Reklama

Niedziela Częstochowska

Spotkanie modlitewno-formacyjne Apostolstwa „Margaretka” w archikatedrze częstochowskiej

„Jeden drugiego brzemiona noście” – to temat konferencji, którym 20 kwietnia, ks. Tomasz Chudy rozpoczął spotkanie modlitewno- formacyjne Apostolatu Margaretka w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

archikatedra

Apostolstwo Margaretka

Karol Porwich / Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po wygłoszonej konferencji abp Wacław Depo przewodniczył Eucharystii sprawowanej dla uczestników spotkania. Na zakończenie, arcybiskup podziękował wszystkim zebranym za modlitwę. Po Mszy św. była okazja do wspólnych rozmów, a następnie czas na adorację, świadectwa i modlitwę za księży.

Karol Porwich / Niedziela

Jest to dla nas ważne

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks Łukasz Dyktyński, opiekun duchowy apostolatu w archidiecezji częstochowskiej, podkreślił olbrzymie znaczenie modlitwy za kapłanów. I zaznaczył: – Aby pasterz miał siłę nosić owce, potrzeba mu szczególnego zaplecza”.

– Modlitwa oddziałuje i na kapłanów, i na te osoby, które świadomie modlą się za nich. To może nie od razu działa tak, jak znana fraza: "takich kapłanów macie, jak się za nich modlicie”, ale kapłani wywodzą się z konkretnego środowiska, w którym się kształtują i, bezspornie, to od tego środowiska również zależy, jakimi pasterzami będą w przyszłości – wyjaśnił ks. Adam Mikoś, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku.

Ks. Mikoś wspomniał sytuacje, w których jako solenizant, od parafian otrzymuje koperty, ale takie z „Margaretką”, zamiast tradycyjnych upominków. Duchowny podkreślił także, jak ważna jest kondycja osobista każdego kapłana i jak codziennie należy o nią dbać. – Każdy z nas, kapłanów, nie może poczuć się zwolniony z osobistej pracy nad sobą, z drogi uświęcania, z wierności łask – dodał duszpasterz.

Ks. Tomasz Chudy, podkreślając podczas konferencji istotę wsparcia kapłanów przez świeckich, zwrócił się do obecnych słowami: – Jesteście tymi, którzy podtrzymują ręce kapłanów.

Karol Porwich / Niedziela

Wspieramy naszych księży

Abp Wacław Depo przypomniał w rozmowie z „Niedzielą” spotkanie z p. Zofią z Ostrowca Świętokrzyskiego, która przez 10 lat modliła się za arcypasterza, po tym, jak otrzymała od jednej z uczestniczek rekolekcji oazowych prowadzonych przez abp. Depo jego obrazek prymicyjny z prośbą o modlitwę.

Reklama

– Modlitwa za kapłanów w naszym małżeństwie łączy się ściśle z nawróceniem, które dokonało się w naszym życiu. To kapłani modlili się za nas, pokazali nam miłość Pana Boga, a my naszą modlitwą odwzajemniamy się – powiedziała Ela Cierpica, która wraz z mężem Pawłem podzieliła się podczas spotkania swoim świadectwem. – Ks. Chudy podczas konferencji pięknie powiedział o miłości. Myślę, że to jest też odpowiedź, dlaczego modlimy się za kapłanów. Kiedyś żona powiesiła u nas w domu napis: „Czas jest wart tyle, ile jest w nim miłości”, dlatego staramy się to wypełniać i modlić się za kapłanów, a już wielokrotnie przekonaliśmy się, że ta modlitwa działa w dwie strony i umacnia zarówno księży, jak i nas - dodał Paweł Cierpica.

Karol Porwich / Niedziela

Ks. Kamil Cudak, wikary parafii Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie, zaproponował swojej wspólnocie, aby zamiast typowych prezentów przekazali proboszczowi właśnie „Margaretkę”. Inicjatywa zaczęła się rozszerzać i parafianie objęli modlitwą wszystkich księży w parafii. – Ja osobiście bardzo odczuwam modlitwę parafian, szczególnie wtedy, kiedy mam natłok obowiązków. Wówczas przypominam sobie o wsparciu modlitewnym moich parafian i wiem, że dam rady, bo jestem niesiony właśnie mocą tej modlitwy – zwierzył się ks. Kamil.

Początki „Apostolatu Margaretka” związane są z życiem Margaret O’Donnell z Kanady, która w latach 80. na skutek choroby Heinego-Medina doznała paraliżu w wieku 13 lat. Doświadczenie stało się dla niej impulsem do ofiarowania cierpienia przede wszystkim w intencji księży.

2024-04-20 22:16

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczególne wyróżnienie

Niedziela łódzka 52/2021, str. VI

[ TEMATY ]

nagroda

archikatedra

Piotr Drzewiecki

Carlo De Marco, doradca burmistrza, który w jego imieniu odbiera nagrodę

Carlo De Marco, doradca burmistrza, który w jego imieniu odbiera nagrodę

Odznaczenie dla włoskiej społeczności wręczył prymas Polski abp Wojciech Polak w trakcie Mszy św. w łódzkiej archikatedrze.

Laureatami tegorocznej nagrody Orła im. Jana Karskiego zostali burmistrz Salvatore Martello i społeczność włoskiej wyspy Lampedusa. Podczas Eucharystii modlono się za całą społeczność wyspy, która od lat pomaga migrantom przybywającym na nią z wybrzeży Afryki.

CZYTAJ DALEJ

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

[ TEMATY ]

Trójca Święta

Adobe.Stock

Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Św. Rupert, opat z Ottobeuren (zmarł ok. 1180) tłumaczy, dlaczego święto Najświętszej Trójcy umieszczono w kalendarzu liturgicznym w najbliższą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego: "Albowiem wkrótce po Zstąpieniu Ducha Świętego prawda Chrystusowa i chrzest przez Niego nakazany w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego były udzielane po całym świecie. Tak przeto uroczystość dzisiejsza jest najpiękniejszym zamknięciem cyklu zbawienia".

CZYTAJ DALEJ

Drezdenko za życiem

2024-05-26 14:21

[ TEMATY ]

Zielona Góra

drezdenko

ks. Paweł Greń

Marsz w obronie życia przeszedł 26 maja ulicami Drezdenka.

W niedzielę 26 maja kilkadziesiąt osób zgromadziło się w Drezdenku na rodzinnej manifestacji w obronie życia. Wydarzenie, pełne radości i pozytywnej energii, przyciągnęło całe rodziny, młodych oraz seniorów, którzy wspólnie zamanifestowali swoje wsparcie dla idei ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Był to silny głos społeczny za zdrową rodziną, ochroną dzieci przed deprawacją oraz manipulacjami zgubnych ideologii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję