Wojciech Mścichowski: - Już po raz 17. Częstochowa gościć będzie finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sacrum w literaturze”. Kiedy to się zaczęło i jakie były motywy realizacji tej imprezy?
Anna Woźniak: - „Sacrum w literaturze”, to cykl corocznych spotkań i imprez organizowanych od 1991 r. w miejscu najbardziej do tego odpowiednim - duchowej stolicy Polski. W programie imprezy znajdują swoje miejsce formy artystyczne i utwory literackie, które mówią o rzeczach najważniejszych, przenoszą nas w inny wymiar, przypominają o sprawach ostatecznych, stanowiąc odniesienie do metafizycznego wymiaru naszej egzystencji. Oczekiwane są także propozycje literackie i artystyczne, które przyglądają się człowiekowi i jego dramatom, ale ukazują losy ludzkiej egzystencji w perspektywie jakiejś nadziei oraz otwartości i wrażliwości na Sacrum. Gośćmi kolejnych przedsięwzięć w tym cyklu byli m.in.: ks. prof. Józef Tischner, Czesław Miłosz, ks. prof. Janusz St. Pasierb, ks. Jan Twardowski. W historii imprezy były edycje tematyczne np. „Słowo, które leczy, słowo, które rani”, czy „Motywy anielskie w literaturze i sztuce”.
- Jak wielu uczestników brało udział w dotychczasowych konkursach, jakich poetów najczęściej recytowano, czy powstawały nowe utwory i jakie tematy wiodły prym w słowie mówionym i śpiewanym?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- W częstochowskich finałach biorą udział najlepsi recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej w kraju, laureaci eliminacji wojewódzkich. W szesnastu dotychczasowych edycjach uczestniczyło już ponad 900 wykonawców reprezentujących chyba wszystkie województwa. Myślę, że wśród bardzo różnorodnych poszukiwań repertuarowych jednak najbardziej bliskim autorem jest dla uczestników ks. Jan Twardowski. Utwory autorskie wykonawców dopuszczalne są natomiast jedynie w kategorii poezji śpiewanej i rzeczywiście konkurs był inspiracją do ich powstawania. Treści prezentowanych utworów literackich często są wyrazem poszukiwania tego, co w życiu najważniejsze, stawiania pytań: w co wierzymy? dokąd zmierzamy? jaką mamy hierarchię wartości? W czasach, gdy kultura zdaje się redukować duchowość ze sfery swoich zainteresowań, naszym celem w ramach „Sacrum w literaturze” jest zachęcanie poprzez prezentowane treści do refleksji nad własną kondycją duchową, stawianie pytań dotyczących sensu i wartości życia, zasad postępowania i orientowania się człowieka w świecie oraz myślenia według wartości.
- Które ze znanych osób rozpoczynały swoją karierę właśnie na częstochowskim „Sacrum” i jak kształtuje się poziom konkursu na przestrzeni lat?
- Poziom konkursu zawsze był wysoki. Dobór kompetentnych i wymagających jurorów gwarantował przyznawanie nagród wykonawcom reprezentującym wysoki kunszt w sztuce recytatorskiej. Dbaliśmy także o doskonalenie umiejętności artystycznych uczestników, proponując warsztaty prowadzone przez znakomitych aktorów, jak np. Wiesław Komasa, Artur Barciś, Krzysztof Kolberger i inni. Spośród uczestników częstochowskiego konkursu, którzy zdecydowali się na karierę aktorską, pamiętam Ewę Kutynię, która obecnie jest znaną aktorką teatralną i filmową a była laureatką I nagrody w pierwszej edycji imprezy.
- Jakie jest zainteresowanie tegoroczną edycją, czego spodziewają się organizatorzy, co i kiedy zostanie zaprezentowane podczas Koncertu Galowego?
Reklama
- Lista wykonawców jest jeszcze otwarta, ale zgłoszenia napływają z różnych stron kraju. Myślę, że podobnie jak w latach poprzednich, tegoroczna edycja będzie się charakteryzować różnorodnością repertuaru, doświadczenia i wieku wykonawców. Dopełnieniem klimatu częstochowskiego spotkania będzie koncert znakomitej wykonawczyni poezji śpiewanej - Antoniny Krzysztoń, który planujemy na zakończenie imprezy, 14 czerwca o godz. 18, w częstochowskim Teatrze im. A. Mickiewicza. Tam również odbędzie się koncert laureatów tegorocznego „Sacrum w literaturze” oraz uhonorowanie najlepszych wykonawców nagrodami i wyróżnieniami. Do południa proponujemy warsztaty recytatorskie, które poprowadzi Bożena Suchocka z Akademii Teatralnej w Warszawie.
- Czego możemy życzyć zarówno wykonawcom, jak i organizatorom kolejnych edycji konkursu?
- Chciałabym, aby wykonawcy poprzez prezentowane treści rozbudzali w sobie i w nas, odbiorcach sztuki recytatorskiej, tęsknotę za głębszą rzeczywistością, abyśmy bronili się przed niszczącą naszą duchowość postawą konsumpcjonizmu, materializmu i technicyzacji, poszukując Tajemnicy i Sensu życia.