Reklama

Franciszek

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

[ TEMATY ]

papież

forum

Ghana

PAP/ETTORE FERRARI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To ogólnoświatowe przedsięwzięcie ekumeniczne jest współtworzone przez chrześcijan wszystkich wyznań. Zostało zapoczątkowane w 1998 roku. Ma swoje lokalne odpowiedniki w wielu krajach świata. W Polsce jest nim Polskie Forum Chrześcijańskie.

W przesłaniu papież przypomina, że zgromadzenie w Akrze uczestników z całego świata odzwierciedla piękną mozaikę współczesnego chrześcijaństwa z jego bogatą różnorodnością, a jednocześnie opiera się na naszej wspólnej tożsamości jako naśladowców Jezusa Chrystusa. Franciszek przypomina, że temat tegorocznego wydarzenia: „Aby świat poznał” wzywa chrześcijan do ucieleśnienia jedności i miłości Trójjedynego Boga w życiu osobistym i kościelnym, aby dawać wspólne świadectwo w świecie naznaczonym podziałami i rywalizacją.

„Niech to spotkanie pogłębi waszą wiarę i ożywi waszą braterską miłość podczas wspólnej modlitwy, wymiany osobistych doświadczeń i podejmowania wyzwań stojących przed globalną społecznością chrześcijańską” - zachęca Franciszek w przesłaniu wyrażając nadzieję, że to światowe spotkanie przyczyni się do budowania widocznej jedności między wszystkimi chrześcijanami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-04-18 16:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się w Watykanie z uczestnikami Forum Katolicko-Muzułmańskiego

[ TEMATY ]

forum

Ks. Waldemar Wesołowski

Przed rozpoczęciem audiencji ogólnej 12 listopada Franciszek spotkał się z trzydziestoosobową delegacją III Forum Katolicko-Muzułmańskiego. Ich trzydniowe spotkanie przy drzwiach zamkniętych przebiega pod hasłem „Pracować wspólnie, by służyć innym”. Ostatnia, zamykająca sesja, ma charakter publiczny. Na czele delegacji katolickiej stoi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran, a stronie islamskiej przewodniczy jordański książę Ghazi bin Muhammad bin Talal.

Dla członka jordańskiej rodziny królewskiej nie było to pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym. W maju br. towarzyszył mu bowiem w Ammanie podczas jego pielgrzymki do Ziemi Świętej. Był także jednym z inicjatorów ogłoszonego w 2007 r., po przemówieniu Benedykta XVI w Ratyzbonie, listu 138 uczonych świata islamskiego, zatytułowanego: „Wspólne słowo między wami a nami”. To właśnie wydarzenie zaowocowało zwołaniem pierwszego Forum Katolicko-Muzułmańskiego w 2008 r.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty - Osoba czy energia?

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Wydaje mi się, że ciągle za mało mówi się w Kościele o Duchu Świętym. Miałem ostatnio w domu wizytę dwóch nachalnych pań, najwyraźniej nie z naszego wyznania, które próbowały mi udowodnić, że Duch Święty to po prostu jakaś Boża energia, siła, sposób działania. Na dowód tego przeczytały mi całą masę tekstów, w których nigdzie nie było mowy o tym, że Duch Święty choć trochę podobny jest do osoby. Na jakiej podstawie uznajemy, że Duch Święty to Trzecia Osoba Trójcy Świętej, a nie np. energia czy tchnienie, które wychodzi od Jedynego Boga?
Michał

CZYTAJ DALEJ

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

W XIV Konwencji Stanowej uczestniczą - z pełnią praw - Delegaci z Rad Lokalnych zarejestrowanych do dnia 1 marca 2024 roku. Każda Rada jest reprezentowana przez dwóch Delegatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję