Reklama

Święcenia kapłańskie

W tym roku Kościół szczecińsko-kamieński cieszy się z sześciu neoprezbiterów. W sobotę 9 maja br. na uroczystej Jutrzni w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym diakoni złożyli na ręce ks. rektora prał. dr. Zygmunta Wichrowskiego przysięgi do święceń prezbiteratu. Do chwili święceń seminarzyści przygotowywali się poprzez sześcioletnią formację. W ostatnim czasie spędzili również siedem dni na rekolekcjach w Wisełce. W tym czasie bezpośredniego przygotowania towarzyszył im ks. kan. Janusz Szczepaniak - ojciec duchowny seminarium.
9 maja br. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła o godz. 10 miały miejsce święcenia w stopniu prezbitera. Uroczystościom przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Wraz z dostojnym celebransem Mszę św. sprawowali bp pomocniczy Marian Błażej Kruszyłowicz, bp senior Jan Gałecki, proboszczowie wyświęcanych diakonów oraz księża goście.
W czasie homilii Ksiądz Arcybiskup odniósł się do wszystkich zgromadzonych, a w szczególności do rodziny i krewnych neoprezbiterów. Szczególny akcent został położony na miłość Boga do człowieka oraz człowieka do Boga. Do diakonów skierował słowa: „Bracia diakoni, którzy za chwilę się staniecie kapłanami! Macie w sobie tę miłość i spontaniczność Piotra, który skacze do wody, bo tam jest Pan. Chcecie się oddać całkowicie. To dobrze! Będziecie za chwilę ustanowieni jako starsi we wspólnocie, którzy są odpowiedzialni za innych. Nie bójcie się tak oddać Jezusowi, aby On sam, któremu swoje życie oddajecie, aktem miłości ogarnął was, gdyż miłość nigdy nie ustaje i nie ma nic silniejszego niż miłość. Aktem miłości jemu oddajecie swoje życie, niech On was zawsze będzie w stanie opasać i poprowadzić dokąd On sam zechce. Niech się tak stanie!”.
Kapłan jest obdarowany przez Pana Boga powołaniem. Przez sakrament święceń staje się „alter Christus” - drugim Chrystusem, który rozgrzesza, chrzci, sprawuje święte tajemnice Eucharystii. Wszystkie sakramenty są po to, by służyć drugiemu człowiekowi. Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowania w imieniu neoprezbiterów skierował ks. Tomasz Pieczyński.
Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup udzielił rady młodym kapłanom, aby pamiętali o każdym, kogo Pan Bóg postawi przed nimi na drodze kapłańskiego życia, ale również, by stawali na drogach ludzkich i by byli drogowskazami dla innych. Słowo skierował także do rodziców neoprezbiterów: „Już raz szczególnie składaliście Bogu najwyższemu swoje dziecko, w czasie chrztu św. Drugi raz to przeżyliście, gdy się dowiedzieliście, że chcą być kapłanami. A dzisiaj po raz kolejny składacie z waszych synów, z waszych braci, krewnych, dar, Bogu i Kościołowi, ale składając dar, niczego nie tracicie. Pozostają przy was ci sami, chociaż pogłębieni, ubogaceni kapłani Chrystusowi. Pójdą tam, gdzie będą posłani, ale nieraz będą przyjeżdżać do rodzinnego domu. Przyjmujcie ich wtedy, pozwólcie im odetchnąć, pewne sprawy przemyśleć, bo w domu rodzinnym każdy kapłan, chociaż jest krótko, odprawia sobie osobiste rekolekcje. Jednocześnie umacniajcie ich swoją modlitwą”.
W tygodniu po święceniach księża prymicjanci sprawowali Msze św. w miejscach, które są dla nich bliskie. W ten sposób każda ofiara Mszy św. jest wyrazem wdzięczności i troski za wspieranie powołanego na jego drodze do kapłaństwa. Życzymy Neoprezbiterom, aby zapał duszpasterski, wyniesiony w teorii i praktyce z seminarium, nie gasł w ich sercach. Niech Matka Boża, Matka Kapłanów darzy ich swoją macierzyńską opieką w kapłańskim posługiwaniu.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję