Reklama

Kościół

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych obradujących nad rewizją tekstu konstytucji zakonnych.

2024-04-24 09:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karmelitanki Bose

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozmowa z s. Teresą, przewodniczącą Federacji Karmelitanek Bosych w Polsce.

W 2016 r. Papież Franciszek wydał dokument «Vultum Dei quaerere» - Konstytucję Apostolską o żeńskim życiu kontemplacyjnym, a następnie Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wydała dokument “Cor Orans”, Instrukcję wykonawczą Konstytucji «Vultum Dei quaerere», która zobligowała klasztory karmelitańskie do zrzeszenia się w Federacje. Przewodniczącą Federacji pw. Ducha Świętego Karmelitanek Bosych w Polsce jest siostra Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. Federacja ta oprócz Polski obejmuje także Ukrainę, Słowację i Republikę Czeską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. Teresa jest lekarzem i jeszcze w czasie studiów medycyny wstąpiła do zgromadzenia sióstr Magdalenek od Pokuty. Jako siostra pracowała trzy lata w szpitalu, ale powoli dojrzewała w niej idea wstąpienia do zakonu kontemplacyjnego, właśnie do karmelitanek bosych.

W zeszłym tygodniu delegatki Federacji Karmelitanek Bosych z całego świata zebrały się w miejscowości Nemi pod Rzymem, by zająć się rewizją konstytucji zakonnych. 18 kwietnia siostry zostały przyjęte na prywatnej audiencji przez Franciszka. 

Archiwum rozmówczyni

Włodzimierz Rędzioch: - Czemu służyło wasze spotkanie?

- Nowe dokumenty watykańskie sprawiły, że nasze konstytucje zakonne są w pewnych punktach zdezaktualizowane, dlatego musimy je nowelizować. Nasz ojciec generał dostał polecenie od Stolicy Apostolskiej, by zorganizować tego typu spotkanie. Spotkanie w Nemi ukazało całą różnorodność językową i kulturową karmelitanek, które przyjechały na zjazd z całego świata. Doszliśmy do wstępnego porozumienia, zachowaliśmy jedność, chociaż proces przygotowania nowych konstytucji, rozpoczęty na szczeblu Federacji potrwa jeszcze trochę czasu. Chodzi nam o to, by pomimo całej naszej różnorodności, opierając się na Piśmie Świętym, Regule, tekstach św. Teresy z Avila i Św. Jana od Krzyża zachować najistotniejsze cechy charyzmatu terezjańskiego i dzięki temu przemawiać tym samym językiem do świata. Zastanawiamy się, czy tylko uzupełnić to, o co prosi nas Ojciec Święty, czy zmienić „język” konstytucji, aby był zrozumiały dla współczesnych młodych ludzi. Ale chodzi o to, aby do klauzury nie wpuścić ducha światowości, mentalności świata. Najważniejsze nasze wartości to zjednoczenie z Bogiem – intensywna relacja z Panem Jezusem przez modlitwę w samotności, milczeniu i w pracy dla Kościoła. Mamy świadomość, że w ten sposób uczestniczymy w misji Kościoła, podtrzymujemy Ojca Świętego i kapłanów.

Reklama

- Papież Franciszek chce Kościoła „in uscita” – wychodzącego na zewnątrz, do ludzi. Jak to pogodzić z waszym życiem za klauzurą?

- My to realizujemy zawsze, o czym świadczy sam przykład św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji, chociaż nigdy nie opuściła klauzury. My realizujemy więc w to, czego od nas oczekuje Ojciec Święty. 

- A jakie były wrażenia z prywatnej audiencji z Franciszkiem?

- Dla mnie było to pierwsze osobiste spotkanie z Ojcem Świętym. Franciszek przyjął nas w Sali Klementyńskiej, każda z nas mogła przywitać się z nim i powiedzieć parę słów. 

Jeżeli chodzi o jego przesłanie, Franciszek powiedział, żeby nie trzymać się starych form, które można zmieniać zachowując te same wartości. Przestrzegał przed nostalgią za tym, co było – Duch Święty działa tu i teraz, dlaczego musimy żyć chwilą obecną. 

- Czym jest dziś zakon karmelitanek?

„Żeńskie życie kontemplacyjne zawsze wyobrażało w Kościele i dla Kościoła jego modlące się serce, stróża bezinteresowności i obfitej płodności apostolskiej, a także było widzialnym świadkiem tajemniczej i różnorodnej świętości” – pisze Ojciec Święty Franciszek w Konstytucji «Vultum Dei quaerere». Pragniemy kontynuować tę misję wspierając przez modlitwę wszystkich naszych braci i siostry w Chrystusie, szczególnie Ojca Świętego, biskupów i prezbiterów. Stanowimy dość dużą armię: 68 federacji z konstytucjami z roku 1990 i 1991, w których zrzeszonych jest łącznie 9800 sióstr.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W częstochowskim Karmelu

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, 16 lipca Mszy św. w kaplicy zakonnej klasztoru pw. Miłosierdzia Bożego u Sióstr Karmelitanek Bosych w Częstochowie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. Msza św. była połączona z błogosławieństwem i nałożeniem szkaplerzy.

Karmel w Częstochowie erygowany został dekretem z dnia 19 marca 1957 r. Kaplica Klasztoru Miłosierdzia Bożego została otwarta i poświęcona 7 listopada 1982 r. W 1983 roku Wspólnota zrealizowała fundację nowego klasztoru w Szczecinie, a w 2007 roku w Oziornoje na terenie Kazachstanu.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedności

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

Św. Jan I

pl.wikipedia.org

Św. Jan I, papież

Św. Jan I, papież

Oparł się władzy świeckiej, by bronić autorytetu Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28

[ TEMATY ]

krzyż

rozmowa

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dr Błażej Poboży: To jest w mojej ocenie odbieranie obywatelom, urzędnikom prawa do okazywania swoich uczuć religijnych i swojego związku z religią. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i oburzająca. Stanowi pewną konsekwencję działań, które stołeczny ratusz podejmował od dłuższego czasu. Pamiętam, jako radny Warszawy z pięcioletnim stażem, jak najpierw niektórym radnym z zaplecza prezydenta Trzaskowskiego przeszkadzały kolędy w windach, które jeździły w Pałacu Kultury. Później, już dwa lata z rzędu, zrezygnowano z tradycyjnego „opłatka”, który przez lata, niezależnie od tego, kto był prezydentem stolicy, był czymś zupełnie naturalnym w okresie świątecznym. A teraz, w myśl zasady jednego z aktualnych ministrów w rządzie Donalda Tuska, który mówił o opiłowywaniu katolików z przywilejów, mamy skandaliczne, niezrozumiałe, w mojej ocenie sprzeczne z Konstytucją RP i z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję