Reklama

Kościół

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

Mszę św. rozpoczęło wprowadzenie sztandaru Wielkopolskiej Policji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita poznański przypomniał postać św. Jerzego, który żył na przełomie III i IV w., i był, podobnie jak jego ojciec, rzymskim legionistą. Odmówił wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej i złożenia ofiary bóstwom pogańskim, za co został poddany najpierw okrutnym torturom, a potem ścięty mieczem.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że w męczeńskiej śmierci ujawniło się męstwo św. Jerzego, a jego samego obdarzono tytułem „wielkiego męczennika”.

Przypomniał, że męstwo pochodzi od Boga, jest cnotą moralną, która zapewnia wytrwałość w trudnościach i wytrwałość w dążeniu do dobra.

„Zapewnia możliwość przezwyciężenia przeszkód w życiu moralnym, uzdalnia do przezwyciężenia strachu, nawet strachu przed śmiercią, do stawienia czoła prześladowaniom, nawet do wyrzeczenia i do ofiary z życia w obronie słusznej sprawy” - zauważył ks. arcybiskup.

Podkreślił, że „męstwo sytuuje się między lękiem o własne życie skłaniającym do ustępliwości a bezmyślną zuchwałością, która wiedzie do narażenia życia wówczas, gdy wytyczony cel tego nie usprawiedliwia”.

„Bohaterstwo i heroizm kojarzą się ze wzorcowymi postawami żołnierzy czy policji w walce, tymczasem zwykła codzienność domaga się zazwyczaj czynów bohaterskich czy wręcz heroicznych” - zaznaczył metropolita poznański.

Abp Gądecki wskazał na misję rodziców, wychowanie podopiecznych przez wychowawców, posłannictwo służby zdrowia. Stwierdził, że napotykają oni niekiedy „przeciwności, których niepodobna pokonać bez wielkich ofiar i bez cnoty męstwa”.

Reklama

„Męstwo nosi znamię powinności moralnej, tzn. chrześcijanin powinien starać się o jej zdobycie i tam, gdzie potrzeba, dawać jemu wyraz” - mówił abp Gądecki.

„Męstwo chrześcijańskie stanowi połączenie mężnej postawy ducha zdobywanej ludzkim staraniem i wysiłkiem oraz uzdolnienia nadprzyrodzonego udzielanego przez Boga” - przekonywał.

Na zakończenie Eucharystii zebrani w poznańskiej świątyni odmówili Litanię do św. Jerzego.

W 1985 r. abp Jerzy Stroba powołał ośrodek duszpasterski, a w 1988 r. erygował parafię pw. św. Jerzego. Kościół budowano w latach 1992-1999. Został poświęcony 9 listopada 1999 r.

W 2010 r. abp Stanisław Gądecki ustanowił świątynię kościołem garnizonowym Wielkopolskiej Policji.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Wyrażam głęboki smutek po rezolucji Europarlamentu

[ TEMATY ]

aborcja

abp Stanisław Gądecki

BP KEP

Abp Stansław Gądecki

Abp Stansław Gądecki

Wyrażam głęboki smutek po rezolucji Europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Parlament przyjął raport, w którym m.in. określa aborcję jako „podstawową opiekę zdrowotną”.

Abp Gądecki napisał na Twitterze: “Wyrażam głęboki smutek po rezolucji Europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych Parlament Kultura życia, o jakiej myśleli Ojcowie Założyciele UE przeradza się w kulturę śmierci i wykluczenia, a ideologia bierze górę nad rozumem”.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Niedziela, 19 maja. Niedziela Zesłania Ducha Świętego

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

“Dzisiejszy dzień dla naszego Zgromadzenia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w 800-letniej historii Zakonu Ducha Świętego. Spełniły się oczekiwania i starania Zgromadzeń Zakonnych pochodzących od Ojca Gwidona z Montpellier o potwierdzenie mocą Kościoła Jego kultu” - powiedziała matka Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. “Cieszymy się z tak wielkiej łaski jaka nas spotkała, iż Ojciec Gwidon został wpisany do katalogu Błogosławionych Kościoła. Wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, Dykasterii ds Kultu Bożego i Sakramentów i wszystkim, którzy wspierali nas na drodze starań o nadanie naszemu Założycielowi tytułu Błogosławionego” - dodała matka generalna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję