Reklama

U grobu Sługi Bożej

Niedziela łódzka 22/2009

Co roku, w drugą niedzielę maja, w rocznicę urodzin Wandy Malczewskiej, wierni z archidiecezji łódzkiej pielgrzymują do grobu Sługi Bożej w Parznie, chcąc powierzyć jej wstawiennictwu swoje troski, uznając ją za patronkę w codziennych trudnych sprawach. W słowie pasterskim, odczytanym w Poniedziałek Wielkanocny, abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, powiadomił archidiecezjan, że w tym roku w sposób szczególny zaprasza do Parzna na wspólną modlitwę członków tych bractw i zespołów parafialnych, które czczą Matkę Najświętszą poprzez upowszechnianie Jej kultu, pragnąc, aby uczestnikom pielgrzymki do Parzna towarzyszyła jeszcze jedna szczególna intencja - wyproszenie u Jezusa łaski owocnego przeżycia w naszej archidiecezji Nawiedzenia Królowej Polski w Jej jasnogórskim Obrazie. Odpowiadając na zaproszenie Metropolity, przybyły na uroczystość liczne pielgrzymki autokarowe i piesze z całej archidiecezji i spoza jej granic.
Tegorocznej pielgrzymce, która odbyła w niedzielę 10 maja, przewodniczył bp Adam Lepa, który sprawował Eucharystię w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze Sługi Bożej, i za jej przyczyną o piękne przeżycie uroczystości Nawiedzenia Matki Bożej w archidiecezji, umocnienie wiary w rodzinach i pogłębienie poszanowania dla życia. Dostojny Celebrans pozdrowił zgromadzonych pielgrzymów w imieniu Pasterza Metropolii łódzkiej, a w homilii przypomniał zgromadzonym, że znajdują się w miejscu posiadającym „genius loci” - a więc miejscu szczególnym, wyjątkowym, o niezwykłej atmosferze, przyciągającym do siebie ludzi i emanującym na inne miejsca, obdarzonym Bożą łaską i Bożym błogosławieństwem. Jest tak dzięki Wandzie Malczewskiej, tej wyjątkowej kobiecie, która na pewno była jedną z najwybitniejszych charyzmatyczek i wizjonerek XIX wieku, nie tylko na ziemiach polskich, ale i w Europie.
Po Eucharystii wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do krypty czcigodnej Sługi Bożej, aby przy grobie Wandy Malczewskiej modlić się o jej rychłe wyniesienie na ołtarze oraz powierzyć jej wstawiennictwu wszystkie sprawy naszej archidiecezji, szczególnie uroczystość Nawiedzenia Maryi w Jej Jasnogórskim Obrazie, a także przedstawić swoje osobiste intencje, prośby i dziękczynienia za otrzymane łaski.
Na zakończenie uroczystości Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia nowego dachu, który ufundowali mieszkańcy parafii Parzno na budynku Muzeum Polskiego Modlitewnika, znajdującego się w parku parafialnym.
W trakcie pielgrzymki do nabycia były wydawnictwa poświęcone Wandzie Malczewskiej, które cieszyły się dużym zainteresowaniem pielgrzymów. Uroczystość uświetniła orkiestra OSP z Zelowa, a na zakończenie miejscowy proboszcz ks. kan. Leszek Druch zaprosił pielgrzymów na przygotowane przez parafian ciasto domowego wypieku oraz kawę i herbatę.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję