Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 1-12.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 24 maja. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych

• Jk 5, 9-12 • Ps 103 (102) • Mk 10, 1-12

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus przyszedł w granice Judei i Zajordania. A tłumy znowu ściągały do Niego i znów je nauczał, jak miał w zwyczaju. I przystąpili do Niego faryzeusze, a chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając, zapytał ich: «Co wam przykazał Mojżesz?» Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela». W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: «Kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia względem niej cudzołóstwo. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo».

Jesteśmy świadkami wielkich zmian w społeczeństwie i tego, jak bardzo małżeństwo straciło na znaczeniu. Statystyki pokazują druzgocące skutki rozwodów. Niestety żyjemy w czasach, w których małżeństwo przeżywa wielki kryzys. Kiedy byłem dzieckiem, nawet nie wiedziałem, że jedna z sióstr mojej mamy jest rozwiedziona i ponownie wyszła za mąż. Nigdy nie dyskutowano o tym przy dzieciach. Dowiedziałem się dopiero po latach, w wieku dorosłym. Po prostu chcieli nas chronić przed wszystkim, co ich zdaniem nie miałoby dobrego wpływu na nas, dzieci. W Ewangelii Jezus podkreśla, że pierwotny plan Boży nigdy nie przewidywał separacji. Dla Stwórcy nie ma planu B. List pożegnalny, o którym mowa w dzisiejszej Ewangelii, był żydowską tradycją, która pozwalała mężowi oddalić żonę z dowolnego powodu, jaki uznał za wystarczający. Jezus mówi wręcz przeciwnie, podkreśla znaczenie właściwej relacji w małżeństwie: być jedno. Jest to niemożliwe bez wzajemnego poświęcenia. Swoim przykładem Jezus pokazuje nam, że dobrowolną ofiarą można osiągnąć wszystko. Oddał się całkowicie za swoją oblubienicę – Kościół. Oddał swoją krew. Ten przykład jest zachętą dla małżonków do poświęceń dla siebie nawzajem i dla swoich dzieci. Bez względu na to, jak trudne jest to dla Ciebie i możesz być w poważnym kryzysie w swoim małżeństwie, nie poddawaj się. Spójrz na Jezusa i zobacz, co robi, jak cierpliwie niesie krzyż, na którym wypisane jest Twoje imię, ale także imię Twojego współmałżonka. Powiedz Mu dzisiaj, że chcesz nieść swój krzyż i że będziesz walczyć do końca o swoje małżeństwo. Przyszłe małżeństwa waszych dzieci również zależą od waszego poświęcenia. Bo obserwując Was, jak dzielnie walczycie o swoje małżeństwo, Wasze dzieci będą wiedziały, że warto walczyć, że jedynym rozwiązaniem jest wytrwałość w modlitwie, ofiarność i zaufanie do Jezusa. Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż.

Reklama

K.M.P.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-04-16 14:39

Ocena: +32 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy pragnę prawdziwej miłości i czy dzielę ją bezinteresownie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 43-48.

Wtorek, 18 czerwca

CZYTAJ DALEJ

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

2024-07-23 10:01

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Profeto

Dr Michał Skwarzyński, który jest jednym z obrońców księdza Olszewskiego, w rozmowie z telewizją wPolsce ujawnił kolejne informacje na temat swojego klienta. Okazuje się, że niektóre szykany ze strony Prokuratury Krajowej jeszcze się nie zakończyły. Adwokat przekazał też, że w najbliższym czasie do instytucji europejskich trafią jego skargi ws. tortur, które stosowano wobec duchownego - czytamy na portalu wpolityce.pl.

Musimy zaprzeczyć informacjom przekazanym przez szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ksiądz Olszewski nie otrzymywał na stacji benzynowej żadnej kawy, ani „przekąsek”, o których była mowa w komunikacie (w relacji duchownego znalazł się fragment o stacji paliowej znanego koncernu, gdzie zatrzymali się funkcjonariusze ABW, po zatrzymaniu go - red.). Mam więc apel do szefa ABW, proszę pokazać rachunki za zakup tych produktów mojemu klientowi - mówił mec. Skwarzyński w rozmowie z telewizją wPolsce.

CZYTAJ DALEJ

Polscy piloci w hołdzie powstańcom 1 sierpnia przelecą nad Warszawą

Żołnierze Polskich Sił Powietrznych dołączają do upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 2024 r. o Godzinie W samolot transportowy C-130 Herkules oraz cztery samoloty F-16 Jastrząb oddadzą hołd powstańcom, wykonując lot nad Warszawą – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Jestem nawigatorem na tym dużym samolocie transportowym C-130 w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu" – powiedział na filmie umieszczonym w mediach społecznościowych MON ppłk nawig. Tomasz Sędzikowski. "Jeden z tych samolotów wykona lot 1 sierpnia o godzinie 17 nad Warszawą w celu upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, bohaterskiego zrywu Polaków walczących o wolność stolicy i Polski" – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję