Reklama

Na chwałę Bogu i ku pożytkowi wiernych

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Łucce, erygowana w październiku 2008 r., 3 maja br. przeżywała swoje pierwsze wielkie święto. Na wykarczowanej polanie, tuż przy szosie Lublin-Lubartów, odbyło się poświęcenie krzyża i placu pod budowę nowej świątyni. Uroczystościom przewodniczył abp Józef Życiński.
Nowa parafia, w całości wyłoniona z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, chciałaby jak najszybciej cieszyć się własną kaplicą. Proboszcz ks. Krzysztof Krzyszczak i wierni mają nadzieję, że z pomocą Bożą i ludzką uda im się zrealizować zamierzenia. Do tej pory, dzięki życzliwości dyrekcji oraz pracowników Nadleśnictwa Lubartów i Lasów Państwowych, mają już swoje miejsce. Uporządkowana polana przyciąga wzrok osób przejeżdżających ruchliwą drogą, a wysoki krzyż nie pozostawia wątpliwości, że to miejsce w sposób szczególny jest przeznaczone „na chwałę Bogu i ku pożytkowi wiernych”. W modlitwie poświęcenia Metropolita prosił, by Bóg pobłogosławił wiernych, „którzy ofiarnością i pracą przygotowali miejsce, by na nim zbudować kościół oraz sprawił, by w jedności serc i duchowej radości, w której rozpoczynają dzieło, mogli tu wkrótce sprawować święte obrzędy”.
Witając abp. Józefa Życińskiego, który przy ołtarzu polowym sprawował pierwszą w tym miejscu Eucharystię, proboszcz ks. Krzysztof Krzyszczak przypomniał słowa Jana Pawła II. „Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże, owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad słabość ku niekończącym się wyżynom Boga - mówił. - 21 października 2008 r. Metropolita erygował naszą parafię pw. Miłosierdzia Bożego. Dziś po raz pierwszy mamy okazję wspólnie z nim sprawować pierwszą Mszę św. Dobrze, że od tego rozpoczynamy to dzieło, jakim jest tworzenie wspólnoty parafialnej i budowanie świątyni ducha”. Ksiądz Proboszcz podziękował również przybyłym gościom i swoim parafianom, a szczególnie proboszczowi macierzystej parafii ks. kan. Józefowi Huzarowi, którego życzliwość i dobra rada wspomagają nowe dzieło. „Cieszę się, że wspólnie dziękujemy Bogu za ten dar, jakim jest plac pod budowę świątyni” - mówił.
Abp Józef Życiński przybył na plac celebry wprost z Jasnej Góry, dlatego rozpoczynając Mszę św. przekazał wszystkim błogosławieństwo „od tronu Matki Bożej”. „Cieszę się, że możemy łączyć tamten nastrój poczucia zakorzenienia w wielkiej tradycji, której obecność wyrażamy, czcząc Maryję jako Królową Polski i tych nowych wyzwań, jakie podejmujecie w parafii, w której świadomość, że Bóg jest Bogiem miłosierdzia i uczestniczy w naszych życiowych dramatach, będzie dla nas źródłem siły”. W gronie kapłanów - m.in. kanclerza kurii ks. Wojciecha Pęcherzewskiego, dziekana ks. Andrzeja Majchrzaka i księży z dekanatu lubartowskiego - Metropolita modlił się również w intencji tych, „którzy już okazali żywą współpracę z Księdzem Krzysztofem, pomagając oraz angażując się otwarcie w tę inicjatywę”. „Niech Bóg wynagrodzi wam to, co już uczyniliście i niech ta postawa towarzyszy wam na kolejnych etapach działania; żeby łaska Boża była źródłem siły, ducha nadziei i optymizmu” - mówił Ksiądz Arcybiskup.
W homilii Metropolita przestrzegał wiernych przed znużeniem i zniechęceniem. „W czasie ataku Polak się broni, a bez sytuacji zagrożenia nasi bliscy są znudzeni, zniechęceni. Zagrożeniem na obecny czas nie jest to, że ktoś będzie utrudniał praktyki religijne, ale obojętność i znudzenie; one prowadzą do tego, że na Zachodzie kościoły są puste. Jeśli chcemy, aby nasze życie było sensowne i piękne, musimy pamiętać o modlitwie. Jeśli ktoś się łudzi, że bez łaski Bożej może wieść dostatnie życie, to tak, jakby myślał, że może żyć bez powietrza i chleba. Bóg musi odgrywać podstawową rolę w naszym życiu, my, jak Maryja musimy być związani z Chrystusem, a nasze życiowe plany muszą łączyć się z modlitwą” - apelował.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję