Reklama

Kultura

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce 20 kwietnia, w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Rozpoczęło się od prawykonania utworu skomponowanego do wiersza Włodzimierza Pietrzaka przez kaliskiego kompozytora Fryderyka Stankiewicza. Słowa wiersza „Tędy jutro odejdę” zaśpiewała Patrycja Kliber, przy fortepianie towarzyszył jej sam kompozytor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gwardian klasztoru franciszkanów w Kaliszu, ojciec Waldemar Ułanowicz, odmówił modlitwę w intencji pokoju na świecie, za zmarłych mecenasów oraz świętej pamięci Barbarę Kukułę i Antoninę Musialską, zmarłe sekretarki biura konkursu. Prowadzący galę, Lech Wierzbowski, aktor kaliskiego teatru, odczytał list skierowany do prezes fundacji Pro Arte Christiana, dr Beaty Michalak-Koniecznej przez Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Wasyla Zwarycza. Autorom najlepszych prac plastycznych i fotograficznych, a także najlepszym recytatorom wierszy Pietrzaka, nagrody wręczyli jurorzy i mecenasi. Goście i uczestnicy podsumowującej wydarzenie uroczystości mogli podziwiać i wysłuchać najlepszych recytatorów, którzy przedstawili własne interpretacje wierszy Włodzimierza Pietrzaka: Laurę Królak z Kalisza i Kalinę Rylską z Turku.

Reklama

Pióro wieczne z faksymile podpisu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy otrzymała laureatka pierwszej nagrody w edycji recytatorskiej, Laura Królak. W jubileuszowej edycji konkursu po raz pierwszy przyznano nagrodę imienia Jana Koniecznego, nauczyciela, samorządowca, społecznika, wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Turku. Nagrodę tę otrzymała Władysława Ostryńska z Ukrainy, która pracę konkursową namalowała w schronie podczas alarmów bombowych.

Prace plastyczne oceniło jury z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM: prof. Monika Kostrzewa, dr Anna Sobczyk-Gąsiorek i dr Beata Michalak-Konieczna. Do udziału w konkursie zgłoszono 586 prac od uczestników z Polski, Belgi, Holandii Hiszpanii, Litwy, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Jurorzy w edycji plastycznej postanowili przyznać nagrody i wyróżnienia:

W kategorii: 3 – 6 lat

I nagroda – Pola Koszela z Kalisza za pracę „Mojarodzina”, II nagroda – Nadia Głowinkowska z Kalisza za pracę „ Mojarodzina”, III nagroda – Alexander Bartnik z Nowego Jorku – USA za pracę „Kosmos”. Wyróżnienia otrzymały: Barbara Filipczak z Kalisza za pracę „Moja rodzina”, Hanna Gralak z Kalisza za pracę „Moja rodzina”, Paula Gruszczyńska z Kalisza za pracę „Moja rodzina”.

W kategorii 7 – 11 lat:

I nagroda – Anastasia Plokarz z Garfield z USA za pracę „Kapliczki maryjne”, II nagroda – Kalina Szymańska z Rydzyny za pracę „Moja Rodzina”, III nagroda – Alisa Jakubauskaite z Rudamina – Litwa za pracę „Kosmos”. Wyróżnienia otrzymali: Alan Mularek z Gąsina za pracę „Kapliczki maryjne”, Kalina Szewczyk z Cisewa za pracę „Kosmos”, Izabella Andreasik z Zbilitowskiej Góry za pracę „Kosmos”.

Reklama

W kategorii 12-15 lat:

I nagroda – Maja Sromicka z Nowej Soli za prace „Kosmos”, II nagroda – Patryk Nietupski Capała z Madrytu – Hiszpania za pracę „Kosmos”, III nagroda – Vesta Vitkunaite z Rudomina – Litwa zapracę „Sport”. Wyróżnienie otrzymała: Helena Grinienko z Nort Haledon z USA za pracę „Kapliczki maryjne”.

W kategorii 16-20 lat:

I nagroda – Kamila Alina Sawko z Wilna – Litwa za pracę „Kapliczki maryjne”, II nagroda – Władysława Ostryńska z Kijowa – Ukraina za pracę „Polska moja ojczyzna”, III nagroda – Pola Pietrzak z Włocławka za pracę „Kapliczki maryjne”. Wyróżnienie otrzymała: Beata Klimaszewskaja z Wilna – Litwa za prace „Kosmos”

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

Do kategorii recytatorskiej zgłosiło się 18 uczestników z Polski i Stanów Zjednoczonych. Jury edycji recytatorskiej pracowało w składzie: dr Małgorzata Ratajczyk i dr Beata Konieczna z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM oraz Wojciech May.

Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia:

W kategorii: 11 - 13 lat:

I nagroda - Kalina Rylska z Turku, II nagroda - Nadia Gościniak z Krakowa, III nagroda - Mateusz Leśniak z Koniecpola, Wyróżnienie otrzymał Dominik Gembalczyk z Kornowac.

W kategorii 14 -16 lat:

I nagroda - Laura Królak z Kalisza, II nagroda - Piotr Gil z Drezdenka, III nagroda - Zuzanna Kowalczyk z Krzepic. Nagrodę Prezesa Fundacji Pro Arte Christiana otrzymał Jan Karol Jankowski z Warszawy. W kategorii 17-20 lat jury nie przyznało nagród.

Prace fotograficzne wybrali profesorowie i adiunkci z Łódzkiej Szkoły filmowej: dr Bartłomiej Talaga, prof. Tomasz Komorowski i prof. Janusz Maria Tylman. Po obejrzeniu 69 prac fotograficznych z Hiszpanii, Mołdawii, Polski i Stanów Zjednoczonych, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia: W grupie wiekowej 17-20 lat I, II i III nagrody jury nie przyznało. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Filip Gierek z Mieszkowa za pracę „Polska Moja Ojczyzna”. W grupie wiekowej 14 -16 lat I, II i III nagrody jury nie przyznało. Wyróżnienie otrzymała Justyna Wysocka z Wołomina za pracę „Kosmos”, „Polska Moja Ojczyzna”. W grupie wiekowej 11 – 13 lat I nagrody jury nie przyznało, II nagroda - Magdalena Wnęk z Krakowa za cykl trzech zdjęć „Kosmos”, III nagroda - Angelika Pyc z Brooklynu – USA za temat „Kapliczki Maryjne”, Wyróżnienie otrzymała Milena Sitarz z Krakowa za pracę w temacie „Moja Rodzina i Polska Moja Ojczyzna”.

Reklama

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

Patronat medialny nad konkursem objęli: TVP1, TVP Poznań, Polska Agencja Prasowa, Tygodnik Idziemy, Tygodnik Katolicki Niedziela, Przewodnik Katolicki, Mały Gość Niedzielny, Radio Poznań, Radio Jasna Góra, Latarnik Kaliski, Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej Opiekun.

Wśród nagród znalazły się albumy książkowe z imienną dedykacją, tablety, srebrne monety i numizmaty kolekcjonerskie, banknoty kolekcjonerskie, pióra wieczne, drobny sprzęt elektroniczny, a także pobyty weekendowe w renomowanych hotelach dla laureata z opiekunem pięknych zakątkach Polski.

Dziękujemy również wszystkim nauczycielom, opiekunom i rodzicom za przygotowanie uczestników do poszczególnych kategorii konkursu.

2024-04-24 13:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmagania młodych filozofów

[ TEMATY ]

konkurs

Monika Łukaszów

41 osób wzięło udział w Etapie Okręgowym Konkursu Filozofii Klasycznej. Zmagania konkursowe młodych filozofów odbyły się w czwartek 10 marca 2016 br. w Centrum Spotkań Jana Pawła II w Legnicy. Konkursowi przyświecało hasło „ Skąd idziemy? Dokąd zmierzamy? Istota kultury”

Do etapu okręgowego zakwalifikowały się osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w etapie szkolnym tego konkursu, który odbył się 26 października 2015 r. Wzięło w nich udział blisko 300 uczniów z 40 szkół ponadgimnazjalnych z całego Dolnego Śląska. Osoby, które uzyskały najwięcej punktów podczas pisania testu, zakwalifikowały się do etapu okręgowego. Na tym etapie uczniowie musieli napisać pracę pisemną na jeden z podanych tematów. Do wyboru były trzy: Personalistyczna wizja kultury wyeksponowana na tle innych nurtów filozofii współczesnej; W jaki sposób przez kulturę człowiek dociera do prawdy, dobra i piękna ? i Człowiek dla kultury czy kultura dla człowieka. Opisz związek zachodzący pomiędzy kulturą a człowiekiem. - Konkurs przerósł nasze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania - w imieniu organizatorów mówi ks. Andrzej Ziombra - Wydawałoby się że Filozofia młodzież odstrasza, że jest trudna, a okazuje się że jest wręcz przeciwnie. Widzimy że młodzież jest Filozofią zainteresowana. I jak się okazuje Filozofia nie tylko nie zamiera, ale ma swoich fascynatów, a to nas bardzo cieszy. My ze swojej strony obiecujemy, że będziemy temat Filozofii dalej rozwijali. Mamy już pomysł i projekt robienia podobnych konkursów na etapie szkół gimnazjalnych - dodaje ks. Ziombra.

CZYTAJ DALEJ

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w USA. Zobacz wideo

2024-06-22 07:01

[ TEMATY ]

Najświętsze Serce Pana Jezusa

YouTube

Bavarian Waste, rodzinna firma z Kentucky w Stanach Zjednoczonych Ameryki twierdzi, że jej główną misją jest promowanie panowania Chrystusa Króla w społeczeństwie. Film przedstawiający flagę, którą wywiesili, podbija internet.

Wideo przedstawiające największą flagę Najświętszego Serca Pana Jezusa na świecie stało się już wiralem w mediach społecznościowych. A jest o czym mówić. W końcu niecodziennie ktoś wywiesza płótno o wymiarach ponad 9 metrów wysokości na 15 metrów szerokości. Swoją drogą - ciekawe, w jaki sposób został wykonany maszt, który wytrzyma ciężar takiego materiału targanego wiatrem.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Konkurs biblijny

2024-06-24 11:22

Nadesłane przez K. Celińskiego

Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi już po raz 16. zorganizowała Diecezjalny Konkurs Biblijny „Biblia - Księga Życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję