Reklama

Cud Nawiedzenia

Niedziela sandomierska 22/2009

Ks. Krzysztof Sudoł: - Księże Dziekanie, powoli czas Nawiedzenia staje się historią rudnickiego dekanatu. Ważną historią, w której wczorajsze spotkania z Matką w poszczególnych parafiach będą odbijać się w swoistym „dzisiaj i jutro” każdej wspólnoty. Jak Ksiądz Dziekan określiłby najkrócej te dni?

Ks. kan. Krzysztof Pałac: - Przyznaję szczerze, że jedyne słowo, opisujące najbardziej ten czas to „wielkie zaskoczenie”. Od szesnastu lat jestem w Jeżowem i takich kolejek do spowiedzi w całym dekanacie, takiego rozmodlenia, takiej frekwencji nie przeżyłem tutaj dawno. A poza tym nie nazywałbym czasu Nawiedzenia „historią”, bo ta kojarzyć się może jakoś z zamierzchłą przeszłością - my żyjemy Nawiedzeniem! Matka Boża jest z nami. Dzień Nawiedzenia otwiera w każdej parafii coś niezwykle nowego, coś niesamowicie ważnego i nie boję się użyć tego słowa - jest to cud! Cud nawiedzenia! Jestem przekonany głęboko, że dokonuje się po cichu jakaś głębsza przemiana w sercach tych wszystkich, którzy do Matki Bożej przychodzili. Patrząc z nieco szerszej perspektywy - nie tylko z perspektywy naszej parafii - widzę ogromny potencjał dobra, wiary, rozbudzony przez Matkę Bożą. Prognozy, jakimi często nas straszą o zmierzchu wiary, pobożności, o umieraniu Kościoła, widać, że są nieprawdziwe. I widać też prawdziwość słów kard. Hlonda, że „zwycięstwo przyjdzie przez Maryję” - czas Nawiedzenia pokazuje, jak potrafi zwyciężać.

- Optymizm to jeden z elementów wiary, która każe człowiekowi powtarzać „amen” nawet w sytuacjach po ludzku beznadziejnych. Matka Boża jest namacalnym przykładem takiej wiary, która wie, że po Wielkim Piątku przychodzi niedziela Zmartwychwstania.

- Właśnie! I dlatego Jej obecność w naszej niełatwej sytuacji, jaką odczuwamy na co dzień wszyscy, jest szczególnym wyrazem Bożego błogosławieństwa. Optymizm, o którym Ksiądz mówi, wymaga pewnej pracy, żeby go ocalić, zwłaszcza na chwile trudne, na momenty przysłowiowych „czarnych chmur”, jakie nieraz rozpościerają się na niebie.

- A czy posiada Ksiądz Dziekan pomysł na ocalanie optymizmu w ludziach?

- Dla wierzących źródłem codziennego optymizmu jest Boża Opatrzność. Właśnie o niej przypominała nam Matka Boża. Że to Bóg prowadzi wszystko, że to On jest - jak śpiewamy w Jej hymnie uwielbienia „Magnificat” - Twórcą rzeczy niemożliwych, bo jest Wszechmocny i „święte jest Imię Jego”. Dlatego wierzę, że te dni po Nawiedzeniu, dzięki dalszej peregrynacji poświęconych obrazów Matki Bożej, jaka dokonywać się będzie już bardzo indywidualnie w każdym domu, w każdej rodzinie przyniosą ludziom właśnie więcej optymizmu. Trwamy dalej na modlitwie, trwamy dalej w klimacie Nawiedzenia i moc tej modlitwy musi przynosić wielkie i błogosławione owoce. O tym jestem święcie i głęboko przekonany. Cały dekanat, jak i parafia, w której pracuję, pokazały, jak wielka jest siła wiary w ludziach i jak ogromna jest w nich miłość do Matki, do Pana Boga - ona właśnie wygra i z kryzysami i z trudnymi sytuacjami, z tym wszystkim, co nieraz może przestraszyć, gdy obserwuje się świat i jego przemiany. Proszę zauważyć, że Maryja przynosi nam Syna - Zbawiciela świata i człowieka. A Jezus powiedział „Jam zwyciężył świat”, jak więc nie być optymistą? To nawet niemożliwe! Czas Nawiedzenia otwiera nam nową drogę, więc będziemy nią podążać - nie sami, z Matką!

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagrodzeni za bezinteresowną pomoc

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 1 grudnia odbyła się IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Organizatorem wydarzenia była Caritas diecezjalna. Uroczyście nagrodzono osoby, które wyróżniają się w bezinteresownej pracy na rzecz innych. Wyróżniono czworo wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, troje opiekunów oraz jedno SKC. Nagrodę otrzymała również Dominika Łapucha, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Roraty nie tylko dla dzieci

2022-12-02 14:48

Krzysztof Szewczyk

Wierni oświetleni blaskiem świec

Wierni oświetleni blaskiem świec

Adwent jest czasem oczekiwania, ale także przygotowania na święta Narodzenia Pańskiego. To dobra okazja, aby spędzić ten czas na modlitwie oraz pogłębieniu swojej wiary. Z myślą o wiernych duszpasterze organizują liturgie, czy nabożeństwa.

Wśród nich jest parafia Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, która zaprasza młodzież i dorosłych na czwartkowe Msze św. roratnie, a także uwielbienie przez Najświętszym Sakramentem. Inauguracja tych wieczorów modlitewnych miała miejsce w pierwszy czwartek Adwentu. - Pierwsze nasze nabożeństwo zgromadziło prawie 200 osób. To dla nas jasny sygnał, że z tego czasu adwentowego chcą korzystać także ludzie młodzi i starsi. Zazwyczaj roraty organizowane są dla dzieci, a przecież musimy pamiętać o wszystkich - zaznaczają duszpasterze z nowodworskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję