iwaneczko, Tadeusz Seibert, Marcin Sójka, Kuba Szmajkowski, Artur Caturian, zespół Tulia, zespół absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” TYLKO TY i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom XXIII Dnia Papieskiego była konferencja naukowa pt. „Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony?” zorganizowana 13 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Prelegentami byli: prof. Teresa Grabińska (Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu), ks. prof. Grzegorz Hołub (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) oraz ks. prof. Marian Machinek MSF (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).

Podczas XXIII Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Łącznie zebrano w nich 11 mln 17 tys. 308 zł i 41 gr. W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy w parafiach w Polsce zebrało w sumie 9 mln 812 tys. 918 zł i 98 gr. Zbiórka kościelna odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Walii, Niemczech, Holandii, USA, Szwajcarii, Norwegii i Austrii.

Zbiórka publiczna była przeprowadzona przez 147 sztabów w całym kraju. Wolontariusze zebrali w niej 1 mln 92 tys. 504 zł i 91 gr. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 82 tys. 546 zł i 52 gr, wysyłając ponad 19 tys. wiadomości.

Środki finansowe pozyskane w ramach Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych (ponad 4,5 mln zł) pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie około 2000 stypendystów, w tym 57 osób z Ukrainy.

Reklama

Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można również wesprzeć przekazując 1,5% swojego podatku dochodowego, podając nr KRS Fundacji: 0000150776. W 2022 r. wpłaty z tytułu odpisu wyniosły 428 tys. 408 zł i 82 gr. Tegoroczna kampania 1,5% odbywa się pod hasłem „Tak mało trzeba, by podarować uśmiech”.

- Wierzymy, że jest to nie tylko zachęta do wsparcia programu stypendialnego, ale także do realizowania kultury błogosławieństwa i wspierania dzieł, które przynoszą dobro - powiedziała stypendystka FDNT Anna Mielecka, zachęcając do przekazania odpisu podatku dochodowego na rzecz Fundacji.

Stałym punktem działalności Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" są wakacyjne spotkania formacyjne dla wspieranych stypendystów organizowane w duchu nauczania św. Jana Pawła II.

Podziel się cytatem

Reklama

Obóz dla stypendystów-studentów potrwa od 8 do 15 lipca w Gnieźnie pod hasłem „Powrót do źródeł”. W programie m.in. dzień skupienia w Licheniu, który poprowadzi o. Krzysztof Dzieńkowski SJ, znany w mediach społecznościowych jako Krzychu Jezuita; spotkanie z o. Tomaszem Nowakiem OP na polach Lednickich; koncert ewangelizacyjny Chóru i Orkiestry FDNT; forum stypendystów-studentów; poznanie Gniezna i regionu (wycieczki do Powidza, Biskupina, Kruszwicy). W spotkaniu weźmie udział około 700 osób.

Reklama

Stypendyści-uczniowie spotkają się na ogólnopolskim obozie organizowanym na terenie diecezji bielsko-żywieckiej od 19 do 27 lipca, któremu będzie towarzyszyło hasło „Duchowy GPS”. W tym czasie dla stypendystów zaplanowano m.in. poznawanie zabytków i historii Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna; piesze wędrówki po Beskidzie Żywieckim; dzień skupienia w Żywcu, który poprowadzą ks. Marek Studencki i Michał PAX Bukowski; dzień sportu w Bielsku-Białej. W obozie weźmie udział około 850 osób.

Tegoroczni maturzyści należący do programu stypendialnego Fundacji spędzą osiem wrześniowych dni w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną. W planie spotkania zatytułowanego „Życie niedokończony projekt” przewidziano wycieczki krajoznawcze, warsztaty i zajęcia z zakresu poznania siebie, umiejętności podejmowania decyzji, rozeznawania i realizacji powołania, przygotowania do obchodów XXIV Dnia Papieskiego oraz integrację we wspólnotach akademickich. W wyjeździe weźmie udział około 300 osób.

2024-04-17 14:19

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce XXI Dzień Papieski. Co się będzie działo?

Już po raz 21. w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie będzie obchodzony Dzień Papieski. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, który zorganizowany będzie 10 października, brzmi „Nie lękajcie się!”. W związku z tym wydarzeniem 30 września 2021 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się konferencja prasowa z udziałem kard. Kazimierza Nycza.

Obchodom tegorocznego XXI Dnia Papieskiego przyświeca hasło „Nie lękajcie się!”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

[ TEMATY ]

Toruń

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją. Jednak, gdy ta tradycja zaczyna zamieniać się w dramat uzależnienia od alkoholu, wówczas traci swój urok, a zamienia się w problem, o którym trudno mówić
Z ks. Dawidem Szymaniakiem posługującym wśród osób z uzależnieniem alkoholowym rozmawia Joanna Kruczyńska

JOANNA KRUCZYŃSKA: – Z jakim nastawieniem rozpoczynał Ksiądz posługę duszpasterską wśród uzależnionych od alkoholu w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w podtoruńskich Czerniewicach?

CZYTAJ DALEJ

Zaszczytna służba. Ustanowienie 215 lektorów

2024-05-19 11:10

Paweł Wysoki

Aż 215 lektorów z 72 parafii zostało pobłogosławionych przez abp. Stanisława Budzika do posługi odczytywania wiernym Słowa Bożego podczas Liturgii. Uroczystość odbyła się w wigilię Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie. Zgromadziła kapłanów oraz rodziny chłopców i mężczyzn podejmujących zaszczytną służbę w Kościele. Ustanowienie lektorów poprzedziła całoroczna praca, podczas której kandydaci poznawali Pismo Święte i obowiązki lektora. Kurs został zorganizowany w 18 dekanatach przez dekanalnych duszpasterzy ministrantów, a całość koordynował ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję