Reklama

Bp Tadeusz Rakoczy na Skałce

Homilię podczas Mszy św. wieńczącej procesję ku czci św. Stanisława BM na Skałce wygłosił bp Tadeusz Rakoczy

W tradycyjnej procesji z wawelskiej katedry do klasztoru ojców paulinów na Skałce uczestniczyły rzesze wiernych na czele z hierarchami z różnych stron Polski. Obok kard. Stanisława Dziwisza krakowską procesję ubogacili swą obecnością m.in.: Prymas Polski Józef Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce Józef Kowalczyk; kardynałowie: Franciszek Macharski, Henryk Gulbinowicz i Marian Jaworski oraz arcybiskup warszawski Kazimierz Nycz. Wśród biskupów był także obecny ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy. To właśnie on wygłosił homilię podczas Mszy św. u stóp paulińskiego klasztoru na Skałce. Wezwał w niej do budowania życia społecznego w oparciu o ład moralny i, przywołując papieskie nauczanie z wizyty w Skoczowie w 1995 r., podkreślił także potrzebę ludzi sumienia. Homilie wygłaszane podczas majowej uroczystości na Skałce zwyczajowo nie tylko przypominają dziedzictwo męczeńskiej śmierci Biskupa ze Szczepanowa, lecz także dotykają palących problemów współczesnego życia społecznego. Poniżej przytaczamy wybrane fragmenty homilii bp. Tadeusza Rakoczego.

Niebezpieczeństwa władzy

„Tak już jest, niestety, że władza często kusi samowolą, sprzyja chęci podporządkowania sobie ludzi i narzucania im siłą swojej woli. Władza jest nieraz niebezpieczna, daje poczucie siły, rozbudza osobiste ambicje, daje przekonanie, że racje są tylko po jej stronie i wówczas, jeśli wolno nawiązać do dewizy Wszechnicy Jagiellońskiej w Krakowie, vis - siła staje się ważniejsza niż ratio, czyli rzeczowe argumenty. A według tej dewizy winno być odwrotnie: „Plus ratio quam vis”. Zapomniał o tym Bolesław Śmiały”.

Rola Kościoła w życiu społecznym

Reklama

„Kościół z natury swojej uczestniczy w życiu każdego narodu i państwa przenikając je duchem Dobrej Nowiny. W życiu narodu i państwa krzyżują się dwa porządki: porządek przyrodzony - doczesny i nadprzyrodzony - wieczny. Ich autorem jest ten sam Bóg Stwórca i Odkupiciel, więc się one wzajemnie uzupełniają. Porządek doczesny nie wyczerpuje całej treści ludzkiego życia. Musi go ubogacać porządek nadprzyrodzony. Dzięki tym wartościom człowiek czuje się prawdziwym dzieckiem Bożym i wie, że jego życie nie kończy się na ziemi”.

Oznaki dyskryminacji

„Praw sumienia trzeba bronić zwłaszcza dzisiaj, gdy pod hasłem tolerancji w życiu publicznym i środkach masowego przekazu szerzy się coraz większa nietolerancja. Ośmiesza się i wyszydza to, co dla ludzi wierzących stanowi największą wartość. Zamyka się przed nimi niektóre urzędy i stanowiska. W niektórych krajach Europy zakazuje się noszenia oznak naszej wiary, a z miejsc publicznych usuwa się krzyż Chrystusowy. Systematycznie i planowo prowadzi się walkę medialną z osobami duchownymi czy aspirującymi do stanu duchownego. Te formy powracającej dyskryminacji budzą niepokój i muszą dawać wiele do myślenia. Czas polskich sumień trwa”.

Wartości duchowe fundamentem budowania życia społecznego

„Bez wartości duchowych nie można zbudować bezpiecznej przyszłości. To fundament życia każdego człowieka i społeczeństwa, i dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia. Ład moralny jest w stanie ucywilizować i dżunglę ekonomiczną, i gry polityczne, i hochsztaplerstwo kulturalne, mylące swobodę twórczą ze swawolą, a nawet degeneracją. Św. Stanisław oparł ład moralny i społeczny nie tylko na prawdzie i wolności, lecz także na sprawiedliwości i miłości.”

Sprawiedliwość i miłosierdzie

„Kościół nie może milczeć wobec faktu, że kosztami transformacji ustrojowej obciąża się wciąż najsłabszą część społeczeństwa. W sytuacji państwa na dorobku, z przykrótką kołdrą, trzeba tak dzielić wypracowane dobra, aby starczyło ich dla wszystkich. Nie może być tak, że jedni nadmiernie się bogacą, a inni żyją na granicy ubóstwa lub nawet przymierają głodem. Papież Jan Paweł II w Encyklice „Dives in Misericordia” zachęca nas nie tylko do szukania większej sprawiedliwości, lecz także do praktykowania miłości miłosiernej. Taka bowiem miłość potwierdza międzyludzką solidarność i sprawia, że jedni drugich brzemiona nosimy”.
Tradycyjnie na procesji ku czci św. Stanisława obecne były delegacje wiernych z naszej diecezji, m.in. z parafii w Andrychowie i ze Starego Bielska, którym patronuje św. Stanisław, oraz ubrana w regionalne stroje żywieckich mieszczan delegacja mieszkańców Żywca.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję