Reklama

Wiara

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

Hetmańska Zwycięska Mariampolska, módl się za nami...

W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie.

2024-05-27 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozważanie 28

Hetmańska Zwycięska Mariampolska

coś rozpoczęła exodus Polaków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ze wschodu na zachód

Reklama

dziś we Wrocławiu

z zaczesanymi do tyłu włosami

módl się za nami

W naszej wędrówce przed Maryjne wizerunki opisywane przez ks. Jana Twardowskiego, znów dotykamy dwóch miejsc. Mariampola na terenie dzisiejszej Ukrainy i stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Zatrzymamy się jednak we Wrocławiu, gdzie schronienie znalazło wiele cudownych wizerunków z kresów wschodnich Rzeczypospolitej. W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie. Potem, kiedy osiedlili się na swojej ziemi, powierzali je kościołom. I tak, w pięknej gotyckiej świątyni Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu - wznoszącej się w najstarszej dzielnicy miasta na Ostrowie Tumskim w barokowym ołtarzu w południowej nawie, znalazła swoje schronienie Matka Boża Zwycięska z Mariampola. Choć nie jest znany moment powstania obrazu to wiadome jest to, że towarzyszył on hetmanowi Stanisławowi Janowi Jabłonowskiemu w jego kaplicy polowej. Dowódca ten był ważną i skuteczną postacią w szeregach króla Jana III Sobieskiego, a zwycięskie starcia zawierzane Matce Bożej znamy z podręczników historii. Były to bitwa pod Chocimiem (1673), Żurawnem (1676) i Wiedniem (1683), a także kampanie na Wołyniu, Podolu i Bukowinie. Wśród stoczonych bitew szczególne znaczenie miała sukcesja wiedeńska, kiedy to wojska polskie pod dowództwem Jana III Sobieskiego zatrzymały najazd wojsk tatarskich na Europę.

Hetman Jabłonowski w sposób szczególny doceniał obecność i wstawiennictwo Matki Bożej na swej drodze. Po okresie walk towarzyszący mu wizerunek umieścił w zamku w Mariampolu. Nie tylko żołnierze, ale również okoliczni mieszkańcy zauważyli szczególne łaski m. in. uzdrowień i nawróceń, wypraszane u stop Matki Bożej. Wizerunek stawał się coraz bardziej znany pod różnymi nazwami: Matki Bożej Mariampolskiej, zwycięskiej czy hetmańskiej.

W kolejnych wiekach co najmniej dwukrotnie historia pokazała, że wokół cudownego obrazu dokonywały się niesamowite przemiany ludzkich serc zwaśnionych narodów. Najpierw samo miasto Mariampol, naznaczone dramatem wojny - zbrodni, krzywd i wysiedleń - stało się również miejscem wyciągania ręki do zgody i współpracy. Podobny proces trudnej odbudowy społeczności osób poranionych zbrodniami wojennymi, miał miejsce tuż przy obecnej lokalizacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej we Wrocławiu przy kościele na Piasku. Aktu intronizacji cudownego obrazu Matki Bożej Mariampolskiej w nowo odbudowanym kościele dokonał 2 września 1965 roku metropolita wrocławski kard. Bolesław Kominek w obecności Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego. Inną, jakże ważną obraz Matki Bożej datą dla czcicieli Matki Bożej jest dzień 10 września 1989 roku, kiedy to w ramach uroczystych przygotowań do jubileuszu tysiąclecia istnienia archidiecezji wrocławskiej odbyła się koronacja Matki Bożej Zwycięskiej z Mariampola.

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matko z Latyczowa dalekiego Podola, módl się za nami...

2024-05-26 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl.wikipedia.org

Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą w lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło. Święte postacie przyozdobiono sukienkami o precyzyjnie kutych motywach roślinnych. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd.

Rozważanie 27

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

2024-06-19 16:00

[ TEMATY ]

księża

zmiany personalne

dekrety 2024

Monika Jaworska

Księża otrzymali dekrety

Księża otrzymali dekrety

Prezentujemy zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej.

Proboszczowie/Administratorzy

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

W nocy z czwartku 20 na piątek 21 czerwca br. w wieku 85 lat odszedł do domu Ojca o. Manuel Blanco Rodríguez OFM. Był między innymi definitorem generalnym, ministrem prowincjalnym, wizytatorem w różnych jednostkach Zakonu, a także prorektorem, dziekanem i profesorem filozofii na Papieskim Uniwersytecie Antonianum, a ostatnio jako spowiednikiem papieża Franciszka. Ojciec Święty przypomniał jego osobę podczas dzisiejszej modlitwy „Anioł Pański”, a wcześniej modlił się przy jego ciele.

„Dziękujemy Dawcy wszelkiego dobra za wszystko, czym nas obdarzył w życiu o. Manuela, łącznie z nieuniknionymi słabościami, które powierzamy niewyczerpanemu miłosierdziu Bożemu”, napisał generał franciszkanów o. Massimo Fusarelli do o. Joaquína Zurery Ribó, ministra prowincjalnego, i do wszystkich braci z Prowincji Niepokalanego Poczęcia w Hiszpanii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję