Reklama

Rzecz o książkach

W dniach 28 maja - 1 czerwca odbywać się będą w Częstochowie VII Dni Książki. Przebiegać będą pod hasłem „Literatura-źródła”.

Niedziela częstochowska 21/2009

Anna Cichobłazińska: - W Częstochowie już po raz siódmy odbywać się będą Dni Książki. Z każdym rokiem oferta organizatorów jest bogatsza. Czego spodziewać się mogą miłośnicy książki w tym roku?

Anna Woźnicka: - Cieszymy się, że podjęte siedem lat temu przez Bibliotekę Publiczną i Miejską Galerię Sztuki dzieło znalazło swoje miejsce w przestrzeni kulturalnej miasta. Na Dni Książki przybywają częstochowianie, ale też miłośnicy książki z terenów podczęstochowskich. To nie tylko czytelnicy Biblioteki czy bywalcy wystaw i wernisaży Miejskiej Galerii Sztuki. To ludzie zainteresowani literaturą, sztuką, edytorstwem, kulturą. Taki był też zamysł organizatorów Dni. Chodziło o to, by w Częstochowie wytworzył się obyczaj powszechnego odbioru literatury, literatury połączonej ze sztuką wizualną, sztuką słowa. Dniom Książki zawsze towarzyszy wystawa malarska, graficzna, która jest odzwierciedleniem idei literackich. W tym roku będzie to wystawa prac prof. Józefa Wilkonia pt. „Bestiarium”. W Dni Książki włącza się również Teatr im. Mickiewicza. Tradycją już jest, że aktorzy czytają tekst sztuki, której premiera ma mieć miejsce w sezonie jesiennym Teatru. W tym roku będą to Agnieszki Osieckiej „Wilki”. Zapraszamy również częstochowskie teatry niszowe: Teatr Autorski „Blee” pokaże monodram „Wprawki” oraz grupa teatralna MDK pod opieką Sebastiana Banaszczyka zaprezentuje „Opowieści dziwnej treści”. Innowacją programową jest w tym roku „Forpoczta poetycka” - spotkanie literackie przy ławeczce Haliny Poświatowskiej, spotkania literackie w Cafe Belg oraz „literacki tramwaj”.

- Dni Książki to jednak przede wszystkim spotkania z pisarzami. Z kim spotkają się miłośnicy książki w tym roku?

- Na nasze zaproszenie odpowiedziały osoby znaczące dla literatury i kultury. Zaproszenie przyjął Wiesław Myśliwski, dwukrotny laureat literackiej nagrody Nike, który rzadko już spotyka się z czytelnikami. Czujemy się wyróżnieni, że przyjedzie właśnie do Częstochowy. Warto zaznaczyć, że w tym roku maturzyści, którzy pisali rozszerzoną maturę z języka polskiego, mieli zadanie maturalne oparte o fragment książki Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. Nasze zaproszenie przyjęli także Ernest Bryll, który już kilkanaście lat nie był w Częstochowie, i prof. Andrzej Markowski, wybitny językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, twórca książek-kanonów wiedzy o języku polskim. Pan Profesor znany jest wielu częstochowianom z cotygodniowych audycji radiowych o języku polskim w programie II Polskiego Radia. Nasze zaproszenie przyjęła również Małgorzata Szejnert, nagrodzona nagrodą Nike za książkę o Śląsku. Na Dni Książki zapraszani są zawsze twórcy piszący dla dzieci i młodzieży. W tym roku jest to pani Joanna Fabicka, autorka książek dla młodzieży, Anna i Łukasz Dębscy, autorzy m.in. przewodników turystycznych dla dzieci, oraz Marcin Pałasz, autor książek dla najmłodszych.

Reklama

- Nasze miasto również może poszczycić się niemałym środowiskiem literackim...

- To prawda, dlatego Dni Książki są także świętem częstochowskich literatów. W tym roku w związku z jubileuszem twórczości Elżbiety Jeziorowskiej-Wróbel, przygotowujemy jubileuszowe spotkanie z pisarką, ale też z książkowym debiutantem Łukaszem Suszkiewiczem, autorem książki „Egri Bikaver”, i częstochowskim literatem i dziennikarzem Aleksandrem Wiernym, który wydał trzecią już książkę pt. „Światło”. 30 maja będzie właśnie dniem poświęconym częstochowskim literatom. Niedziela 31 maja jest poświęcona rodzinie. Będzie możliwość spotkania się z państwem Dębskimi, rodzinnym duetem twórców, w którym mąż pisze tekst, a żona ilustruje. W Ośrodku Kultury Filmowej będzie wyświetlany film dla całej rodziny. Będzie też malowanie chodnikowe i plener plastyczny dla rodziny, prowadzony przez częstochowskich artystów oraz plastyczna zabawa „Bajkowe warsztaty” dla dzieci i rodziców, prowadzona przez małżeństwo artystów Mirosławę Truchta-Nowicką i Artura Nowickiego.

- Wokół mówi się o kryzysie, a zapowiada się prawdziwe święto kultury...

- Kryzys, niestety, dotknął i nas. Dniom Książki zawsze towarzyszy wielopłaszczyznowe działanie, a więc literatura, plastyka, muzyka. W tym roku ze względów finansowych zrezygnowaliśmy z propozycji muzycznych. Niestety, na książkę o wiele trudniej jest pozyskać sponsorów niż na inne dziedziny kultury, jak muzykę czy teatr. Może gestorzy uważają książkę za zbyt mało spektakularne wydarzenie kulturalne? Dni Książki postrzegane są przez wielu jako targi książki, a więc imprezę dochodową. Od początku organizatorzy Dni przyjęli, że nie będą one miały formuły targowej. Oczywiście, każdemu spotkaniu z pisarzem towarzyszą książki i każdy, kto chce otrzymać autograf pisarza, może książkę nabyć. Jednak u podstaw idei Dni Książki stała nie wartość handlowa książki, lecz jej kulturotwórcze funkcje.

- Każdym Dniom Książki towarzyszy jakaś myśl przewodnia. W tym roku są to źródła. „Literatura-źródła”. W ubiegłym roku było to „Literatura-miasto”, a w przyszłym roku?

- Może „Literatura-granice”?

Reklama

- Jakie granice - kulturowe, międzypaństwowe?

- Wszelkie. Bywa, że granica między państwami jest granicą kulturową, ale bywa, że nie. W węższym i szerszym kontekście. Jak jest granica, to musi być pogranicze. Myślę, że najbardziej ciekawe są pogranicza. Częstochowa, nasz region, to też pogranicze, ze wszystkimi tego skutkami. Częstochowa jest ogromnym miastem o własnej specyfice historycznej, kulturowej, językowej i ludnościowej. Mam trochę żal do naszych naukowców, badaczy, że tak mało jest opracowań na ten temat. Częstochowa jest miastem pogranicza od wieków, nie tylko teraz, i niesie to za sobą konsekwencje.

- Wróćmy jednak do Dni Książki. Jak one mają się do innych przedsięwzięć kulturalnych miasta?

- W Częstochowie jest wiele inicjatyw związanych z muzyką, teatrem, z plastyką. I stąd nasza inicjatywa, by pokazać, że książka może być początkiem przygody kulturowo-intelektualnej, że mamy swoje miejsce w literaturze i swoich rodzimych twórców. Ale ponieważ książka nie istnieje w przestrzeni kulturowej sama, chcemy ukazać jej wartość interdyscyplinarną, jak jest związana z innymi dziedzinami sztuki i jak inne dziedziny sztuki są związane z książką. Takie wielopłaszczyznowe spojrzenie na książkę. Cieszymy się, że ideę tę podjęła z takim zrozumieniem Miejska Galeria Sztuki z jej dyrektorem Czesławem Tarczyńskim i współtwórczynią każdorocznego programu Dni Książki Joanną Matyją. Dzięki współpracy Biblioteki Publicznej i Miejskiej Galerii Sztuki oferta programowa Dni Książki jest bogatsza, a i powierzchnie, którymi dysponuje Galeria, są o wiele lepsze niż pomieszczenia biblioteczne. Serdecznie zapraszamy na częstochowskie Święto Książki.

Dokładny program VII Dni Książki w Częstochowie można znaleźć na stronie internetowej: www.galeria.czest.pl

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję