Reklama

X Rajd Pątniczy

Niedziela przemyska 22/2009

Dobrze jest człowiekowi czytać w tej księdze przedziwnej, jaką jest księga przyrody, otwarta dla każdego
Jan Paweł II

Wiosna już w pełni. Przyroda rozkwitła kobiercami wielobarwnych łąk, świeżością zieleni pól i lasów. W takiej scenerii odbędzie się już dziewiętnasty z kolei Rajd Pątniczy. Oprócz doznań piękna przyrody Rajd może ubogacić uczestników wartościami humanistycznymi i religijnymi. Przybliża bowiem osobę i nauczanie Jana Pawła II. Rajd jest corocznie organizowany dla upamiętnienia pobytu Ojca Świętego w Przemyślu, w dniu 2 czerwca 1991 r. Sama jego nazwa wskazuje, iż łączy on elementy rajdowe z pątniczymi.
Skoro Rajd Pątniczy przywołuje osobę Jana Pawła II, zamiłowanego i wytrawnego turysty, to należałoby od Niego uczyć się owocnego obcowania z przyrodą w czasie wypraw turystycznych. Zwróćmy tu zatem uwagę na niektóre Jego wskazania.
W Liście do młodych całego świata Jan Paweł II pisał, że przyroda umożliwia zdobycie mądrości: „obcując z przyrodą przejmujemy w siebie, w nasze ludzkie bytowanie, samą tajemnicę stworzenia, która odsłania się przed nami niesłychanym bogactwem i różnorodnością istnień widzialnych, a równocześnie wciąż zaprasza w stronę tego, co ukryte, co niewidzialne. (...) Dobrze jest człowiekowi czytać w tej księdze przedziwnej, jaką jest księga przyrody, otwarta dla każdego. To, co serce i umysł w niej odczytuje, zdaje się być głęboko zsynchronizowane z wezwaniem do mądrości: «nabywaj mądrości, nabywaj rozwagi»” (nr 14). Dalej Papież pisze, że „przyroda jest dana człowiekowi również jako przedmiot podziwu i kontemplacji, jako wielkie zwierciadło świata. Odbija się w nim Przymierze Stwórcy ze swoim stworzeniem” (tamże). Przy innej okazji Jan Paweł II zwrócił uwagę na kolejne wartości przyrody: „Obcowanie z naturą, z jej pięknem i spokojem, przywraca nam siły i pogodę ducha. Kiedy jednak ogarniamy wzrokiem cuda stworzenia, powinniśmy zarazem wchodzić w samych siebie, w głąb serca, przenikać do wnętrza własnej osoby, gdzie możemy przebywać sam na sam z własnym sumieniem. Tam przemawia do nas Bóg, a dialog z Nim przywraca nam sens życia” (Rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”, 20.06.1993). W cytowanym wyżej Liście do młodych Papież życzy swoim adresatom, aby ich wzrastanie „dokonywało się przez obcowanie z przyrodą. Miejcie na to czas. Nie żałujcie go! Podejmijcie również trud i wysiłek, jaki to obcowanie niesie czasem ze sobą, zwłaszcza gdy pragniemy docierać do rejonów szczególnie eksponowanych. Ten trud jest twórczy, stanowi on zarazem element zdrowego odpoczynku, który jest wam potrzebny” (nr 14).
Jan Paweł II, obok nauczania, składał osobiste świadectwo swojego przeżywania kontaktu z przyrodą. Między innymi w Les Combes wyznał: „Ilekroć mam możliwość wybrać się w góry i podziwiać górskie krajobrazy, dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata. Dziękuję Mu za Jego własne piękno, którego wszechświat jest jakby odblaskiem, zdolnym zachwycić wrażliwe umysły i pobudzić je do wielbienia Bożej wielkości. W górach znajdujemy... szkołę życia. Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu, pomagać sobie wzajemnie w trudnych chwilach, razem cieszyć się ciszą, uznawać własną małość w obliczu majestatu i dostojeństwa gór” (11.07.1999). Warto tu także przypomnieć Jego wyznanie złożone na naszej ziemi, w Krośnie: „Wasza ziemia urzeka pięknem. To piękno w jakiś naturalny sposób staje się odbiciem świętości Boga i wezwaniem dla człowieka, aby w Nim szukał swojej wewnętrznej harmonii - by wzrastał ku pełni człowieczeństwa i świętości. Zawsze chętnie tu przyjeżdżałem, aby zaczerpnąć tego bogactwa, jakie kryje w sobie bieszczadzka przyroda. Moje lata pobytu w Rzymie nie wygasiły we mnie miłości do tej ziemi”.
Tegoroczny, XIX Rajd Pątniczy będzie trwał dwa dni. Rozpocznie się w sobotę, 13 czerwca. Szlak sobotni będzie prowadził do Kalwarii Pacławskiej. W Kalwarii nocleg jest zarezerwowany w Domu Pielgrzyma. Nazajutrz, tj. w niedzielę, 14 czerwca odbędzie się najważniejsza część Rajdu: Msza św. w Kalwarii Pacławskiej i przejście stamtąd do Przemyśla (Msza św. o godz. 9, wyjście na trasę o 10.15). Zakończenie Rajdu nastąpi ok. godz. 17.
Szczegółowych informacji o Rajdzie Pątniczym udziela i zgłoszenia uczestnictwa przyjmuje Oddział PTTK w Przemyślu (ul. Waygarta 3, tel. 0 16 678 53 74).Uczestnicy, po uiszczeniu wpisowego, mają prawo do: opieki przewodnickiej, okolicznościowego znaczka, otrzymania punktów na GOT i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Duszpasterstwo turystyczne zachęca do udziału w Rajdzie Pątniczym wszystkich turystów: dorosłych i młodzież.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

2022-11-29 10:16

mrallen/Fotolia.com

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

We wtorek w stolicy Rumunii rozpoczyna się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję