Reklama

Pielgrzymka mężczyzn

Tradycyjnie, w 3. niedzielę maja, do dąbrowskiego sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przybyli mężczyźni i młodzieńcy, by podczas dorocznej pielgrzymki podziękować za szczególną opiekę Maryi, która w Zagłębiu odbiera cześć od 1987 r. Pielgrzymka była też okazją do świętowania 41. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Najświętszej Maryi Panny Anielskiej

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. prał. Józef Poręba - kustosz bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, a homilię wygłosił ks. kan. Zygmunt Wróbel - referent ds. duszpasterstwa ludzi pracy diecezji sosnowieckiej. Mszę św. poprzedził wykład ks. dr. Grzegorza Noszczyka - diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Monstrancja i list

Pielgrzymka miała jeszcze jedną intencję: podziękowanie za 20 lat istnienia NSZZ „Solidarność” na terenie Koksowni „Przyjaźń”. Z tej racji związkowcy z koksowni ufundowali dla sanktuarium monstrancję do wystawienia Najświętszego Sakramentu. Specjalny list do pielgrzymów wystosował również Lech Kaczyński, prezydent RP. Napisał w nim, m.in. o tym, że zarejestrowana w 1989 r. organizacja zakładowa jest godną kontynuatorką chlubnej solidarnościowej tradycji, która w Zagłębiu Dąbrowskim zapisanych ma wiele kart. „W ciągu 20 lat działalności, organizacja potrafiła rozwiązywać problemy załogi, bronić pracowniczych praw. W pamięci zachowuję moją wizytę w Dąbrowie Górniczej w 2005 r., kiedy to dokonałem wmurowania kamienia węgielnego pod nową baterię koksowniczą i zapoznałem się z produkcyjnymi możliwościami zakładu. Dziś „Solidarność” już nie musi walczyć z niedemokratycznym ustrojem. Nie oznacza to jednak, że ubyło wyzwań stojących przed związkiem. Ciągle aktualnym problemem pozostaje obrona praw pracowniczych. Godna i bezpieczna praca nie jest bowiem żadnym przywilejem, ale powinna być standardem w każdym nowoczesnym, cywilizowanym kraju” - napisał Prezydent.

Rys kultu

Kult maryjny w Dąbrowie Górniczej rozwinął się niewątpliwie dzięki postaci ks. prał. Grzegorza Augustynika, który jako wielki czciciel Maryi 8 września 1897 r. wprowadził w uroczystej procesji z Gołonoga obraz Najświętszej Maryi Panny Anielskiej do obecnego sanktuarium. Na podstawie tego obrazu wykonano obszerną kompozycję rzeźbiarską, gdzie w obecności Boga Ojca i Ducha Świętego oraz aniołów i świętych: św. Józefa i św. Joachima, św. Franciszka i św. Klary, umieszczono rzeźbę Maryi. Stale rosnący kult przyczynił się do ogłoszenia - 2 sierpnia 1957 r. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej - Panią Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia, czego dokonał w imieniu Stolicy Apostolskiej Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, a także podjęcia starań o przywilej koronacji papieskiej, której dokonali 19 maja 1968 r.: Prymas Polski kard. Wyszyński, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła oraz biskup częstochowski Stefan Bareła.

Reklama

Solidarni wobec kryzysu

Pielgrzymka mężczyzn była doskonałym motywem do tego, by ks. dr Grzegorz Noszczyk wygłosił do związkowców, pracodawców i przedsiębiorców słowo o chrześcijańskiej zasadzie solidarności, jaką powinniśmy przyjąć wobec globalnego kryzysu. „Kościół zawsze niezwykle konsekwentnie i bezkompromisowo - nie bacząc przy tym na rozliczne trudności i opory ze strony rozmaitych ideologii czy nawet całych systemów - podkreślał wartość osoby ludzkiej” - mówił ks. Noszczyk. Wyrazem takiej postawy jest konkretny program zawarty w idei międzyludzkiej solidarności. Przekonanie o istotnej - z punktu widzenia życia społecznego - roli solidarności zarówno jako zasady życia społecznego, jak i moralnej postawy człowieka należy przecież do stałego przesłania myśli społecznej Kościoła. Bez wątpienia w to nauczanie Kościoła, dotyczące solidarności wpisuje się bardzo mocno refleksja Jana Pawła II.
Sam termin „solidarność” etymologicznie wywodzi się od łacińskiego słowa „solidum”, oznaczającego coś gęstego, stałego, mocno powiązanego. W terminologii kościelnej pojęcie „solidarność” znajduje swój fundament w godności wszystkich ludzi, którą chrześcijanie posiadają z faktu stworzenia człowieka na obraz Boży. Takie rozumienie solidarności implikuje dwie konsekwencje: jej - niedopuszczającą żadnego wyjątku - powszechność oraz fakt, że solidarność odnosi się w pierwszej kolejności do tych, którzy przejawiają trudności w godnej człowieka egzystencji.
„Można zaryzykować stwierdzenie, że teologia solidarności rozpoczęła się w momencie stworzenia człowieka na obraz Boży. Wspólnota Boga z grzesznym ludem objawiła się w szczególny sposób w dziejach Izraela, a późniejszy fakt Wcielenia Syna Bożego wskazał źródło chrześcijańskiego braterstwa” - przekonywał prelegent.
Wykładowca przypomniał, że Jan Paweł II tradycyjne rozumienie zasady solidarności wzbogacił o swą osobistą refleksją etyczną, której początków trzeba poszukiwać już w filozoficznych badaniach kard. Karola Wojtyły. „Solidarność według Wojtyły oznacza stałą gotowość do przyjmowania i realizowania takiej części, jaka każdemu przypada w udziale z tej racji, że jest członkiem określonej wspólnoty. Solidarność i sprzeciw nie są wzajemnie sprzeczne. Sprzeciw nie przekreśla udziału w trosce o dobro wspólne. Jego treścią jest tylko sposób urzeczywistniania dobra wspólnego, zwłaszcza pod kątem możliwości uczestnictwa. Postawa sprzeciwu oznacza więc poszukiwanie własnego miejsca we wspólnocie i troskę o jej sprawy. Dynamicznie rozumiana idea dobra wspólnego - zdaniem Wojtyły - winna wyzwalać postawę solidarności, otwierając się jednocześnie na konstruktywny sprzeciw” - tłumaczył Ksiądz Grzegorz.
Solidarność jest nie tylko postawą moralną i społeczną, ale i cnotą. „Nie jest ona nieokreślonym współczuciem czy powierzchownym rozrzewnieniem wobec zła dotykającego wiele osób. Przeciwnie, jest to mocna i trwała wola angażowania się na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego, wszyscy bowiem jesteśmy naprawdę odpowiedzialni za wszystkich”. Tak pojmowana solidarność, opierając się na prawdzie o podmiotowości człowieka, stawia go w centrum troski społecznej Kościoła. Solidarność ta obowiązuje i w społecznościach lokalnych, i w skali międzynarodowej, w której dominować winna zasada, że dobra stworzone są przeznaczone dla wszystkich. Dostrzegalny w encyklice personalizm chrześcijański, przybiera w tym dokumencie także postać troski o pokój, będący dobrem wspólnym poszczególnych narodów i całego świata. Rozwój, do którego prowadzi solidarność, jest źródłem pokojowego współżycia narodów” - wyjaśniał wykładowca.

Oprawa muzyczna

Warto podkreślić, że uroczystości uświetniły swoją oprawą muzyczną Orkiestra Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej pod dyrekcją Aleksandra Fojcika, chór parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Sosnowca-Środuli pod dyrekcją Krzysztofa Konara i chór sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej pod dyrekcją Wojciecha Podsiadło.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy obowiązuje post?

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję