Reklama

Intronizacja relikwii św. Izydora

18 maja parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie była gospodarzem diecezjalnych uroczystości ku czci św. Izydora, patrona rolników i mieszkańców wsi. Uroczystości były transmitowane przez TV Trwam i Radio Maryja. Rozpoczęto modlitwą Regina Coeli

Niedziela toruńska 24/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Dariusz Drążek powitał uczestników uroczystości. Łączono się telefonicznie z o. Tadeuszem Rydzykiem. Program słowno-muzyczny pt. „Podążać śladami św. Izydora” wykonała młodzież z Liceum Katolickiego z Górzna przygotowana przez Agnieszkę Wszołek-Hilę oraz schola parafialna „Boże nutki” kierowana przez Jana Wierzchowskiego. Ks. kan. Stefan Maliszewski, proboszcz i dziekan dekanatu Górzno, przedstawił historię parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie oraz współczesne życie religijne. W procesji do świątyni zostały wniesione relikwie oraz obraz patrona rolników i mieszkańców wsi, a licznie zgromadzeni wierni odśpiewali pieśń ku czci św. Izydora. Następnie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Suski. W homilii Biskup Andrzej mówił o świętości. Chrześcijanin jako świadek Chrystusa i Ewangelii powinien, wzorem św. Izydora, dawać przykład szlachetnego, świętego życia. Spośród wielu dróg wiodących do świętości człowiek musi znaleźć dla siebie taką, która pozwoli żyć w miłości Boga i bliźniego. Jeśli ktoś w dzisiejszym świecie zrezygnuje z dążenia do świętości, wtedy łatwo ulegnie zniewalającym nawykom i szarzyźnie dnia codziennego - podkreślił Ksiądz Biskup. „Pan Bóg stworzył świat, a dopełnienie tego stworzenia powierzył człowiekowi” - mówił Biskup Andrzej. Człowiek pracujący na roli wie, że oprócz chleba są potrzebne wartości: miłość, praca, pokój, sprawiedliwość, sumienność, odpowiedzialność, czystość obyczajów.
Przed Najświętszym Sakramentem polecano polskich rolników i mieszkańców wsi, wszystkie ich sprawy, problemy i radości. Modlitwę wstawienniczą do św. Izydora wypowiedział bp Andrzej Suski, a Litanię do św. Izydora odmówił ks. Zbigniew J. Gański, diecezjalny duszpasterz rolników. Słowa podziękowań wyraził ks. Gański. Intronizacją relikwii św. Izydora w naszej diecezji rozpoczynamy peregrynację relikwii i obrazu św. Izydora. Jej celem jest zjednoczenie wiernych świeckich pracujących na roli i mieszkających na polskiej wsi wokół wartości, które głosił i którymi żył św. Izydor. Są to: praca, modlitwa, zawierzenie Matce Bożej i służba bliźnim. Podziękował Biskupowi Andrzejowi za sprawowanie Mszy św., wygłoszone Słowo Boże i troskliwą opiekę nad ludem rolniczym. Współorganizatorom uroczystości: ks. kan. Stefanowi Maliszewskiemu, burmistrzowi Górzna Robertowi Stańko, dziękował za życzliwą współpracę w organizowaniu tego rolniczego święta. Słowa podziękowań skierował do dekanalnych duszpasterzy rolników i wszystkich kapłanów. Dziękował Radiu Maryja i TV Trwam, Ojcu Dariuszowi, zespołom duszpasterstwa rolników, władzom samorządowym, Stowarzyszeniu św. Izydora z Białegostoku. Członkowie diecezjalnego duszpasterstwa wraz z dziećmi ze scholi parafialnej wręczyli kapłanom kwiaty. Następnie odbyło się wręczenie pamiątkowych ryngrafów. Diecezjalny duszpasterz rolników wręczył ryngraf z wizerunkiem św. Izydora bp. Andrzejowi Suskiemu. Ryngrafy zostały przyznane bp. Józefowi Szamockiemu i kanclerzowi Kurii Diecezjalnej Toruńskiej ks. prał. Andrzejowi Nowickiemu. Na ręce Ojca Dariusza ks. Gański złożył pamiątkową statuetkę dla o. Rydzyka. Ryngrafy św. Izydora odebrali również - Krzysztof Jurgiel, prezes Stowarzyszenia św. Izydora oraz Michał Grabianka, redaktor Radia Maryja, oddany od wielu lat sprawom rolniczym.
Od kilku lat rolnicy diecezji toruńskiej przybywają z ziemią. Również do Górzna przywieziono grudki ziemi, które Ksiądz Biskup poświęcił. Tę ziemię, wracając do domów, rozsiejemy na pola i zagony, aby przynosiła plon obfity, aby każda kruszyna chleba z niej wyrastająca była przez człowieka szanowana. Burmistrz Górzna Robert Stańko wręczył Biskupowi Andrzejowi akt nadania tytułu honorowego obywatela Górzna oraz statuetkę honorowego mieszkańca tego miasteczka. Mszę św. uświetnił chór parafialny św. Franciszka pod kierunkiem organisty Jana Wierzchowskiego. Następnie odbyła się modlitwa różańcowa, której przewodniczył ks. kan. Jerzy Hirsz, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Kazanicach, dekanalny duszpasterz rolników dekanatu lubawskiego. Włączyli się do niej członkowie Żywego Różańca z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie i Diecezjalnego Duszpasterstwa Rolników, a przez fale radiowe także radiosłuchacze. Rozważania Apelu Jasnogórskiego prowadził ks. Marian Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Marcina Biskupa w Grążawach. Zawierzono Maryi sprawy rolników i rolnictwa, mieszkańców wsi, diecezji, parafii, duszpasterstwa rolników. Modlitwa apelowa zakończyła transmisję telewizyjną. W radiowych „Rozmowach niedokończonych”na temat: „Kult św. Izydora w Polsce” udział wzięli m.in.: ks. Zbigniew Jan Gański, ks. kan. Stefan Maliszewski, Wojciech Jurgiel, dr hab. Waldemar Rozynkowski, Michał Grabianka.
Relikwie św. Izydora intronizowane w naszej diecezji są drugimi w Polsce (pierwsze znajdują się w parafii Topólcza w diecezji zamojsko-lubaczowskiej). Staraniami bp. Andrzeja Suskiego relikwie św. Izydora przybyły z Rzymu do diecezji toruńskiej i zostały przekazane Diecezjalnemu Duszpasterstwu Rolników. Z Górzna rozpocznie się peregrynacja relikwii i obrazu św. Izydora przez dekanaty naszej diecezji. Będzie załączona kronika peregrynacji. Za zgodą władz kościelnych został wydany modlitewnik ze zbiorem modlitw i pieśni ku czci św. Izydora. Słowo wstępne „Wierni tradycjom praojców” napisał bp Andrzej Suski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

2024-07-11 20:00

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Na Euro 2024 odbędzie się już tylko jedno spotkanie – finał zaplanowany na niedzielę 14 lipca. W Berlinie zagrają ze sobą Hiszpania i Anglia. Przegrani ze spotkań 1/2 finału, czyli Francja i Holandia, nie wyjdą już na boisko.

Po 1980 UEFA podjęła decyzje, iż rezygnują z meczu o trzecie miejsce, powodem było słabe zainteresowanie ze strony telewizji. Co więcej dużo mniej kibiców pojawiało się wówczas na trybunach.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: strzały w Albstadt-Lautlingen

2024-07-14 15:53

[ TEMATY ]

Niemcy

strzelanina

PAP/EPA/JANNIK NOELKE

Trzy osoby zginęły w niedzielnym ataku z bronią palną w Albstadt-Lautlingen (Badenia-Wirtembergia) – przekazał lokalny portal SWR. Media podają, że sprawca mógł być myśliwym i prawdopodobnie strzelał do swojej rodziny.

Dziennik „Bild” poinformował, że na miejscu zdarzenia znajdują się służby ratunkowe i dwa helikoptery.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa współczesnych obrazów Zwiastowania zawitała do Częstochowy

2024-07-15 14:23

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

Zwiastowanie

Karol Porwich/Niedziela

„Jesteśmy tu, gdzie powinniśmy i chcemy być ze sztuką sakralną. Bez dobrego malarstwa i literatury staniemy się niemi, a być może ślepi i nie będziemy potrafili opowiedzieć tego, co zaczęło się w Nazarecie. A takie jest nasze zadanie!” – podkreślił dr Dariusz Karłowicz otwierając 14 lipca w Częstochowie wystawę współczesnych obrazów pt. „Zwiastowanie”. Do 8 września można ją oglądać w krużgankach kościoła św. Zygmunta, na krańcu alei NMP, którą piesi pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę.

Wernisaż poprzedziła msza św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Wyraził on nadzieję, że odwiedzający wystawę „w spotkaniach z pięknem dzieł współczesnych autorów” przeżyją „osobiste zadziwienie przedstawieniem sceny Zwiastowania zapisanej w pierwszym rozdziale Ewangelii wg. św. Łukasza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję