Reklama

Kościół

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Między sesjami roboczymi rzecznicy odwiedzili miejsca pielgrzymkowe w archidiecezji warmińskiej. M.in. nawiedzili bazylikę konkatedralną pw. św. Jakuba Apostoła w Olsztynie, gdzie koncelebrowali Mszę św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Eucharystia sprawowana była w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski i archidiecezji warmińskiej. Abp Górzyński podkreślił w homilii, że „św. Wojciech swoją męczeńską śmiercią dał fundament naszej chrześcijańskiej wiary. Podkreślają to także historycy, bo w Gnieźnie wydarzyło się coś, co ma bardzo konkretny wymiar administracyjny – pierwsza metropolia, archidiecezja założona w Gnieźnie. A to miało wpływ także na to, że książę Chrobry został królem i powstało Państwo Polskie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzecznicy zwiedzili również Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp. Jana Obłąka oraz Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, którego najsłynniejszym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik, pełniący w latach 1516-1521 obowiązki administratora dóbr Kapituły, a także poznali historię objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Reklama

Na temat aktualnych spraw Kościoła w Polsce uczestnicy wydarzenia w Gietrzwałdzie dyskutowali na specjalnej sesji z metropolitą warmińskim, który przyznał, że „instytucja rzecznika jest instytucją ważną w życiu Kościoła katolickiego, by inni nie tworzyli za nas narracji”. Dodał, że włączenie środków społecznego przekazu do duszpasterstwa jest istotne, gdyż również media są narzędziem posługi i ewangelizacji.

Podziel się cytatem

Ostatniego dnia rzecznicy sprawowali Eucharystię w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, które wiąże się z jedynymi w Polsce uznanymi przez Kościół objawieniami Matki Najświętszej. Objawienia miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Maryja ukazywała się dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Pierwsza z nich jest kandydatką na ołtarze. Etap diecezjalny jej procesu beatyfikacyjnego został zakończony przez archidiecezję warmińską 15 kwietnia br.

2024-04-24 11:09

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeczniczka ŚDM: bezpieczeństwo jest naszym priorytetem

[ TEMATY ]

rzecznik

ŚDM w Krakowie

Marcin Mazur

„Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem” – zapewnia Dorota Abdelmoula, rzeczniczka ŚDM. Jak zaznacza, zamachy terrorystyczne w Brukseli na ten moment nie spowodowały zmian w programie Światowych Dni Młodzieży.

„Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie, które od wielu lat niesie przesłanie pojednania, przesłanie pokoju. Też w takim duchu, z taką intencją przygotowania do tego spotkania trwają od wielu miesięcy” – mówi Dorota Abdelmoula podkreślając, że z jednej strony są to przygotowania duchowe a z drugiej strony wszelkiego rodzaju przygotowania logistyczne, które trwają już od dłuższego czasu we współpracy ze służbami międzynarodowymi, z władzami krajowymi i lokalnymi.

CZYTAJ DALEJ

Pielęgnujmy wiarę w nas i przekazujemy ją innym

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Niedziela, 23 czerwca. Dwunasta niedziela zwykła

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: Kościół trzeba budować na Chrystusie i z Chrystusem

2024-06-24 09:29

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Parafia pw. bł. Michała Kozala w Wągrowcu/Archidiecezja Gnieźnieńska

„Kościół trzeba zawsze budować na Chrystusie i z Chrystusem. Nie dajcie się zwieść tym, którzy także i dziś chcą przeciwstawić Chrystusa Kościołowi!” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Wągrowcu, gdzie w niedzielę 23 czerwca poświęcił kościół parafialny pw. bł. Michała Kozala.

Przywołując w homilii słowa papieża Benedykta XVI metropolita gnieźnieński podkreślił wagę jedności wspólnoty Kościoła, której fundamentem jest Jezus Chrystus.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję