Reklama

Niedziela Sandomierska

Trwać przy błogosławionych

Trwa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w naszej diecezji.

2024-04-21 11:08

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszego dnia wierni uczestniczyli w czuwaniach modlitewnych przy relikwiach błogosławionej rodziny z Markowej, które zakończyły się Apelem Jasnogórskim. Modlitwie wieczornej przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W wygłoszonym podczas apelu słowie, biskup Nitkiewicz mówił o kryzysie zaufania charakteryzującym relacje międzyludzkie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedynie Bóg nigdy nie zawodzi, nie zdradza. Pozostaje zawsze wierny ponieważ nas kocha. „Bóg jest miłością” (1J 4,16). Miłość zaprowadziła Chrystusa na krzyż, na którym oddał Swoje życie za wszystkich. Ona była Jego orężem w zwycięskim pojedynku ze śmiercią.

Reklama

Jeśli w przypadku błogosławionej rodziny Ulmów ostatnie słowo nie należało do śmierci, to właśnie dlatego, że byli zjednoczeni z Chrystusem. Starali się kochać podobnie, jak Jezus. Miłość kształtowała ich myśli i wyrażała się w czynach. „Śmierć przyjęta z miłości – zwycięża śmierć! – uważa św. Jan Paweł II”. To samo można powiedzieć o męczeństwie rodziców i dzieci z Markowej.

Żydzi, którym udzielili schronienia mieli do nich pełne zaufanie. Powierzyli im swoje życie. Nie wiemy skąd wzięła się ta ufność. Może po prostu zobaczyli w ich oczach miłość. Słyszeli, że są chrześcijanami nie tylko z imienia. Podczas ciemnej wojennej nocy biło od Ulmów światło budzące w sercu nadzieję. Światło mające swoje źródło w miłości do Boga i drugiego człowieka. Podobnych ludzi było w okupowanej Polsce więcej, a naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o tym heroizmie wyrastającym z wiary i przynależności do Kościoła katolickiego.

Zapytajmy się dzisiaj o naszą miłość. Jak ona jest? Czy w ogóle potrafimy kochać? „Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą! (1J 3,18) – przypomina św. Jan Ewangelista. Tylko taka miłość pozwala odnieść zwycięstwo nad śmiercią i cieszyć się prawdziwym życiem. Błogosławiona rodzino Ulmów naucz nas kochać i oręduj za nami u Boga – mówił biskup.

Na zakończenie Biskup Ordynariusz udzielił wszystkim zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa relikwiami błogosławionej Rodziny Ulmów.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Niedziela, 19 maja. Niedziela Zesłania Ducha Świętego

CZYTAJ DALEJ

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

W czasie homilii abp Szal zwrócił się do kandydatów do święceń: „jesteście drodzy bracia diakoni w ręku Pana Boga, za chwilę przyjmiecie szczególną posługę jako kapłani jak przypomniał nas Chrystus. To On nas wybrał na tę służbę. Wybrał was po to, abyście szli w Jego imieniu na cały świat – mówił metropolita przemyski.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję