Reklama

Kościół

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

W 2020 r. Papieska Akademia Życia wraz z firmami IT podpisała deklarację etyczną dotyczącą sztucznej inteligencji, tak zwane "Rzymskie wezwanie do etyki AI". Celem jest promowanie etycznego podejścia do sztucznej inteligencji, które koncentruje się na godności ludzkiej i dobru wspólnym.

Podziel się cytatem

Reklama

"Kiedy po raz pierwszy zaproponowaliśmy światowej opinii publicznej w 2020 r. potrzebę i niezbędność wezwania do etyki AI, tj. etyki w rozwoju algorytmów leżących u podstaw sztucznej inteligencji", mówi abp Paglia, w Watykanie natychmiast stało się jasne, że "nadszedł czas". "Dziś wiemy, że sztuczna inteligencja nie jest już tylko kwestią dla przemysłu i że pilniejsze niż kiedykolwiek jest zastanowienie się nad etyką jej rozwoju. Dzisiejsze podpisanie Apelu Rzymskiego jest tego dowodem" - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

Reklama

"Sztuczna inteligencja radykalnie zmienia nasz świat i oferuje ogromne możliwości, ale także nowe wyzwania. Od prawie 40 lat Cisco buduje sieci, które łączą ludzi i organizacje na całym świecie, a dziś budujemy krytyczną infrastrukturę i rozwiązania bezpieczeństwa, które będą napędzać rewolucję AI" - powiedział Chuck Robbins, prezes i dyrektor generalny Cisco. "Zasady Rzymskiego Apelu są spójne z przekonaniem Cisco, że technologia musi być budowana na fundamencie zaufania na najwyższych szczeblach, aby wspierać integracyjną przyszłość dla wszystkich" - dodał.

Papież Franciszek wielokrotnie podkreśla szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją, ostatnio w swoim orędziu na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia. Ostrzegł przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak fałszywe wiadomości i dyskryminacja za pośrednictwem sztucznej inteligencji, i wezwał do odpowiedzialnego podejścia. W tym obszarze Watykan koncentruje się na współpracy międzyreligijnej i interdyscyplinarnej.

Podziel się cytatem

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomasz Rożek: Próbowano nauczyć AI moralności, to zawsze wychodziło źle

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Wikipedia.org

Tomasz Rożek

Tomasz Rożek

Było już sporo różnych eksperymentów myślowych, projektów badawczych, w których próbowano nauczyć sztuczną inteligencję (AI) moralności i to zawsze wychodziło źle – powiedział Tomasz Rożek. Dziennikarz naukowy, doktor nauk fizycznych, popularyzator nauki, założyciel Fundacji „Nauka. To lubię” oraz kanału na YouToubie o tej samej nazwie, w rozmowie z KAI opowiedział m.in. o zagrożeniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji i o próbach nauczenia AI moralności.

Anna Rasińska (KAI): W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej zrobiło się głośno na temat sztucznej inteligencji i zagrożeń z nią związanych. Dlaczego dzieje się to właśnie teraz, skoro badania nad AI trwają od wielu lat?

CZYTAJ DALEJ

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

W XIV Konwencji Stanowej uczestniczą - z pełnią praw - Delegaci z Rad Lokalnych zarejestrowanych do dnia 1 marca 2024 roku. Każda Rada jest reprezentowana przez dwóch Delegatów.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Maryi przyzywanej jako Uzdrowienie chorych powierzył wszystkich cierpiących - w szpitalach, domach opieki, hospicjach, wszelkich placówkach medycznych, chorych pozostających w domach, chorych przewlekle, samotnych i starszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję