Reklama

Niedziela Sandomierska

Biblia nauczycielką miłości bliźniego

Kolejnym przystankiem na trasie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów była bazylika katedralna w Sandomierzu. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani oraz wierni z rejonu sandomierskiego.

2024-04-24 11:24

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystego wprowadzenia relikwii do świątyni dokonał ks. Jacek Marchewka. Następnie wierni uczestniczyli w modlitwie różańcowej w intencji rodzin oraz mieli możliwość wysłuchania wykładu ks. dr. Michała Powęski pt. „Biblia w rodzinie Ulmów”. Prelegent podkreślał, że Pismo Święte w życiu Rodziny Ulmów miało bardzo ważne znaczenie.

– Choć w biblii Ulmów oznaczone są jedynie dwa fragmenty: Przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie oraz błogosławieństwo Jezusa dla tych, którzy znoszą utrapienie i prześladowania. To należy podkreślić, że w rodzinie Ulmów Pismo Święte zajmowało bardzo ważne miejsce. Biblia – Słowo Boga, to przecież Słowo o Bogu obecnym w codzienności człowieka. Mimo, że spisane objawienie już się zakończyło, to jednak zapisana jest tam historia o Bogu, który jest ciągle obecny w naszej codzienności. Błogosławiona Rodzina z Markowej żyła treściami zawartymi w biblii każdego dnia i na serio traktowała zapisane tam wskazówki odnoszące się do życia człowieka – mówił ks. Michał Powęska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Centralnym punktem wieczoru była Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. Rafała Kułagi, wikariusza generalnego, którą koncelebrowali kapłani posługujący w Sandomierzu oraz okolicy. W homilii ks. dr Bartłomiej Krzos podkreślał, że błogosławiona Rodzina z Markowej jest dowodem na głęboko zakorzenioną wiarę w ich sercach.

Reklama

– Po swoim Zmartwychwstaniu Chrystus dał wiele dowodów na to, że żyje. Oto dzisiaj daje nam kolejny dowód, a jest nim życie świętych, zwłaszcza męczenników. Nikt nie może powiedzieć bez pomocy z nieba „Panem jest Jezus”, a tym bardziej nikt nie może tego wyznania przypieczętować życie, jeśli najpierw sam nie spotka żyjącego Chrystusa. Kiedy Ulmowie klękali razem do modlitwy albo sięgali po rodzinną Biblię sam Pan Jezus zmartwychwstały zasiadał przy ich stole i mówił im: zostaliście ochrzczeni wodą, ale wkrótce zostaniecie ochrzczeni ogniem. Ale nie bójcie się, Duch Święty zstąpi na was i otrzymacie z nieba moc i będziecie Moimi świadkami aż po krańce ziemi. Martyr to świadek i męczennik – mówił kaznodzieja.

Po zakończonej Eucharystii wierni mieli możliwość czuwania modlitewnego do Apelu Jasnogórskiego, po którym nastąpiło przekazanie relikwii męczenników z Markowej do Wyższego Seminarium Duchownego.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty - Osoba czy energia?

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Wydaje mi się, że ciągle za mało mówi się w Kościele o Duchu Świętym. Miałem ostatnio w domu wizytę dwóch nachalnych pań, najwyraźniej nie z naszego wyznania, które próbowały mi udowodnić, że Duch Święty to po prostu jakaś Boża energia, siła, sposób działania. Na dowód tego przeczytały mi całą masę tekstów, w których nigdzie nie było mowy o tym, że Duch Święty choć trochę podobny jest do osoby. Na jakiej podstawie uznajemy, że Duch Święty to Trzecia Osoba Trójcy Świętej, a nie np. energia czy tchnienie, które wychodzi od Jedynego Boga?
Michał

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

[ TEMATY ]

ks. Studenski

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego. Czy święci naprawdę byli nieskazitelni? A może ich wady sprawiły, że ich duchowe triumfy są jeszcze bardziej imponujące?

Te sensacyjne odkrycia stały się możliwe dzięki grafologii. Grafologia, dziedzina tajemnicza i fascynująca, niczym śledztwo prowadzone przez detektywa, ujawnia sekrety skrywane w odręcznym piśmie. Dowiedz się, jak badanie charakteru pisma może służyć jako narzędzie rozpoznawania cech osobowościowych, a nawet odgrywać kluczową rolę w sądowych rozprawach.

CZYTAJ DALEJ

Prosimy Ducha Świętego o jedność

2024-05-19 12:44

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Biskup Jacek Kiciński CMF

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

Zanim rozpoczęła się Msza święta poświęcony został sztandar jednej z kopalń bazaltu. Wprowadzając w Liturgię, ks. Krzysztof Hajdun, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy zaznaczył, że pielgrzymka rozpoczęła się już dzień wcześniej, kiedy to wyruszyła piesza pielgrzymka do Henrykowa. Rozpoczęła się o godz. 7:00 Mszą świętą w kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, a następnie uczestnicy udali się do Borowa i stamtąd pieszo przeszli ponad 30 km do Henrykowa. - Dziś obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dlatego też podczas tej Mszy świętej prosimy, aby Duch Święty uświęcał nasze serca, umysły, pracę, rodziny i naszą Ojczyznę - zaznaczył ks. Hajdun, zachęcając do wspólnej modlitwy za ludzi pracy oraz witając wszystkich przybyłych gości oraz poczty sztandarowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję