Reklama

Kościół

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Między sesjami roboczymi rzecznicy odwiedzili miejsca pielgrzymkowe w archidiecezji warmińskiej. M.in. nawiedzili bazylikę konkatedralną pw. św. Jakuba Apostoła w Olsztynie, gdzie koncelebrowali Mszę św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Eucharystia sprawowana była w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski i archidiecezji warmińskiej. Abp Górzyński podkreślił w homilii, że „św. Wojciech swoją męczeńską śmiercią dał fundament naszej chrześcijańskiej wiary. Podkreślają to także historycy, bo w Gnieźnie wydarzyło się coś, co ma bardzo konkretny wymiar administracyjny – pierwsza metropolia, archidiecezja założona w Gnieźnie. A to miało wpływ także na to, że książę Chrobry został królem i powstało Państwo Polskie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzecznicy zwiedzili również Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp. Jana Obłąka oraz Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, którego najsłynniejszym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik, pełniący w latach 1516-1521 obowiązki administratora dóbr Kapituły, a także poznali historię objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Reklama

Na temat aktualnych spraw Kościoła w Polsce uczestnicy wydarzenia w Gietrzwałdzie dyskutowali na specjalnej sesji z metropolitą warmińskim, który przyznał, że „instytucja rzecznika jest instytucją ważną w życiu Kościoła katolickiego, by inni nie tworzyli za nas narracji”. Dodał, że włączenie środków społecznego przekazu do duszpasterstwa jest istotne, gdyż również media są narzędziem posługi i ewangelizacji.

Podziel się cytatem

Ostatniego dnia rzecznicy sprawowali Eucharystię w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, które wiąże się z jedynymi w Polsce uznanymi przez Kościół objawieniami Matki Najświętszej. Objawienia miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Maryja ukazywała się dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Pierwsza z nich jest kandydatką na ołtarze. Etap diecezjalny jej procesu beatyfikacyjnego został zakończony przez archidiecezję warmińską 15 kwietnia br.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: Dyspensa od uczestnictwa w Eucharystii nie oznacza zakazu pójścia na Mszę św.

[ TEMATY ]

rzecznik

Episkopat News

Skorzystanie z dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii niedzielnej lub świątecznej jest przywilejem, a nie obowiązkiem – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że uczestnictwo we Mszy św. transmitowanej w mediach społecznościowych oraz przez radio i telewizję nie jest tożsame z udziałem w Eucharystii w kościele. „Msza św. internetowa lub telewizyjna nie jest pełnym uczestniczeniem w Ofierze Chrystusa, chociażby dlatego, że nie ma możliwości przystąpienia do sakramentów” – zauważył.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

zesłanie

Duch Święty

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka" a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

W XIV Konwencji Stanowej uczestniczą - z pełnią praw - Delegaci z Rad Lokalnych zarejestrowanych do dnia 1 marca 2024 roku. Każda Rada jest reprezentowana przez dwóch Delegatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję