Reklama

Nowi księża archidiecezji warszawskiej

Na ludziach zebranych 24 maja w warszawskiej katedrze największe wrażenie wywarła chwila, kiedy diakoni leżeli krzyżem na posadzce świątyni, a nad nimi cały Kościół śpiewał po łacinie Litanię do Wszystkich Świętych

Po Litanii diakoni podchodzili do tronu biskupiego. Wówczas abp Kazimierz Nycz w ciszy i skupieniu nakładał im ręce na głowę. Dłonie mieli namaszczane olejami świętymi. Potem nowowyświęceni księża zostali ubrani w szaty liturgiczne, by podejść do ołtarza i razem z innymi kapłanami sprawować pierwszą w swoim życiu Mszę św.
Od tej pory archidiecezja warszawska ma 24 nowych prezbiterów. Siedmiu spośród wyświęconych diakonów uzyskało formację w Seminarium Misyjnym Redemtoris Mater. Są wśród nich cudzoziemcy, m.in. Włoch i Filipińczyk. Pozostali ukończyli Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne przy Krakowskim Przedmieściu.
Na uroczystość święceń do warszawskiej archikatedry przyjechały rodziny nowych księży, ich koledzy, znajomi, jak również proboszczowie z rodzinnych parafii. - To jest najważniejszy dzień w waszym życiu. Jest początkiem nowego etapu. Dziś bowiem przechodzicie od wieczernika formacji seminaryjnej do wieczernika parafii, gdzie będziecie służyć posługą miłości oraz sprawować sakrament Eucharystii - mówił abp Nycz. Stwierdził też, że święcenia kapłańskie są najważniejszym dniem w życiu całej diecezji.
Na zakończenie Mszy św. zaś, abp Nycz apelował do wypełniających po brzegi katedrę wiernych, by dziękowali za dar powołań. - Wystarczy wyjechać na zachód Europy by przekonać się, jak bardzo jest za co dziękować.

as

Nominacje neoprezbiterów

Tuż po święceniach nowi kapłani archidiecezji warszawskiej otrzymali dekrety kierujące ich do pracy w parafiach. Podajemy wykaz ich pierwszych parafii.

1. Ks. Krzysztof Adamski - św. Tadeusza Apostoła na Sadybie

2. Ks. Abdel Francisco Barahona Cordón - Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Ksawerowie

3. Ks. Eduardo Bartolome Mortega - Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście

4. Ks. Jarosław Bonarski - św. Elżbiety w Powsinie

5. Ks. Vyacheslav Bystrytskiy - św. Zygmunta na Bielanach

6. Ks. Tomasz Delurski - Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata na Ochocie

7. Ks. Tomasz Długosz - św. Maksymiliana Kolbego na Służewcu

8. Ks. Marek Dobrzeniecki - św. Jakuba na Ochocie

9. Ks. Marcin Duchna - św. Kazimierza w Pruszkowie

10. Ks. Arkadiusz Fliszkiewicz - św. Rocha w Jazgarzewie

11. Ks. Mateusz Gawarski - Ofiarowania Pańskiego na Wyżynach

12. Ks. Michał Listwon - Świętej Trójcy w Błoniu

13. Ks. Jan Józef Lorenz - św. Augustyna na Muranowie

14. Ks. Rafał Łaskawski - św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku

15. Ks. Piotr Marchalewski - św. Marii Magdaleny w Magdalence

16. Ks. Piotr Markiewicz (Jr) - św. Łukasza Ewangelisty na Bemowie

17. Ks. Kamil Nowacki - św. Zygmunta w Słomczynie

18. Ks. Andrzej Persidok - bł. Władysława z Gielniowa w Natolinie

19. Ks. Paweł Rogalski - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Komorowie

20. Ks. Józef Jan Siwiński - Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce

21. Ks. Marcin Szczerbiński - św. Małgorzaty w Łomiankach

22. Ks. Battista Tronchin - św. Tomasza na Ursynowie

23. Ks. Jacek Wiliński - św. Aleksandra w Śródmieściu

24. Ks. Michał Wudarczyk - św. Stanisława Kostki na Żoliborzu

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję